طلا و سکه در سراشیبی

هر چند روز گذشته قیمت دلار در بازار افزایشی نزدیک به ۲۰۰ تومان را تجربه کرد، اما ریزش قیمت طلا در بازارهای جهانی تاثیر این ماجرا را خنثی کرد. سکه نیز ابتدای هفته را با کاهش قیمت نسبت به پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز کرد، اما همچنان در کانال چهار میلیون تومان باقی ماند. چنان‌که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در بازار به قیمت چهار میلیون و ۱۶ هزار تومان فروخته شد. سکه بهار آزادی طرح قدیم نیز سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید. قیمت هر قطعه نیم‌سکه نیز دو میلیون و ۱۸۲ هزار تومان و قیمت هر ربع‌سکه نیز یک ‌میلیون و ۳۸۲ هزار تومان اعلام شد. سکه گرمی نیز دیروز ۹۶۱ هزار تومان بود. هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار به قیمت ۳۸۹ هزار تومان اعلام شد. این قیمت کاهشی ۴۲۰۰ تومانی را نسبت به قبل تجربه کرده است. هر اونس طلا در بازار نیز ۱۴۲۵ دلار و ۳۸ سنت قیمت داشت. با اینکه از روز پنج‌شنبه تحرکات دلالان در بازار ارز آغاز شده و روز گذشته تمام تلاش خود را برای عبور دلار از 12 هزار تومان در پیش گرفتند، اما صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار را در ابتدای روز کاری هفته ۱۱ هزار و 650 تومان اعلام کردند. این قیمت در قیاس با بهای اعلامی در صبح پنج‌شنبه افزایشی ۲۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

با اینکه دلار در روز چهارشنبه در آستانه ورود به کانال ۱۰ هزار تومان قرار گرفت، اما همزمان با رشد بهای دلار در بازار آزاد، افزایش نرخ دلار در صرافی‌ها هم رخ داد. روز گذشته با تحرکاتی که سفته‌بازان در بازار داشتند هر دلار آمریکا به شکل آزاد به قیمت ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان خرید و فروش شد. اما صرافی‌های بانکی هر دلار را به قیمت ۱۱ هزار و 550 تومان می‌خریدند و آن را 100 تومان گران‌تر می‌فروختند. صرافی‌های بانکی نرخ یورو را نیز ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کردند. بر این اساس نرخ خرید یورو از مردم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد. البته در بازار جهانی هم وجود اخبار مثبت و منفی متعدد باعث شد تا شاخص دلار دچار نوسانات زیادی شود. رویترز در این زمینه گزارش داده است که هر چند که مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا با عقب‌نشینی نسبتا محسوس از مواضع قبلی خود اعلام کردند که هنوز نسبت به کاهش نرخ بهره مصمم نیستند، تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس باعث شد تا دلار نتواند به طور کامل از این شرایط بهره گیرد. جان ویلیامز، رئیس دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در نیویورک، با اشاره به تلاش این نهاد برای برقراری تعادل بین نرخ بهره و تورم گفت: سیاست کاهش نرخ بهره سریع در دستور کار قرار ندارد. جاشوا تدبیر، مدیر پوشش ریسک در موسسه وسترن یونیون بیزینس سالوشنز، نیز اظهار کرد: نظر مدیران بانک مرکزی به معنای تغییرات فوری در سیاست‌های پولی نیست و این مساله باعث شد تا دلار شروع به بازیابی خود کند. دلار به اخبار مرتبط با بانک مرکزی آمریکا حساسیت زیادی پیدا کرده است. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با 39/0 درصد افزایش به 168/97 واحد رسید. در پیش‌بودن برگزیت و وعده بانک مرکزی اروپا به آغاز دور جدید خرید اوراق قرضه باعث شد تا دلار ابتدا خود را 5/0 درصد بالا بکشد و هر یورو به ازای 122/1 دلار  مبادله شود، اما دلار بار دیگر رو به کاهش رفت و در نهایت با ایستادن در سطح 1273/1 واحدی به کار خود در معاملات هفتگی خاتمه داد. از سوی دیگر هر فرانک به 018/1 دلار افزایش یافت. یورو نیز در برابر فرانک سوئیس عقب نشست و با کاهش 42/0 درصدی به‌ازای 102/1 فرانک مبادله شد که در طول دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است. دلار در برابر دیگر ارز مهم اروپایی یعنی پوند نیز هر چند ابتدا تا کانال ۱24/1 پیشروی کرد، اما درنهایت هر پوند تا 2501/1 دلار بالا آمد. در برابر سایر ارزها، هر دلار آمریکا به ازای 4204/1 دلار استرالیا و 3073/1 دلار کانادا مبادله شد.

ترامپ برای دلار چه نقشه‌ای کشیده است؟

بلومبرگ نیز تحلیلی درباره آینده دلار ارائه کرده و نوشته است: اظهارات اخیر وزیر خزانه‌داری آمریکا شائبه دخالت دولت این کشور در بازار ارز را تقویت کرده است. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در حاشیه اجلاس وزرای دارایی گروه هفت در شهر پاریس گفته است که تغییری در سیاست‌گذاری دلار در حال حاضر ایجاد نخواهد شد، اما ممکن است در آینده، آمریکا این مساله را مورد توجه قرار دهد. شاون اوزبورن، کارشناس مالی در بانک اسکوشیا و خوان پرادا، کارشناس مالی بانک بارکلی، گفته‌اند که اظهارات منوچین درها را به روی تغییر در سیاست‌گذاری‌های پولی آمریکا گشوده است. دونالد ترامپ تاکنون بارها و بارها از بانک مرکزی آمریکا به دلیل کاهش‌ندادن نرخ بهره انتقاد کرده و شرکای بزرگ تجاری این کشور از جمله اتحادیه اروپا و چین را به کاهش تعمدی نرخ ارز خود متهم کرده است. ترامپ پیش‌تر گفته بود اروپا و چین دستکاری زیادی در نرخ ارز خود انجام می‌دهند و آمریکا یا باید با این بازی تطبیق یابد یا به شیوه احمقانه فعلی ادامه دهد. اوزبورن در همین رابطه تصریح کرد: ریسک مداخله دولت آمریکا در بازار ارز بیش از پیش افزایش یافته است. دلار آشکارا در رادار کاخ سفید قرار گرفته است و با توجه به رشد ضعیف‌تر اقتصادی و نبود هیچ پیشرفت امیدوارکننده‌ای در مذاکرات تجاری با چین، احتمال زیادی وجود دارد که واشنگتن ترغیب به مداخله شود. آخرین بار آمریکا در سال ۲۰۰۰ ارزش دلار را به شکل تعمدی پایین آورد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه