با چالش‌های زندگی مقابله کنیم

 

همه ما در طول مدت زندگي‌مان كم‌وبيش با چالش‌هاي متفاوتي روبه‌رو مي‌شويم. اغلب افراد در مقابله با مشكلات زندگي سردرگم مي‌شوند و اعتمادبه‌نفس خود را از دست مي‌دهند. اين مشكلات مي‌توانند در زندگي شخصي يا كاري شما به وجود بيايند. برخی در مواقع مواجهه با آنها سعي مي‌كنند از مشكل فرار كنند تا از پذيرفتن واقعيت بگريزند. در واقع فرار از مشكلات، بدترين كاري است كه مي‌توانيد انجام دهيد و تنها راه عبور از مشكلات، روبه‌روشدن با آنهاست. نكاتي را كه در اين مطلب مي‌بينيد مي‌تواند به شما در گذر از مقاطع چالش‌برانگيز زندگي كمك كند.

عكس‌العمل بيش از حد به مشكلات مي‌تواند منجر به اتخاذ تصميمات نادرست شود. زماني كه شما درگير احساسات شديد مي‌شويد و در آن زمان براي موضوعي تصميم مي‌گيريد، به سبب اينكه منطق در اين تصميم‌گيري دخيل نبوده است، منجر به پشيماني شما در زمان آينده خواهد شد. از اين به بعد زماني كه با يك مشكل برخورد كرديد از گرفتن تصميم در لحظات اول خودداري كنيد و زماني كه آرام شديد به حل آن بينديشيد.

همه‌چيز را همان‌گونه كه هست بپذيريد. خيلي از افراد سعي مي‌كنند تا اشخاص يا وضعيت‌هاي موجودي را كه تحت كنترل آنها نيست، تغيير دهند و زماني كه نمي‌توانند به هدف خود برسند، احساس بدبختي مي‌كنند. سعي كنيد با واقعيت روبه‌رو شويد و آنچه هست را بپذيريد تا بتوانيد راجع به آن به درستي تصميم‌گيري كنيد.

بعضي از افراد عادت دارند تا اشتباهات خود را به گردن ديگران بيندازند و ديگران را مسئول مشكلات پيش‌آمده تلقي كنند. بهتر است به‌جاي اينكه انگشت اتهام را به سوي ديگران نشانه رويد، به اصلاح اعمال خود بپردازيد. مقصر دانستن ديگران تنها باعث پراكنده‌شدن افراد از دور شما مي‌شود.

سعي كنيد تا به نتايجي كه در زندگي‌تان مي‌بينيد، وابسته نباشيد. به‌خاطر داشته باشيد كه هر شخص سليقه‌اي مختص به خودش را دارد. زماني كه كاري را در زندگي انجام مي‌دهيد، توقع نداشته باشيد تا همه جريانات بر وفق مراد شما باشند.

زماني كه شما در رابطه با يك وضعيت يا يك واقعه بيش از حد فكر مي‌كنيد، موجب مي‌شود تا شما نسبت به همه‌چيز قضاوت كنيد. همچنين بيش از حد فكركردن راجع به يك مشكل سبب مي‌شود تا شما اوقات سختي را سپري كنيد و به‌جاي دست به‌كار شدن و رسيدن به هدفتان، در پله اول درجا بزنيد. اين موضوع بيش از هرچيزي شما را نااميد خواهد كرد.

در زندگي، تغييرات جزو اجتناب‌ناپذير آن محسوب مي‌شوند. اين شماييد كه بايد با آنها كنار بياييد. بسياري از افراد از تغيير فرار مي‌كنند و در مقابل آن مقاومت مي‌کنند. اين موضوع به اين سبب است كه تغيير آنها را از راحتي‌شان براي مدتي خارج مي‌کند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه