پشت وزیر بهداشت ایستاده‌ایم

آرمان- وحید استرون: طی چند وقت اخیر صحبت‌های وزیر بهداشت درباره وجود فساد و رانت در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی در کشور بازخوردهای فراوانی داشته و در این رابطه تاکنون چند نفر دستگیر شده‌اند. دکتر سعید نمکی از سرنوشت نامعلوم یک‌میلیارد و ۳۰۰‌میلیون دلار ارز تخصیصی به تجهیزات پزشکی و نیز رانت و فساد در حوزه سلامت و اخلال در بازار دارو خبر داده و همان‌طور که گفته است: «از قرار موثق شبکه فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه‌میلیاردی می‌کنند که مثلاً بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند. ۲۰‌میلیون تومان برای هر توئیت علیه نمکی خرج می‌کنند، این پول‌ها از کجا آمده است؟ حتی زن و بچه من به مرگ تهدید می‌شوند». او در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به شبکه‌های رانت، فساد و انحصار دارو اشاره می‌کند و می‌افزاید: «داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبارهای پیدا و پنهان احتکار می کنند و داروی تقلبی در بازار توزیع می‌شود». حالا مردمی که از گرانی دارو رنج می‌برنند، در انتظارند تا ببینند این روشنگری‌های آقای وزیر تا چه اندازه می‌تواند به بازگشت آرامش و ثبات در بازار دارو کمک کند. در این رابطه «آرمان» در گفت‌وگویی با حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده زاهدان در مجلس، بروز این مشکلات را بررسی می‌کند.

نظر شما به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره اظهار نظرهای چند وقت اخیر وزیر بهداشت چیست؟‌

ما سال‌هاست که مشکلاتی در حوزه دارو و غذا داریم و این مربوط به امروز و دیروز نیست. با این حال صحبت‌های دکتر نمکی نشان از عزم جدی ایشان در مبارزه با فساد دارد و ما از دستگاه‌های اطلاعاتی درخواست داریم به این موضوع ورود کنند. دارو و درمان موضوعی بسیار مهم برای جامعه است که با سلامت و جان مردم سروکار دارد، اگر در این رابطه خیانت یا رانتی وجود داشته باشد دود این موضوع اول به چشم مردم می‌رود. باید قوه قضائیه در این رابطه ورود جدی داشته باشد و با اشد مجازات با این افراد برخورد نماید و با تشدید و گسترش نظارت‌ها، از این قبیل اتفاقات جلوگیری کرد. باید هر چه سریع‌تر سرنوشت نامعلوم با یک‌میلیارد و 300‌میلیون دلاری که برای تجهیزات پزشکی با ارز دولتی در نظر گرفته شد و حالا در بخش خصوصی با تعرفه‌های آزاد عرضه می‌شود، مشخص شود. متاسفانه این مسأله مانند همان 14‌میلیارد دلاری است که برای درمان کشور هزینه شد، اما چون نظارت کافی در این رابطه وجود نداشت، این دلارها اصلا به کشور برنگشت. اینجا نیز باید بررسی کنیم که اگر تجهیزاتی که با نرخ دولتی وارد کشور شده، چرا و با چه مجوزی به بخش خصوصی واگذر شده و در کجا این تجهیزات و با چه نرخی عرضه می‌شود.

قبلا نیز اتفاقاتی در وزارت‌ بهداشت رخ داده بود و کارشناسان و مسئولان رده پایین‌تر حوزه بهداشت و درمان نسبت به این اتفاقات هشدار داده بودند، اما حالا افشاگری‌های شخص وزیر باعث شده که این اتفاقات به‌طور جدی تر پیگیری شود و حتی ایشان تهدید به قتل هم شده‌اند، چرا کمتر زمانی به این موضوعات ورود جدی می‌شود؟

بالاخره هر فردی که دست به افشاگری می‌زند، تهدید می‌شود و این امر طبیعی است، چون منافع یک عده‌ای به‌طور جدی به خطر می‌افتد. مخصوصا در حوزه دارو و درمان که گردش مالی آن سالانه 50‌هزار‌میلیارد تومان است. در هر سازمان یا جایی که این ارقام وجود داشته باشد، قطعا باندهای مافیایی و فساد نیز پیرامون آن شکل می‌گیرد. باید دولت و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی به این موضوع ورود جدی پیدا کنند، چون فقط موضوع هزینه و سرمایه کشور نیست و این امر با جان و سلامت جامعه در اراتباط است.

پس این فساد مالی در سیستم‌های قبلی نیز وجود داشته و حالا وزیر جدید، این مباحث را مطرح کرده است؟

بدون تردید این امر از سوی وزرای سابق تشخیص داده نشده یا در سال‌های گذشته نیز این برخوردها را در وزارت بهداشت و درمان داشته‌ایم. اما این بار با وجود تحریم‌ها و مشکل کمبود و گرانی دارو، این امر را پررنگ‌تر کرد و بیشتر خود را نشان داد. متاسانه یکسری افراد به مردم رحم نمی‌کنند و حتی در شرایط تحریم و کمبود برخی از اقلام دارویی، بازهم نمی‌خواهند از منافع‌شان کوتاه بیایند. ما امیدواریم تبعات این روشنگری‌های شخص وزیر و ورود قوه قضائیه، باعث بهتر شدن وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور شود، چون گرانی و کاهش قدرت خرید مردم در این رابطه به یکی از دغدغه‌های اصلی آنها در حوزه درمان تبدیل شده است. اگر پاکدستی در این مجموعه گسترش پیدا کند و منابعی که برای حوزه درمان و دارو در نظر گرفته می‌شود با مدیریت جدی‌تری، پیگیری شود، بی‌ترید دست افراد فاسد قطع و این امر به نفع مردم و جامعه خواهد بود.

همان‌طور که شما نیز اشاره کردید، گرانی دارو و وجود برخی از داروهای تقلبی در بازار سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

به‌نظر من قیمت دارو واقعی نیست و اگر ما می‌خواهیم تولید داخل را تقویت کنیم، این تولیدات باید بتوانند با برندهای خارجی رقابت جدی داشته باشند، ما باید به حدی از کیفیت برسیم که بتوانیم آن را صادر کنیم. بی‌شک این افزایش کیفیت نیازمند هزینه‌ و تلاش بیشتر است و ریشه‌کن شدن فساد در حوزه درمان و بهداشت می‌تواند به این امر کمک‌ها کند. از سوی دیگر ما نباید به بهانه گرانی دارو، هزینه‌های اضافی را به مردم تحمیل کنیم، بیمه‌ها باید به این امر ورود پیدا کنند و به افزایش قدرت خرید مردم در حوزه درمان کمک نمایند. اما حالا شاهد آن هستیم که بیمه‌های ما مانند یک صندوق عمل می‌کنند، چون آنها نمی‌توانند منابع مالی‌شان را تهیه کنند، وابسته به منابع دولتی هستند و تا زمانی که به این شکل باشد، آنها نگاه می‌کنند که چقدر در صندوق‌شان پول وجود دارد و بنا به منابع مالی که در اختیار دارند هزینه‌های دارو و درمان را می‌پردازند. این امر باعث افزایش فشار روی خانوار‌ها می‌شود و تولیدات داخل ما آن رشد کیفیت و رقابت‌پذیری با داروهای خارجی را نخواهد داشت.

پس شما و مجلس پشت وزیر بهداشت ایستاده‌اید.

بله؛ دکتر نمکی گام‌های مهمی را در مبارزه با فساد در زیرمجموعه خود برداشته است و از بقیه وزرا نیز انتظار داریم که نظارت و مقابله بیشتری در حوزه خود داشته باشند و با زمینه‌های فساد و رانت مالی که در زیر مجموعه آنها وجود دارد برخورد جدی و قاطع کنند. ما از جناب دکتر نمکی وزیر بهداشت تشکر می‌کنیم و تا رسیدن به نتیجه مطلوب پشت وزیر ایستاده‌ایم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه