شـنـید‌ه‌ها

ماجرای ترور امام جمعه گرمسار چه بود؟

شنیده شده که عصر جمعه در برخی شبکه‌های مجازی معاند، خبری مبنی بر ترور امام جمعه گرمسار منتشر شد. ساعت 34: 19 روز جمعه خبری جعلی در یکی از رسانه‌های معاند نظام اسلامی و ملت ایران منتشر شد که از ترور حجت‌الاسلام سیدعلیرضا آرامی، امام جمعه گرمسار حکایت داشت. خبر به‌سرعت از طریق رسانه‌های معاند دیگر و برخی رسانه‌های کپی‌کار داخلی بازنشر شد و در شهر گرمسار نیز تعجب شهروندان را برانگیخت. در این خبر با تیتر «حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار» آمده بود: «ساعت 30: 14 جمعه ۲۸ تیرماه، امام جمعه گرمسار در مسیر حرکت به سمت ایوانکی مورد هجوم مسلحانه سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت آپاچی قرار گرفت و از ناحیه کتف چپ، مجروح شد.»

 

انتقاد از استندآپ کمدی خمسه

شنیده شده که به تازگی ویدئویی کوتاه از اجرای استندآپ کمدی علیرضا خمسه در فضای مجازی منتشر شده که انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است. خمسه در این برنامه که با عنوان «خمسه‌شو» در کشور کانادا اجرا شده، می‌گوید: «این قدر هوا خوبه که روی خلق‌وخوی مردم هم تأثیر گذاشته. روز اولی که رسیده بودم، به‌جای تهران که همه عصبی‌ان و به هم فحش می‌دن، [اینجا می‌گفتند] صبح به‌خیر، روز خوبی داشته باشید، سلام و... دقت کردم دیدم سگ‌هاشون هم همین جورن. وقتی رسیدم، رسما یه سگ به من گفت: هلو، گود مورنینگ! » و صدای سگ درمی‌آورد. او بعد این‌طور ادامه می‌دهد که سگ‌های ایرانی پاچه می‌گیرند، کلاغ‌ها هم به‌جای آنکه «قارقار» کنند، «قِرقِر» می‌کنند و بر سر مردم، خراب‌کاری می‌کنند.

 

لغو جلسه تجدیدنظر پرونده جولیان آسانژ

شنیده شده که مقامات قضائی از لغو جلسه تجدیدنظر پرونده جولیان آسانژ خبر دادند. تابناک نوشت؛ این جلسه که برای تجدیدنظر در حکم 50هفته حبس جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس تنظیم شده، قرار بود در روز 23 ژوئیه برگزار شود. رسانه‌های انگلیسی متعددی گزارش کرده‌اند که آسانژ دیگر به دنبال تجدیدنظر نیست اما وکیل او هنوز صحت این مساله را تائید نکرده است. به گزارش خبرگزاری راشاتودی، این روزنامه‌نگار حدود هفت‌سال در سفارت اکوادور در لندن به‌سر می‌برد و به دلیل هراس از دستگیری و استردادش به آمریکا بر سر افشاگری‌های اسناد پنتاگون و وزارت امور خارجه این کشور در سال 2010، خواستار پناهندگی بود. پس از آنکه پناهندگی او در ماه آوریل لغو شد، توسط پلیس انگلیس از سفارت اکوادور خارج و به حدود یک‌سال حبس محکوم شد. او همچنین به زندان بلمارش در جنوب لندن که دارای حداکثر تدابیر امنیتی است، منتقل شده است.

 

«پول کثیف» در واگذاری یک بنگاه دولتی

شنیده شده که احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز گفت: سازمان خصوصی‌سازی بر اساس یک سناریوی متقلبانه و به نیابت از صندوق فولاد ماشین‌سازی را به فردی به نام قربانعلی فرخ‌زاد واگذار کرد. این واگذاری بدون رعایت قوانین مربوط به اصل ۴۴ قانون اساسی بود و زمانی که از سازمان خصوصی‌سازی پرسیده شد که چرا اهلیت این فرد اثبات نشده و این واگذاری را انجام داده‌اید، به ما اعلام کردند که الزامی به رعایت قوانین نبوده است، چون از جانب صندوق فولاد این واگذاری انجام شده است. همان فردی که واگذاری به وی انجام شده الان به ۲۱سال حبس محکوم شده، همان فرد ۵۰۰میلیون دلار ارز کشور را دریافت کرده و به‌جای اینکه ورق فلزی وارد کند این مبلغ را در بازار خرد کرده است و از محل سود آن کارخانه ماشین‌سازی را خریداری کرده است، رانت چندگانه به فردی که ۵ کلاس سواد ندارد و حتی نمی‌تواند نام خود را بنویسد داده شده است.

 

سفر ایرانی‌ها به خارج ۶درصد کمتر شد

شنیده شده که سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور در سه‌ماه نخست امسال حدود 6.5 درصد کمتر از سال قبل شده است. در مقابل ورود اتباع و گردشگران خارجی به ایران حدود ۴۰درصد بیشتر از مدت زمان مشابه سال گذشته بوده است. آمار سفر‌های ورودی و خروجی در سه‌ماه نخست سال ۱۳۹۸ از تداوم ریزش آمار سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور، حکایت دارد که جریان آن با افزایش نرخ عوارض خروجی، ارز و بلیت هواپیما از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است. مجموع سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور در سه‌ماه نخست فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۸ بالغ بر یک‌میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ نفر بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، دامنه تغییرات آن منفی 6.52 درصد شده است. در سه‌ماه نخست سال ۹۷ یک‌میلیون و ۸۸۲ هزار و ۴۱۴ ایرانی به خارج از کشور سفر کرده بودند.

 

فیلتر 51 سایت در حوزه میراث فرهنگی

شنیده شده که فرمانده یگان حفاظت میراث‌ سازمان فرهنگی از برخورد با سایت‌های غیرمجاز در حوزه میراث ‌فرهنگی خبر داد، گفت: در سه‌ماهه اول سال جاری ۵۱ سایت غیرمجاز از طریق معاونت دادستانی کل کشور فیلتر شدند. سردار سرتیپ دوم امیر رحمت‌الهی تصریح کرد: در اجرای سیاست‌های راهبردی یگان حفاظت و با توجه به اقدامات غیرقانونی و مغایر با مقررات سازمان در فضای مجازی اعم از تبلیغات، خرید و فروش غیرمجاز دستگاه‌های فلزیاب، و اموال تاریخی فرهنگی و... طی هماهنگی با معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی دسترسی یگان حفاظت در جایگاه ضابط خاص قضائی به سامانه برخط رصد فضای مجازی مهیا و برخورد سریع با سایت‌های متخلف در دستور کار اداره حقوقی یگان حفاظت قرار گرفت.

 

تهران رکورد 30 ساله مصرف آب را شکست!

شنیده شده که معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: مصرف روزانه ٣میلیون ۶٨0هزار مترمکعب مصرف آب برای تهران یک تهدید به شمار می‌رود. مسئولان می‌گویند که در تهران هر آنچه می‌توانستیم از اطراف آب بیاوریم، آورده‌ایم و دیگر راهی جز بهینه مصرف‌کردن وجود ندارد. بیش از ٢٢0 شهر ایران در تنش آبی به‌سر می‌برند و مدیریت عرضه و تقاضا در این شهر‌ها به‌طور جد در دستور کار قرار دارد. کرمان و کرج در وضعیت بحرانی قرار دارند. برنامه جیره‌بندی آب برای سال‌ جاری وجود ندارد، اما افت فشار شبکه برای مدیریت و جلوگیری از قطعی، در حال انجام است. هر فرد در شبانه‌روز باید ١۵0 لیتر آب مصرف کند، اما سرانه مصرف در شهر‌هایی نظیر تهران به ٢۵0 لیتر در روز نیز می‌رسد.

 

تکذیب مرگ حسنی مبارک

شنیده شده که علاء مبارک، پسر حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر در توئیتر نوشت: خدا را شکر حال پدرم خوب است و شایعات درباره مرگ او صحت ندارد. از سه‌روز پیش شایعاتی درباره مرگ حسنی مبارک منتشر شده بود. حسنی مبارک متولد چهارم مه ۱۹۲۸ و چهارمین رئیس‌جمهور مصر است. دولت او بعد از انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ سرنگون شد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه