دلایل مضربودن مصرف شکر

شکر نوعی کربوهیدرات ساده است که به‌طور طبیعی در برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها وجود دارد.شکر همچنین در غذاها و نوشیدنی‌های خاص به‌صورت افزودنی موجود است.مصرف بیش از حد قند می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی ازجمله: افزایش خطر ابتلا به افزایش وزن، دیابت، پوسیدگی‌های دندان و غیره شود.بسیاری از محصولات غذایی سالم مانند محصولات لبنی، سبزیجات و میوه‌ها حاوی قند هستند.شکر در این غذاها به آنها طعم شیرینی می‌دهد.با این‌حال، تولیدکنندگان تمایل به اضافه‌کردن قند به موادغذایی مانند غلات و کیک و برخی از نوشیدنی‌ها دارند.این قند اضافه‌شده قند آزادی است که باعث بروز مشکلات بهداشتی می‌شود.برخلاف غذاها و نوشیدنی‌هایی که به‌طورطبیعی حاوی قند هستند، خوراکی‌هایی که دارای قند اضافه هستند ارزش غذایی ندارند.

فقدان ارزش غذایی

شکر هیچ ویتامین یا مواد معدنی را فراهم نمی‌کند. شکر یک کالری خالی است. آنها منبع خوبی از انرژی نیستند.

افزایش وزن

مصرف بیش از حد شکر باعث افزایش وزن می‌شود.در اغلب موارد، غذاها و نوشیدنی‌های شیرین کالری زیادی دارند. مصرف بیش از حد بسیاری از این محصولات حتی با ورزش منظم، سبب افزایش وزن می‌شود.

دیابت

نوشیدن نوشابه یا نوشیدنی‌های شیرین خطر ابتلای فرد به دیابت را افزایش می‌دهد.در اکثر موارد، رژیم‌های غذایی با قند بالا دارای کالری زیادی هستند که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

پوسیدگی دندان

پس از خوردن شکر، باکتری‌های دهان یک لایه نازک از پلاک را روی دندان ایجاد می‌کنند. این باکتری‌ها با قندهای موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها واکنش نشان می‌دهند.این واکنش باعث آزاد شدن اسید می‌شود که به دندان‌ها آسیب می‌رساند.

بیماری های قلبی

رژیم‌های غذایی با قند بالا ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهند.

 

محققان روش جدیدی را توسعه دادند که امکان تشخیص میزان افسردگی افراد را از طریق تجزیه و تحلیل صدای آنها فراهم می‌کند.در این روش، الگوریتم‌های مختلف آموزش ماشین با یکدیگر ترکیب شده است تا امکان تشخیص دقیق‌تر افسردگی با استفاده از آثار صوتی آن فراهم شود.هدف نهایی محققان از توسعه این فناوری، ساخت یک نرم‌افزار کاربردی است که با گردآوری نمونه‌های صوتی از مکالمات کاربران، شاخص‌های مربوط به حالات روحی آنها از جمله افسردگی را در طول زمان شناسایی می‌کند.براساس آمار منتشر شده توسط دولت کانادا ۱۱ درصد از مردان و ۱۶ درصد از زنان ساکن این کشور در طول حیات خود افسردگی شدید را تجربه می‌کنند. همچنین براساس آمار انجمن سلامت روانی کانادا اکنون ۳.۲ میلیون شهروند جوان کانادایی در سنین ۱۲ تا ۱۹ سالگی در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.توسعه نرم‌افزاری با قابلیت تشخیص حالات روحی، اطلاعات کارآمدی را در اختیار متخصصان و شهروندان قرار می‌دهد و امکان تشخیص دقیق‌تر افسردگی را فراهم می‌کند.حدود ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهم‌ترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه