نـگــــره

سخنگوی وزارت خارجه:

یک سال صبر استراتژیکی کردیم

پیشنهاد مذاکره تاکتیکی در راستای استراتژی آمریکاست

برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک رسانه عربی با اشاره به اینکه سازوکار اینستکس در مرحله اجراست گفت که این سازوکار بدون خرید نفت ایران نمی‌تواند توقعات ما را به‌طور کامل برآورده کند. سیدعباس موسوی در پاسخ به این سوال که ابتکار عمل برجام با شکست مواجه شده است، آینده برجام پس از مهلت 60 روزه را چگونه می‌بینید گفت: نمی‌توانیم از واژه شکست ابتکار عمل استفاده کنیم. درست است که برجام در وضعیت مناسبی قرار ندارد اما گفت‌وگو‌ها و اقدامات ضرورتا ناموفق نبوده است. وی افزود: نشست وین سازنده بود و گامی به جلو به شمار می‌رود، طبیعتا میان خواسته‌های ایران و دستاوردهای ملموسی که جمهوری اسلامی برای آن تلاش می‌کند فاصله وجود دارد اما با این وجود گام‌های مثبت و رو به جلو در این نشست اتخاذ شد. مهم‌ترین مساله که مورد بحث قرار گرفت اینستکس بود و می‌توان گفت که این سازوکار به مرحله اجرایی رسیده است و شاهد تبادلات مالی از این سازوکار خواهیم بود موسوی ادامه داد: همچنین کشورهای اروپایی به دنبال تخصیص اعتباراتی برای این مکانیزم هستند. این عملیات به‌رغم تاخیر گرچه کمتر از توقعات ماست، آغاز شده است؛ بی‌شک بدون خرید نفت ایران و اختصاص دادن اعتبارات این مکانیزم نمی‌تواند به طور کامل توقعات ما را برآورده کند. بنابراین از کشورهای اروپایی می‌خواهیم که با جدیت موضوع فروش نفت ایران را بررسی کنند. تا به امروز انتظارات ما به‌طور کامل بر آورده نشده است اما گام‌هایی که در این راستا اتخاذ شد مستحق پیگیری هستند. در نشست وین تصمیم جدید در رابطه با نشست وزرای خارجه کشورهای باقی مانده در برجام اتخاذ شد که این مساله نیز گامی مثبت به شمار می‌رود. وی افزود: با امضای برجام مرحله جدیدی از تعاملات را با کشورهای اروپایی و آمریکا آغاز کردیم اما خروج آمریکا از برجام مانعی بزرگ در مقابل این سیاست بود. به مدت یک سال بر سیاست صبر استراتژیکی تکیه کردیم، در آن مرحله به‌رغم اینکه منافع اقتصادی ما فراهم نشد اما حفظ این وضع به طور کلی فراهم کننده منافع ایران بود زیرا فوائد برجام تنها فوائد اقتصادی نبود بلکه منافع سیاسی و امنیتی برای هر دو طرف داشت اما با سیاست‌های ویرانگر آمریکا و تحریم‌های پی در پی و همچنین سیاست جلوگیری از صادرات نفت ایران وارد مرحله جدیدی شدیم و تعهدات ایران به تدریج کاهش یافت، ما توافقی که ایران به‌طور یکجانبه به آن پایبند است و کشورهای دیگر به آن پایبند نباشند را نمی‌پذیریم. سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم اما با پایان مهلت 60روزه شاهد تثبیت گام دوم ایران در کاهش تدریجی تعهداتش بودیم. اگر طرف‌های مقابل در حل مشکلات موجود با جدیت تلاش نکنند این روند ادامه پیدا خواهد کرد. این مساله با خروج از توافق تفاوت دارد. اگر طرف‌های باقیمانده در توافق به تعهدات خود عمل نکنند، روندی که جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات خود در پیش گرفته بدون شک به‌طور قانونی و در چارچوب برجام ادامه خواهد داشت. ما خواهان حل مشکلات از طریق برجام و گفت‌وگو و دیپلماسی هستیم. ما تا به امروز به برجام پایبند بودیم و تمام اعضای برجام به این مساله آگاه هستند اما توافق چندجانبه به معنای پایبندی چندجانبه است.

در یک توافق چند‌جانبه با آمریکایی‌ها توافق کردیم

وی در پاسخ به این سوال که چرا تهران گفت‌وگو با واشنگتن را نمی‌پذیرد؟ شروط شما چیست؟ آیا بازگشت معافیت از تحریم‌ها برای پذیرش دعوت ترامپ برای گفت وگو برای شما کافی است؟ آیا نشست جی20 در ژاپن میانجیگری‌های جدیدی همانند نقشی که رئیس‌جمهور فرانسه ایفا کرد به دنبال داشت؟ گفت: ما پیش از این در یک توافق چند‌جانبه با آمریکایی‌ها توافق کردیم؛ کشور پایبند به توافق ایران است و کشوری که به تعهدات خود عمل نکرد و از توافق خارج شد آمریکاست. خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تلاش برای خارج کردن اروپایی‌ها از برجام، وضع تحریم علیه ایران و توقف اجرای بندهای برجام که نقض آشکار قطعنامه 2231 به شمار می‌رود و بسیاری از اقدامات ویرانگر دیگر آمریکا که در طول یک سال شاهد آنها بودیم باعث می‌شود که ایران گفت وگو با آمریکا را نپذیرد. آمریکا در حال حاضر بیشترین فشارها را علیه ایران وضع کرده است و هم‌زمان خواستار مذاکره است. وی تاکید کرد: پیشنهاد مذاکره چیزی جز یک تاکتیک برای تکمیل استراتژی آمریکا علیه ایران نیست. آمریکا جنگ اقتصادی علیه ایران آغاز کرد، آنها این مساله را فشاری برای نشاندن ایران بر میز مذاکره می‌دانند در حالی که ما آن را نوعی جنگ و تروریسم اقتصادی می‌دانیم، همچنین کشوری که به دنبال گفت‌وگو و مذاکره است علیه بزرگترین مذاکره کننده تحریم وضع نمی‌کند. این تناقضات کاملا در گفتارها و اقدامات آمریکایی‌ها واضح است و برای هر کارشناس بین‌المللی روشن است که نتیجه گفت‌وگو با چنین کشوری چه خواهد بود. علاوه بر این ما بر این باوریم که برجام بهترین توافقی است که می‌تواند میان ایران و دیگر کشورهای امضا کننده آن باشد. تجربه بدی از رفتار آمریکایی‌ها داریم و تا زمانی که واشنگتن به برجام بازنگردد و پایبندی خود را اعلام نکند اقدامات ما ادامه‌دار خواهد بود. وی در رابطه با تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و راه‌های صادرات نفت و گاز ایران گفت: طبیعتا بی‌تاثیر نبوده است و در شرایط کنونی صادرات ما کاهش یافت. این مساله بسیار مهم است و ما با طرف‌های اروپایی در رابطه با فروش نفت و امور بانکی که به عنوان اولویت‌های ما هستند تبادل نظر می‌کنیم اما باید این را هم بدانیم که مساله مقابله ایران با تحریم‌های آمریکا مساله جدیدی نیست بلکه چندین سال است که ایران با تحریم‌های آمریکا مقابله می‌کند و ایران در طول چهل سال گذشته بر توانایی داخلی خود تکیه کرده است. موسوی در پایان گفت: به هرحال صادرات نفت یکی از پایه‌های اساسی اقتصاد ایران است و در وقت کنونی مکانیزم اینستکس باید بتواند شروط ما برای فروش نفت را برآورده کند و از کشورهای دیگر انتظار داریم که مساله فروش نفت ایران را با جدیت بررسی کنند. طبیعی است که ما مساله فروش نفت از راه‌های دیگر را نیز دنبال می‌کنیم و به دنبال ایجاد مکانیزم‌های مشابه هستیم.

 

 

ایرادات وکلای نجفی به پرونده رد شد

سرپرست دادسرای جنایی تهران با بیان اینکه پرونده قتل میترا استاد از لحاظ دادسرا فاقد نقص است، گفت: در جلسه مقدماتی که در دادگاه کیفری یک تشکیل شد، تمامی ایرادات سه وکیل متهم رد و دادگاه وارد جلسه رسیدگی شده است. قاضی شهریاری در پاسخ به ادعای مطرح شده مبنی بر وجود نقص در مرحله تحقیقات پرونده قتل میترا استاد، اظهار کرد: پرونده از لحاظ دادسرا فاقد نقص است. وی افزود: طبق قانون اگر پرونده نقایصی داشته باشد، دادگاه می‌تواند رأسا آن را برطرف کند و یا به دادسرا اعاده نماید. سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: در جلسه مقدماتی که در دادگاه کیفری یک تشکیل شد، تمامی ایرادات سه وکیل متهم رد و دادگاه وارد جلسه رسیدگی شده است. شهریاری خاطرنشان کرد: اگر دادگاه تحقیقاتی را در این زمینه لازم بداند وفق مقررات و قانون انجام می‌دهد، لیکن منتظر جلسات رسیدگی و صدور حکم مقتضی هستیم. سرپرست دادسرای جنایی تاکید کرد: دادسرا با کمال بی‌طرفی نسبت به جمع‌آوری دلایل اقدام کرده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه