همگرایی بی‌سابقه بین دلار نیمایی و آزاد

تغییرات نرخ ارز در بازار و نوسان آن در کانال‌های ۱۱ تا ۱۲ هزار تومانی، همگرایی بی‌سابقه‌ای را در نرخ دلار نیمایی و بازار به‌ وجود آورده و واردکنندگان را از صف تامین ارز نیمایی خارج کرده است. به گزارش مهر، بازار ارز طی هفته‌های گذشته چهره جدیدی از نرخ را به خود گرفته و با تغییراتی که در برخی مکانیزم‌های معاملات ارز در داخل و خارج از کشور رخ داده است، توانسته آرایش جدیدی را از کارکردهای سامانه نیما به‌عنوان یک سامانه حاکمیتی در تامین نیازهای ارزی کشور و نیز ثبت سیاهه دخل و خرج ارزی کشور به نمایش بگذارد.

همچنین، نوسان‌های شدید دلار در هفته‌های اخیر، دلالان و فعالان بازار ارز را سردرگم کرده به طوری‌که شماری از آنها ترجیح داده‌اند از این بازار خارج شده و یا به طور موقت، میزان فعالیت‌های خود را کاهش دهند؛ البته برخی نیز با احتیاط در حال جمع‌آوری دوباره دلار هستند. به گزارش ایرنا، افت حدود چهار هزار تومانی قیمت دلار در هفته‌های اخیر و بالا و پایین رفتن‌های پیوسته نرخ ارز، باعث افزایش ریسک بازار معاملات ارز و در نتیجه احتیاط سوداگران و دلالان شده است. در این میان، سقوط شدید قیمت دلار در روزهای میانی و پایانی هفته‌ای که گذشت این سردرگمی را دوچندان کرده است. دلالان و سوداگران ارزی و افرادی که در کنار خیابان اقدام به خرید و فروش دلار می‌کنند، با توجه به نوسان شدید قیمت‌ها، محتاط شده‌اند. آنها در پاسخ به کسانی که قیمت دلار برای عصر همان روز یا صبح روز بعد را می‌پرسند می‌گویند هیچکس نمی‌تواند قیمت دلار تا یک ساعت بعد را پیش بینی کند. قیمت دلار هر چند دقیقه یک‌بار امکان دارد تغییر کند. آنها تاکید می‌کنند: اگر قصد خرید دلار را دارید باید پول نقد همراهتان باشد تا به‌ازای آن به شما دلار بفروشیم، اینکه بگویید دو ساعت بعد پول را می‌پردازم قابل قبول نیست.

پیش‌بینی‌ دلالان از نرخ دلار

زمانی که از یک دلال خواستیم تا پیش‌بینی واقعی خود از نوسان نرخ دلار و زمان مناسب برای خرید را اعلام کند، گفت: «به نظرم چند وقت دیگر هم صبر کنید، بعد دلار بخرید. هنوز قیمت‌ها بالاست، شاید در روزهای بعد بتوانید با نرخ ۱۰ هزار تومان و یا حتی ۹ هزار و ۵۰۰ تومان نیز خرید کنید.» دلال دیگری گفت: «کاهش قیمت دلار، کوتاه‌مدت است، در هفته‌های بعد دوباره قیمت‌ها بالا می‌رود.» اما یک فروشنده دلار گفت: «نمی‌توان رقم دقیقی را اعلام کرد، شایعه شده که احتمالا قیمت‌ها تا هشت یا ۹ هزار تومان نیز افت کند.»

کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حباب سکه

یک کارشناس بازار طلا و سکه نیز با بیان اینکه بازار در روز چهارشنبه با افزایش تقاضای سوداگرانه مواجه شد، گفت:‌ کاهش ارزش دلار در هفته گذشته ارزش طلا و انواع سکه را به شدت کاهش داده است. محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد وضعیت بازار طلا و سکه طی یک هفته گذشته با اشاره به شرایط خاص ارزش‌گذاری طلا در بازار افزود: در هفته گذشته قیمت طلا و انواع سکه تا روز چهارشنبه روند نزولی به خود گرفته و عاملی شد تا قیمت سکه و طلای خام به کمترین ارزش خود در چند وقت اخیر برسد. این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه افت ارزش دلار عامل اصلی کاهش قیمت طلا و سکه در بازار بوده است، یادآور شد: با ثبت قیمت‌های جدید در بازار حجم تقاضای قابل توجهی به بازار سرازیر شد و این موضوع افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه و رشد ۵۰ هزار تومانی حباب سکه را در پی داشت و این در حالی بود که طی هفته گذشته میزان حباب سکه تا ارزش ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود. او تاکید کرد: در هفته گذشته انس جهانی طلا نوسان ۱۰ دلاری را تجربه کرد و بررسی‌ها حکایت از آن دارد که طی یک هفته طلا در بازار جهانی با رشد پنج دلاری مواجه شد و در نهایت ارزش این مولفه تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه به ارزش ۱۴۲۱ دلار معامله شده است.

بازار سهام تحت تاثیر افت قیمت ارز

بازار سهام در روزهای اخیر تحت تاثیر روند کاهشی قیمت ارز قرار گرفت و عرضه‌ها نسبت به تقاضا رشد کرد، این موضوع سبب شد که به‌رغم افزایش ارزش معاملات شاخص‌های بازار سرمایه با افت مواجه شود. به گزارش ایسنا، ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در پنج روز کاری هفته گذشته، به حدود هفت میلیارد و ۱۲۴ میلیون تومان رسید این در حالی است که رقم مورد اشاره در پنج روز کاری هفته قبل از آن تا شش میلیارد و ۵۱۵ میلیون تومان پیش رفت. در نتیجه در این هفته ارزش معاملات شاهد 4/9 درصد رشد بوده است. تعداد دفعات معامله در هفته گذشته به حدود یک میلیون و ۴۲۱ نوبت رسید اما در پنج روز کاری اخیر این آمار بیش از ۶۷ درصد رشد کرد و عدد دو میلیون و ۳۸۴ را تجربه کرد. در روزهای اخیر بازار ارز بر جو روانی قیمت‌ها در بازار سرمایه تاثیر بسزایی داشت به طوری که با روند نزولی قیمت ارزهای خارجی قیمت سهم‌ها به‌ویژه سهم‌های صادرات‌محور با افت رو‌به‌رو شد و این موضوع سبب کاهش شاخص‌های بازار سرمایه شد. البته با توجه به رشد مداوم قیمت‌ها در بازار سهام بسیاری انتظار داشتند که بازار با اصلاح قیمتی رو‌به‌رو شود و کاهش هفته اخیر را در این راستا می‌دانستند علاوه بر این، به‌کارگیری سامانه مدیریت ریسک در این هفته، خود در افزایش عرضه‌ها تا حدودی موثر بوده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه