کــوتــاه

آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسئولان

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال و دارایی‌های مسئولان، گفت: طراحی این سامانه تقریبا تکمیل شده و در زمینه نوع بانک اطلاعاتی قرار است با شرکت‌های دانشگاهی امنیتی مشورت شود. فارس نوشت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در جریان بازدید از نمایشگاه الکامپ گفت: نوع بانک اطلاعاتی که قرار است اموال مسئولان در آن ثبت و ضبط شود با شرکت‌های دانشگاهی امنیتی مورد مشاوره قرار گرفته است تا امنیت لازم در سامانه دیده شود. همچنین با شرکت‌هایی گفت‌وگو شده که بعد از راه‌اندازی سامانه، یک پایلوت راه‌اندازی می‌شود. این پایلوت در شبکه ملی عدالت راه‌اندازی خواهد شد که از طریق اینترنت دسترسی ندارد تا ما مطمئن شویم امنیت این سایت تضمین شده است. وی تصریح کرد: بعد از اینکه از این پایلوت در شبکه ملی عدالت پاسخ گرفتیم، پروژه دیگری به صورت هم عرض تعریف شده که احیانا اگر برای برخی از شهروندان حضور در دادگستری مشکل است، بتوانیم با تضمین امنیت از طریق شبکه اینترنت نیز این دسترسی را بدهیم.

 

قاطعانه عمل می‌کنیم

سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه اظهار کرد: رعایت دقیق قوانین و مقررات بین‌المللی و دریانوردی توسط کلیه شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. ایسنا نوشت؛ سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدیدآمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین‌المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین‌المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود.

 

ائتلاف برای حراست از نفتکش‌ها

بازوی تروریستی آمریکا در خاورمیانه مدعی شد عملیات «سنتینل» در چارچوب ائتلاف دریایی، ضامن امنیت کشتیرانی در آبراه‌های منطقه خواهد بود. ایلنا نوشت؛ برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ساعاتی پیش از توقیف یک نفتکش بریتانیایی در آب‌های تنگه هرمز از مواضع جدید واشنگتن در قبال ایران پرده برداشت. وی با اشاره به افزایش تنش‌ها در منطقه گفت که باید «ائتلافی» برای حراست از نفتکش‌ها و کشتی‌ها در این تنگه ایجاد شود. این در حالی است که شامگاه گذشته -جمعه- نهاد تروریستی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) این عملیات را «سنتینل» نامیده و آن را «تلاشی بین‌المللی و دریایی» خواند. در بیانیه سنتکام آمده است: «هدف از سنتینل افزایش ثبات دریایی، تضمین مسیر امن و تنش‌زدایی در آب‌های بین‌المللی در خلیج فارس، تنگه هرمز، تنگه باب‌المندب و دریای عمان است.» در ادامه این بیانیه آمده است: «این چارچوب امنیت دریایی به کشورها امکان خواهد داد تا کشتی‌های پرچم‌دارشان را اسکورت کرده و از کمک دیگر کشورها هم برای همکاری و ایجاد آگاهی و نظارت دریایی کمک بگیرند.»

 

ساخت 57 هزار مسکن در طرح اقدام

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح اقدام ملی اظهار داشت: بر اساس آن قرار است 400هزار مسکن احداث شود؛ در این باره بحث شد که در نهایت در گزارشی که ارائه شد مشخص شد تا الان 57 هزار و 8 واحد مسکونی در طرح اقدام ملی شروع شده است و به زودی نیز برای آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی با حضور مسئولان ارشد کشور آغاز خواهد شد. فارس نوشت؛ سیدمازیار حسینی با اشاره به اینکه تکمیل و راه‌اندازی مسکن‌مهر بحث دیگر این جلسه بود، گفت: 165 هزار واحد مسکن مهر که نیازمند انشعابات آب و برق بودند با همکاری وزارت نیرو وارد مدار شدند و بخش عمده‌ای از مسکن مهر که مورد تقاضای مردم است در مدار مصرف قرار گرفت وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن نیز ساخت 200 هزار واحد مسکونی در روستاها را برعهده دارد، تصریح کرد: 400 هزار مسکن مهر در طرح اقدام ملی، 500 هزار مسکن مهر و 200 هزار مسکن روستایی می‌تواند جریان‌سازی خوبی در تولید مسکن در سراسر کشور ایجاد کند.

 

تاسیسات هسته‌ای فردو تعطیل نشده

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به برخی اخبار درباره تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو اظهار داشت: این تأسیسات تعطیل نشده و مرکز ملی خلأ در این مجموعه فعال بوده و تحقیق و توسعه را روی شیرآلات خلأ انجام می‌دهد. بهروز کمالوندی تصریح کرد: شیرآلات خلأ در صنایع پیچیده هسته‌ای کاربرد دارد و دیوید آلبرایت تحلیلگر هسته‌ای آمریکایی نیز در گزارش اخیر خود به پیشرفت این فناوری اذعان کرده است. وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در ردیف کشور‌های دارای فناوری کوانتوم گفت: اتفاق مهم و ارزشمند دیگری که در سازمان انرژی اتمی در حال وقوع است. ورود به دروازه‌های انقلاب فناوری دنیا یعنی کوانتوم بوده که در دهه‌های آینده تحول زیادی در توسعه ارتباطات و ساخت پردازشگر‌های فوق سریع ایجاد خواهد کرد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مرکز ملی کوانتوم به زودی آزمایش ارتباط ذرات کوانتومی با فاصله بیش از یک متر را انجام خواهد داد و ایران اولین کشور خاورمیانه و جهان اسلام خواهد بود که به این فناوری دست پیدا کرده است و جزو معدود کشور‌های دنیا در عرصه مهار ذرات کوانتومی و فوتون‌ها قرار می‌گیرد.

 

دستگیری عامل تیراندازی در ماهشهر

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان ماهشهر از دستگیری عامل تیراندازی توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: در اجرای طرح برخورد با عاملان تیراندازی ها، ماموران پلیس اطلاعات و امنیت این فرماندهی یک نفر از عاملان تیراندازی‌ها را شناسایی و با کسب مجوز قضایی طی عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند. وی گفت: در این عملیات، ماموران این سازمان موفق به کشف و ضبط ۱ قبضه سلاح شکاری شدند. سرهنگ رضا پاپی افزود: در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی که در سطح شهرستان ماهشهر و حومه انجام شد همکاران ما موفق به کشف ۱۳ دستگاه لواز خانگی، ۱۸ قطعه خودرو و موتورسیکلت، ۶ دستگاه کامپیوتر، ۵۰ متر کابل مخابراتی، ۶دستگاه رسیور، ۱۲ دستگاه تلفن همراه، ۸ قطعه سیمکارت و ۳عدد کارت سوخت و کارت پایان خدمت جعلی شدند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه