تحریم انتخابات، عقب‌نشینی است

نجفقلی‌ حبیبی:

تحریم انتخابات، عقب‌نشینی است

رقیب اصلاح‌طلبان فقط اصولگرایان است

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که هم گروه‌های سیاسی و هم مردم باید به این باور برسند که شرکت نکردن در انتخابات نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه وضعیت را بدتر از این خواهد کرد. اعتماد آنلاین نوشت؛ نجفقلی حبیبی در رابطه با حضور مردم در انتخابات اظهارکرد: فکر می‌کنم مملکت در هر وضعیتی که قرار گرفته باشد، همه باید در انتخابات شرکت کنند. چه افرادی که می‌خواهند کاندیدا معرفی کنند، چه افرادی که خود را شایسته این کار می‌دانند و چه مردم. در هر حال این نظام مبتنی بر آرای عمومی و رای ملت است. بنابراین هیچ بهانه‌ای قابل‌ قبول نیست. مردم، جریان‌های اصلاح‌طلبان و اصولگرایان و همه احزاب و گروه‌های سیاسی و غیرسیاسی، حتما باید در انتخابات شرکت کنند؛ باید تاکید کرد که این اصلی اساسی است. اگر مشکلاتی هم وجود داشته باشد، با شرکت‌ نکردن برطرف نمی‌شود. عده‌ای به اشتباه فکر می‌کنند با شرکت‌ نکردن اوضاع بهتر می‌شود، در حالی که با تحریم این فعل، شرایط از اول بهتر که نمی‌شود هیچ، بلکه بدتر هم می‌شود چون در این حالت افراد ضعیفی می‌آیند مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند و در آخر مردم هستند که افسوس می‌خورند چرا چنین شد. وی با بیان اینکه رأی ندادن ظلم به نظام است، افزود: گروه‌های سیاسی باید فعالیت‌های سیاسی داشته باشند و با هر نهادی که می‌خواهند مذاکره کنند. این یک اصل است. یک اصل اساسی دیگر این است که نظام ما مبتنی بر رای ملت است. هرگونه تخلف از این موضوع ستم بر نظام است، بنابراین هر کسی در هر جریانی و با هر طرز تفکری که حضور دارد، باید برای برگزاری انتخابات پرشور تلاش کند.

تحریم انتخابات، عقب‌نشینی است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: اصلاح‌طلبان باید بروند تلاش کنند تا به نتیجه برسند نه اینکه از حالا بگویند اگر نشد نمی‌آییم و تحریم می‌کنیم. این یک‌جور عقب‌نشینی است. وی در ادامه گفت: امکان ندارد که ایرانی‌ها به سمت براندازان بروند. ممکن است عده‌ای به صورت بدلی در اصلاحات پیدا شوند و از این فرصت استفاده کنند و با عملکرد ضعیف‌شان وجهه اصلاح‌طلبی را تخریب کنند، اما اینکه جریان براندازی راه بیفتد و... خیالبافی است. مردم ما انقلاب‌شان را در مجموع دوست دارند و در جریان همه مشکلات هم هستند. همچنین خودشان می‌دانند که با رای ملت مشکلات سامان پیدا می‌کند. اگر مردم مشارکت بالایی داشته باشند، اتفاقات خطرناک کمتری می‌افتد. بنابراین به‌هیچ‌وجه با ذهنیت خود من نمی‌سازد که بگویم اصلاح‌طلبان بخواهند کنار بکشند یا شرط و شروط بگذارند یا... . در واقع اصلاح‌طلبان باید از حالا تلاش کنند تا بتوانند افکار عمومی را جذب کنند. خب بله مشکلاتی وجود دارد، اما سیاستمدار کسی است که بتواند در عرصه فعالیت‌های سیاسی راه‌های جدیدی باز کند.

اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند؟

حبیبی تصریح کرد: اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ معلوم است، یک جریان ضعیف با همه قدرتی که در اختیار دارد به میدان می‌آید. در این صورت آیا شما می‌توانید به مجلس اعتراض کنید؟ همین کار را هم نمی‌توانید انجام دهید. می‌توانید امتحان کنید و ببینید رای ندادن چه تبعاتی دارد. برای اینکه اصلاح‌طلبان بتوانند حضوری توأم با نتیجه در انتخابات داشته باشند، به نظر من همه باید حضور داشته باشند. بالاخره اصلاحات جریان فکری قدرتمندی است و رئیس اصلاحات هم جایگاه بسیار فاخری در جامعه و بین قشرهای مردم دارد که این می‌تواند باز هم یاری‌رسان اصلاحات باشد.

شرایط امروز و مسئولیت اصولگرایان

وی خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی اصولگرایان چیزی بیش از این نیست. همین وضعیت بهم‌ریخته و شدت گرفتن نارضایتی‌ها هم محصول عملکرد همین جریان است. اگر آنها عملکرد درستی داشتند، وضعیت ما به این بدی نبود. به‌ هر حال آنها همچنان در مجلس قدرت دارند و حرف زیاد می‌زنند، اما عملا کاری از پیش نمی‌برند. البته لازم است که اصولگرایان هم در فضای انتخاباتی باشند؛ یعنی بهتر است انتخابات یکدست نباشد. همیشه وقتی مردم وقتی می‌بینند رقبای سیاسی در حال رقابت با یکدیگرند فعال‌تر می‌شوند. بالاخره چه اصولگرا باشند چه اصلاح‌طلب، هر دو فرزندان انقلاب اسلامی هستند و در این شکی نیست. منتها دید متفاوتی دارند. بنابراین هر دو جریان باید برای بهتر شدن اوضاع تلاش کنند. حبیبی گفت: ممکن است رقابت بین‌شان باعث شود یک جریان جهشی ایجاد کند و جریان دیگر جهش دیگری، که برآیند این دو به نفع مملکت می‌شود. بنابراین به شکلی نیست که بخواهند همدیگر را حذف کنند. صلاح هم نیست که یکدیگر را حذف کنند. چون حذف‌ کردن همدیگر منجر به حذف همه جریان‌ها می‌شود. در این صورت جریان دیگری روی کار می‌آید که دیگر مشخص نیست با انقلاب چه نسبتی دارد.

افراد نالایق و اداره امور!

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: همه جریان‌ها به‌ خصوص مطبوعات، اصحاب قلم، اصحاب فکر، سخنوران، سخنرانان و همه افرادی که به نحوی در جامعه نفوذ معنوی دارند و شناخته‌شده هستند، حرف بزنند و به افرادی که کم‌لطفی می‌کنند بگویند فکر می‌کنید با شرکت‌ نکردن‌تان چه اتفاقی می‌افتد؟ این افراد نمی‌دانند اگر شرکت نکنند چه اتفاقی می‌افتد؟ مملکت که بیکار نمی‌ماند. نجفقلی حبیبی گفت: به‌ هر روی ممکن است افراد نالایقی بیایند و اداره امور را بر عهده بگیرند. مجلس که تعطیل نمی‌شود! با این حال من هنوز فکر می‌کنم مردم باز به‌ نفع اصلاح‌طلبان رای خواهند داد. علت آن است که خودشان هم می‌دانند اگر رای ندهند، اوضاع بدتر می‌شود. بنابراین هیچ‌کس حق ندارد قهر کند؛ با قهر کردن مسائل مملکت حل نمی‌شود. اگر چهره‌های شاخص دعوت به رای دادن کنند، مردم حتماً درک خواهند کرد. دفعه قبل هم در انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات مجلس به همین شکل رفتار کردند. نباید خیلی غصه خورد. مردم مملکت ما آنقدر باهوش و بافراست هستند که به موقع عمل صحیح را تشخیص داده و انجام می‌دهند. وی در پایان اظهار کرد: مردم اگر به آگاهی کافی از شرایط برسند، حتما انگیزه شرکت در انتخابات را به‌ دست خواهند‌ آورد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه