سایه ترامپ، تحریم و تهدید بر فوتبال ایران

آرمان- حسین ردکا: مطالبات چند میلیون دلاری فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های ایرانی از AFC و فیفا در حالی باقی مانده که مشکلات مالی عرصه را برای مدیران تنگ کرده است.از طرف دیگر شنیده شده ترامپ، فیفا را در این خصوص تحت فشار قرارداده تا پرداخت‌ها صورت نگیرد.

حل مشکل استقلال در فیفا؟

روز پنجشنبه نامه رسمی فدراسیون جهانی فوتبال مبنی‌بر پذیرش پرداخت طلب پروپئیچ، مهاجم کروات تیم استقلال در فصل ۹۴-۹۵ از حساب درآمد این باشگاه در فیفا از طریق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران دریافت شد. اسماعیل خلیل‌زاده عضو هیات‌مدیره باشگاه استقلال در گفت‌وگو با فارس، درخصوص حل مشکل پروپئیچ بازیکن سابق آبی‌پوشان که از این باشگاه به فیفا شکایت کرده بود و استقلال را در خطر محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی قرار داده بود، گفت: خوشبختانه پرونده پروپئیچ بسته شد و ما توانستیم پول را از نامه‌ای که مهدی تاج به باشگاه استقلال داده بود و ما را به فیفا معرفی کرده بود به حساب بازیکن سابق استقلال واریز کنیم.وی افزود: با توجه به تحریماتی که آ‌مریکا نسبت به ایران انجام داده بود و حساب‌های ارزی و غیرارزی ما دچار مشکل بود یک کار بزرگ توسط باشگاه استقلال انجام شد و به اعتقاد من این کار یک اقدام بی‌نظیر از نظر سیاسی و ورزشی بوده که برای اولین‌بار اتفاق افتاده است. انشاءا... با همین شیوه بتوانیم مطالبات فدراسیون فوتبال را هم دریافت کنیم.

ترامپ

ترامپ با توهم اینکه ایران از طریق ورزش تحریم‌ها را دور می‌زند، قوانین سنگینی وضع کرده است.در واقع او بهانه لازم را پیدا کرده است. با توجه به اینکه آمریکا اقتصاد اول جهان است، به خود اجازه می‌دهد هر سازمان و نهاد و حتی کشوری را تحت فشار بگذارد. خبرآنلاین نوشت: ترامپ که پا را فراتر گذاشته به فیفا و اینفانتینو اعلام کرده حق ندارند یک دلار هم به فدراسیون فوتبال ایران بدهند.این خبر خوبی برای ایران نیست.در حال حاضر فوتبال ایران ۹ میلیون دلار از فیفا طلبکار است.یعنی پول در حساب مانده و آنها نمی‌توانند به حساب فدراسیون واریز کنند. بخشی از این پول متعلق به باشگاه‌هاست.استقلال و پرسپولیس هم از جمله طلبکاران از فیفا هستند.اینفانتینو می‌گوید: «اگر پول را به حساب ایران واریز کنم، قطعا بلوکه خواهد شد». همین چند سال قبل و در دوران ریاست علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال، آمریکا یک میلیون دلار ایران را بلوکه کرد و این پول به‌طور کلی ناپدید شد.سال گذشته هم آمریکا حساب کی‌روش در سوئیس را مسدود کرد.آنها هر روز عرصه را برای ورزش ایران تنگ‌تر می‌کنند.

بانوان

فیفا در تلاش است که با دستیابی به تعامل با مقامات ایرانی، موانعی که برای ورود بانوان به ورزشگاه وجود دارد را برطرف کند. اگرچه ماه نوامبر سال گذشته تعدادی از بانوان مجوز حضور در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی فینال لیگ‌قهرمانان آسیا را دریافت کردند، مسابقه‌ای که جانی اینفانتینو، رئیس فیفا نیز از نزدیک شاهد آن بود.فیفا خواهان آن است که مساله حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه‌ها تا پیش از دهم اکتبر (18 مهر) حل شود زمانی که تیم‌ملی ایران اولین بازی خانگی خود در مرحله انتخابی جام‌جهانی 2022 را مقابل کامبوج انجام می‌دهد. بازی خانگی بعدی این تیم هم 26 مارس سال 2020 مقابل هنگ‌کنگ خواهد بود.به گزارش آسو‌شیتدپرس، نهاد حاکم بر فوتبال جهان، می‌گوید که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران در پاسخ به اینفانتینو گفته این موضوع توسط وزیر ورزش و جوانان کشور در حال بررسی است.

تاج چه گفت؟

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه فدراسیون درخواست 10 میلیون دلار از بانک مرکزی داشته است، اظهارداشت: ما 10 میلیون دلار از فیفا طلب داریم، اما نمی‌توانیم این مبلغ را بگیریم. راه‌های مختلف را هم رفته‌ایم و حتی با خانم فاطما سامورا، دبیرکل فیفا که صحبت کردیم، او آخرین بار به ما گفت هیچ بانکی را نتوانستند متقاعد کنند تا پول ما را واریز کنند. اینجا از وزارت ورزش و جوانان می‌خواهیم به این مساله وارد شده تا مشکلات داخلی برطرف شود.از طرفی ما برای بسیاری از کارها به ارز نیاز داریم که از بانک مرکزی مبلغی را درخواست کردیم و به‌جای آن ما حواله پولی که از فیفا می‌خواهیم را به دولت می‌دهیم تا هر وقت توانستند، پول را بگیرند. وی خاطرنشان کرد: پولی که در AFC داشتیم را با کمک خانم افخم، سفیر کشورمان در مالزی دریافت کردیم و جلسه دیگری با خانم افخم داشتیم که واقعا به ما کمک کرد.ما اکنون حق پخش نداریم، از فیفا و AFC هم نمی‌توانیم پول بگیریم و واقعا شرایط‌مان سخت است. رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به این مساله که آیا صحت دارد ترامپ به فیفا اعلام کرده نباید پول ایران را به حساب فدراسیون فوتبال واریز کنند، گفت: کار ما بسیار سخت است. البته اگر چنین چیزی باشد، ادعای سخیفی از سوی ترامپ صورت گرفته است و فیفا نباید بپذیرد و اگر بپذیرد که دیگر فیفا نیست. آنها مستقل هستند و خود اینفانتینو گفت تمام تلاشم را می‌کنم تا مشکل مالی شما را حل کنم. وی که با برنامه ورزش و مردم گفت‌وگو می‌کرد، با اشاره به جلساتش با رئیس بخش مالی AFC گفت: او با اینکه جلسه داشت، با من جلسه گذاشت و سه راه‌حل برای او مطرح کردم. گفتیم حداقل مشکل باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و ذوب‌آهن را حل کنیم، چون این باشگاه‌ها هم مشکل دارند و از AFC طلبکار هستند. ما حدود 22 نامه برای استقلال به فیفا فرستادیم. فتحی و خطیر (مدیرعامل و معاون ورزشی باشگاه استقلال) گفتند راه‌حل‌هایی داریم که گفتیم اگر می‌توانید، بدهی‌های ما را هم وصول کنید. در این چند ماه ما از وزارت ورزش یک ریال هم دریافت نکرده‌ایم و از آن‌سو بخش درآمدی ما نیز در فیفا به‌دلیل تحریم‌ها مسدود شده است، اما بالاخره یکی باید در کشور بیاید و بگویید که ما باید چطور این فوتبال را اراده کنیم. وی در پاسخ به این پرسش که آیا فیفا الزامی برای ورود بانوان به ورزشگاه‌های کشور برای مسابقات لیگ‌برتر در نظر گرفته است یا خیر، خاطرنشان کرد: کشور با این موضوع برخورد عقلانی می‌کند و پاسخ خوبی توسط مسئولان ذی‌ربط داده شده است. فدراسیون این پاسخ را منعکس کرده است. در مجموع شرایط خوبی برای ایجاد شرایط خانوادگی برای مقدماتی 2022 قطر است که اگر همه‌ شرایط ورزشگاه‌ها فراهم شود، همه را متقاعد می‌کند.اگر الزامات موردنظر به موقع انجام شود، ما را امیدوار می‌کند تا بتوانیم خانواده‌ها را در آینده به ورزشگاه‌ها راه بدهیم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه