خـــبــر

گام رو به جلوی دموکرات‌ها

برای استیضاح ترامپ

ده‌ها نماینده دموکرات عضو کنگره آمریکا به طرح موضوع استیضاح ترامپ در کنگره رأی داده و از آن حمایت کردند.به گزارش ایرنا، تارنمای نشریه هیل پنجشنبه نوشت: الکساندر گرین نماینده دموکرات آمریکا روز چهارشنبه طرحی را ارائه داد که مجلس نمایندگان اقدام موثری را برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انجام دهد. این نشریه افزود: جمع زیادی از دموکرات‌ها همراه با برخی از نمایندگان جمهوریخواه به طرح این موضوع در مجلس رأی دادند. ۹۴ نماینده دموکرات برای متهم کردن ترامپ به ایجاد تنش‌های نژادی از الکساندر گرین نماینده تگزاس حمایت کردند. این اتفاقات در پی درخواست ترامپ از چهار قانونگذار زن رنگین پوست برای بازگشتشان به کشورهای دیگر صورت گرفته است. پیشتر این چهار نماینده زن رنگین پوست خواستار رویکرد قاطع‌تر نمایندگان دموکرات کنگره علیه اظهارات نژادپرستانه ترامپ شدند تا روند استیضاح وی با جدیت بیشتری دنبال شود. رئیس جمهوری آمریکا از روز یکشنبه در سلسله یادداشت‌های توئیتری خود، به چهار زن رنگین پوست از خانواده مهاجران به آمریکا حمله کرده و خواستار اخراج آنها از آمریکا شده است. وی همچنین آنان را با سخنانی ناخوشایند، نفرت انگیز و انزجارآور مورد حمله قرار داد.ترامپ روز دوشنبه نیز از این چهار نماینده زن کنگره انتقاد کرده و گفته بود که، خیلی جالب است ببینید زنان ترقی‌خواه دموکرات عضو کنگره که خودشان در اصل از کشورهایی می‌آیند که فاجعه بار است، حالا با صدای بلند و به شکلی شرورانه به مردم آمریکا، یعنی عظیم‌ترین و قوی‌ترین ملت دنیا، می‌گویند دولت ما چطور باید اداره شود.

 

بازداشت نخست وزیر سابق پاکستان

«شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر سابق پاکستان و نایب رئیس حزب مسلم لیگ نواز در ارتباط با پرونده اختلاس روز پنجشنبه توسط ماموران دیوان احتساب ملی(NAB) این کشور بازداشت شد. به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های پاکستانی، خودروی حامل شاهد خاقان عباسی که دیروز از مسیر اتوبان اسلام آباد عازم شهر لاهور بود، در نزدیکی عوارضی از سوی ماموران دیوان احتساب متوقف شد. براساس این گزارش، حکم بازداشت نخست وزیر سابق پاکستان توسط رئیس دیوان ملی احتساب این کشور صادر شده و گفته می‌شود که بازداشت عباسی در ارتباط با پرونده قرارداد خرید گاز مایع از قطر است. منابع خبری گفتند: دیوان ملی احتساب پاکستان تاکنون چهار مرتبه نخست وزیر سابق این کشور را احضار کرده بود اما وی در هیچ‌کدام از این جلسات حاضر نشد به همین دلیل شاهد خاقان عباسی دیروز بازداشت شد. مسئولان ارشد حزب مسلم لیگ نواز نیز بازداشت شاهد عباسی را تایید کردند. شاهد خاقان عباسی تا کنون شش دوره نماینده مجلس ملی پاکستان بوده و علاوه بر تصدی وزارت نفت و منابع طبیعی، تصدی وزارت بازرگانی، وزارت تولیدات دفاعی و ریاست شرکت هواپیمایی ملی پاکستان را نیز در دولت‌های گذشته در کارنامه دارد. دادگاه عالی پاکستان ششم مرداد ۱۳۹۶ پس از صدور حکم سلب صلاحیت «نواز شریف» به عنوان نخست وزیر وقت این کشور به جرم دست داشتن در ماجرای فساد مالی 'اسناد پاناما' و پنهانکاری در ارائه اطلاعات و حقایق در خصوص دارایی‌های خود و ارائه مدارک جعلی به دستگاه قضایی، به او دستور داد تا هر چه سریع‌تر کرسی نخست وزیری را ترک کند و چهار روز بعد شاهد خاقان عباسی به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان از سوی نمایندگان مجلس ملی انتخاب شد. «شهباز شریف» رئیس جناح مخالف دولت پاکستان و همچنین رئیس حزب مسلم لیگ نواز در واکنش به بازداشت نخست وزیر سابق این کشور گفت که بازداشت عباسی چیزی جز انتقام سیاسی دولت عمران خان از مخالفان خود نیست.با این حال رهبران حزب حاکم پاکستان به ویژه «عمران خان» نخست وزیر این کشور هرگونه انگیزه سیاسی و یا خصومت شخصی در قبال مخالفان سیاسی به ویژه سیاسیون وابسته به حزب مسلم لیگ نواز را رد کرده و گفته است که دولت وی هرگز در برابر مفسدان مالی کوتاه نمی‌آید.

 

کامبوج زباله‌های آمریکا و کانادا را

باز می‌گرداند

دولت کامبوج با توقیف 1600 تن زباله که توسط 83 کشتی به این کشور ارسال شده بود، دستور بازگرداندن این زباله‌ها به کشورهای مبدأ را صادر کرد. به گزارش فارس، دولت کامبوج از پذیرفتن کشتی زباله‌هایی که از سوی شرکت‌های فرآوری غربی به این کشور ارسال شده بود، خودداری کرد. مقامات کامبوجی اعلام کردند که آنها 1600 تن زباله را به مبدا خود که آمریکا و کانادا بوده باز می‌گردانند. «نث فیاکترا» وزیر محیط زیست کامبوج روز سه‌شنبه اعلام کرد که در مجموع 83 کشتی حاوی زباله‌های پلاستیکی در بندر «سهانوکویل» در جنوب غرب این کشور پیدا شده است. این کانتینرها توسط مقامات اجرایی و گمرک کامبوج بازگشایی شد و محتوای آن را محصولات قابل بازیافت و نه زباله‌ پلاستیکی شناسایی کردند.وزارت محیط زیست کامبوج در حال بررسی چگونگی رسیدن این کانتینرها به کامبوج و اینکه چه شرکت‌هایی پشت واردات آنها به این کشور بوده‌اند، است. همچنین دولت کامبوج روند بازگرداندن این زباله‌ها به کانادا و آمریکا را آغاز کرده است. فیاکترا گفت: «کامبوج سطل زباله کشورهای خارجی و جایی که آنها زباله‌های الکترونیکی تاریخ مصرف گذشته را به آنجا ارسال کنند نیست. همچنین دولت کامبوج با واردات هرگونه زباله‌های پلاستیکی و روان کننده به این کشور مخالف است.»این آخرین مورد از بحران زباله‌های جهانی است. طی ماه‌های اخیر کشتی‌های متعددی زباله‌های الکترونیکی و پلاستیکی را از کشورهای غربی به سوی جنوب غربی آسیا حمل کرده‌اند.سال گذشته چین واردات هرگونه زباله‌های پلاستیکی را با هدف پاکسازی محیط زیست خود ممنوع کرد. پس از این تصمیم چین، زنجیره ارسال زباله‌ها با مشکل مواجه شده و واسطه‌ها به دنبال مکان‌هایی دیگر نظیر مالزی یا فیلیپین، برای زباله‌های کشورهای غربی گشتند. ماه گذشته و پس از گذشت ۶ سال از ارسال ۱۵۰۰ تن زباله به فیلیپین توسط کانادا و منازعه میان دو کشور بر سر این اقدام، «مانیل» سرانجام این ۶۹ کانتینر ضایعات را به «اتاوا» بازگرداند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه