گـــپ

محمود اسلامیان:

۱۰ میلیون دلار

پولی نیست که برنگردد

آرمان: وضعیت مالی فدراسیون فوتبال به‌رغم مطالباتی که از فیفا دارد و به‌دلیل تحریم‌ها جالب نیست. از طرفی رئیس فدراسیون از بانک مرکزی درخواست 10 میلیون دلار کرده تا پس از رفع مشکل با فیفا این مبلغ را به بانک مرکزی مسترد کند. محمود اسلامیان مشاور عالی فدراسیون در این خصوص صحبت کرد.

در مورد درخواست ۱۰ میلیون دلاری فدراسیون فوتبال از بانک‌مرکزی و مخالفت با این درخواست چه نظری دارید؟

واقعیت این است که فدراسیون فوتبال همانند دیگر ارگان‌های کشور اسیر تحریم‌های غیرانسانی آمریکا قرار گرفته است.البته که ما باید با این تحریم‌ها مقابله کنیم، ولی در این میان باید راهکارهایی پیدا شود تا بتوانیم مطالبات مالی بین‌المللی که داریم را دریافت کنیم.فدراسیون فوتبال زمانی پول نداشت ولی در حال حاضر شرایط مالی خوبی را دارد اگر بتواند پولش را از فیفا دریافت کند ولی این پول قابل‌ انتقال نیست و در این شرایط باید دولت به ما کمک کند. وقتی به یک فرد بی‌سواد در ماشین‌سازی تبریز ۴۳۵ میلیون دلار ارز دولتی دادند و یک میلیارد دلار در غذا و دارو گم‌شده است، آیا ۱۰ میلیون دلار پولی است که بخواهند به فدراسیون فوتبال قرض ندهند؟ ۱۰ میلیون دلار پولی نیست که برنگردد. فدراسیون ۹ میلیون دلار از فیفا پول می‌خواهد و نهایتا این پول را دریافت خواهیم کرد و قرض بانک‌مرکزی را پس می‌دهیم.متاسفانه بزرگ‌ترین مشکل کشور ما نداشتن قدرت تصمیم‌گیری مسئولان است.در حال حاضر سرمربی تیم‌ملی فوتبال بدون دریافت پیش‌پرداختی کارش را در ایران شروع کرده و بدون‌شک او پس از مدتی به‌خاطر نگرفتن حق‌وحقوقش شاکی خواهد شد.ما از او ممنون هستیم که هنوز اعتراضی بابت نگرفتن پیش‌پرداخت نداشته است.

مشکل حق پخش هم پابرجا است!

۲۰۹ کشور عضو فیفا هستند و از این تعداد کشور تنها ایران است که پول حق پخش را نمی‌گیرد. اگر مساله حق پخش حذف شود، تمامی باشگاه‌ها می‌توانند بدون مشکل هزینه‌هایی که دارند را پرداخت کنند. جالب است بدانید سال گذشته فدراسیون فوتبال عربستان ۱۴۰ میلیون دلار و فدراسیون فوتبال امارات ۱۳۰ میلیون دلار حق پخش تلویزیونی گرفته‌اند، در شرایطی که در فوتبال ایران چنین اتفاقی نمی‌افتد. دلیل آن‌هم این است که مسئولان نمی‌توانند برای این مشکل بزرگ تصمیم بگیرند. پولی که در حساب فیفا وجود دارد، سهم فدراسیون فوتبال و ۸۰ میلیون نفر از مردم ایران است. اگر مشکلات مالی حل شود، بدون تردید فدراسیون فوتبال مشکلی برای پرداخت هزینه‌های سرمربی تیم‌ملی ندارد و فراموش نکنید تا چند ماه دیگر، بازی‌های انتخابی جام‌جهانی قطر آغاز می‌شود و فدراسیون برای پرداخت هزینه‌های تدارک تیم‌ملی و سایر هزینه‌های جانبی، نیاز به پول دارد.

 

قهرمانی تیم‌های کومیته مردان و زنان در آسیا

ایسنا: در آخرین روز از رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ که در تاشکند ازبکستان در جریان است، تیم‌های کومیته مردان و زنان ایران به مصاف رقبایشان رفتند که در پایان موفق به کسب عنوان قهرمانی آسیا شدند. تیم کومیته مردان ایران در نخستین دیدار ۳ بر صفر برابر ترکمنستان به پیروزی رسید و در دومین دیدار نیز برابر قزاقستان ۳ بر یک پیروز شد. ایران در دور سوم ۳ بر صفر از سد هند گذشت و در نیمه نهایی نیز پس از کسب نتیجه ۲ بر ۲ در امتیاز شماری با نتیجه ۲۴ بر ۱۴ به برتری رسید و راهی فینال شد.تیم کومیته مردان ایران در دیدار نهایی با ترکیب علی‌اصغر آسیابری، سجاد گنج‌زاده و صالح اباذری برابر عربستان به میدان رفت که در پایان با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شد و مدال طلای آسیا را از آن خود کرد. تیم کومیته مردان ایران با هدایت شهرام هروی برای سومین مرتبه عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کرد. اما تیم کومیته زنان ایران نیز در دور نخست پس از تساوی یک بر یک در امتیازشماری با نتیجه ۱۱ بر ۴ ازبکستان را برد، سپس برابر اردن ۲ بر صفر به برتری رسید. تیم بانوان ایران در نیمه نهایی نیز با نتیجه ۲ بر یک از سد چین گذشت و راهی فینال شد. تیم کومیته بانوان ایران در فینال با ترکیب طراوت خاکسار، حمیده عباسعلی و شیما آل‌سعدی برابر ژاپن نیز با نتیجه ۲ بر یک پیروز شد و مدال طلای این رقابت‌ها را از آن خود کرد.در جریان این رقابت‌ها طی دو روز گذشته طروات خاکسار،حمیده عباسعلی و ذبیح‌ا... پورشیب به مدال طلا رسیدند و رزیتا علیپور و تیم کاتای بانوان نیز به مدال نقره دست یافتند. بهمن عسگری در وزن ۷۵-،سجاد گنج زاده در وزن ۸۴+ کیلوگرم، فاطمه صادقی در کاتای انفرادی و تیم کاتای مردان ایران نیز به مدال برنز رسیدند.

 

صالحی‌امیری شخصا پیگیر درمانم است

ایسنا: قهرمان وزنه‌برداری المپیک گفت: از لحظه آسیب‌دیدگی تاکنون رئیس کمیته ملی المپیک شخصا موضوع درمان و اعزامم به آلمان را پیگیری کرده و احتمالا به‌زودی راهی این کشور می‌شوم. سهراب مرادی قهرمان المپیک و جهان در رشته وزنه‌برداری در مورد وضعیت مصدومیتش گفت: بسیار امیدوارم با کمک پزشک متخصص ایرانی که در آلمان حضور دارد پروسه درمان کتفم را بدون عمل جراحی پشت‌سر بگذارم.اگر این اتفاق بیفتد دوران بازگشت به تمرین و پیگیری تمرینات سنگین خیلی کوتاه‌تر خواهد بود و به‌راحتی می‌توانم برنامه‌ریزی یکساله خود برای حضوری موفق در المپیک 2020 توکیو را پشت‌سر بگذارم. او ادامه داد: از لحظه‌ای که خبر آسیب‌دیدگی‌ام منتشر شد آقای صالحی‌امیری با من در ارتباط است و روزی چندبار مکالمه تلفنی داریم. با دستور ویژه او بود که در اولین فرصت وقت سفارت و صدور ویزایم هماهنگ شد تا راهی هانوفر شوم. مرادی در پایان با تشکر از حمایت‌های کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش گفت: با وجود اینکه این وظیفه رئیس کمیته ملی المپیک نیست که شخصا پیگیر مسائل قهرمانان باشد، اما نگاه آقای صالحی امیری باعث دلگرمی همه ملی‌پوشان است تا بدانند که در بالاترین سطح ورزش هم کسی هست که آنها را تحت نظر دارد و صدایشان را می‌شنود.

 

 

تذکر یک نهاد نظارتی به وزیر ورزش

رئیس فدراسیون آمریکایی را برکنار کنید

یک نهاد نظارتی در نامه‌ای به مسعود سلطانی‌فر به وزیر ورزش و جوانان تذکر داد که رئیس آمریکایی یک فدراسیون ورزشی را برکنار کند.یک نهاد نظارتی در نامه‌ای به مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، جزئیاتی جدید از آمریکایی بودن یک رئیس فدراسیون را اعلام کرده است. «ا.ن» که دارای برخی نسبت‌های سیاسی و خاص هست، تابعیت آمریکایی دارد.وی پاسپورت آمریکایی داشته و شهروند این کشور به‌شمار می‌رود.تابعیت مضاعف که در قانون جرم‌انگاری شده، موضوعی است که در سال‌های اخیر به‌شدت با برخورد قضائی و امنیتی همراه شده است.اکنون و با نامه‌نگاری صورت گرفته با وزیر ورزش، باید منتظر اقدام وزارت ورزش در ایجاد تغییرات در این فدراسیون و استفاده از افراد حائز شرایط بود. عدم اجرای قانون در این خصوص، می‌تواند منجر به پیامدهای حقوقی در آینده نه چندان دور برای این رئیس فدراسیون دوتابعیتی و حتی مسئولان وزارت ورزش شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه