زیان 5 هزار میلیاردی در تولید واکسن ایرانی

در شرايطي که روزگاري قرار بود توليد چند ميليون دُز واکسن ايراني کرونا در هر ماه به نجات جان ايرانيان در برابر کوويد19 کمک کند، اکنون شاهد آن هستيم که نه تنها در سال گذشته وعده هاي مسئولان مبني بر توليد انبوه واکسن هاي ايراني به نتيجه چندان ملموسي نرسيد، بلکه حالا رفته رفته خبرهايي از تعطيلي خطوط توليد اين واکسن ها در رسانه ها منتشر مي شود؛ به نحوي که روز گذشته محمدحسين فلاح مهرآبادي، معاون موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي از توقف خط توليد واکسن کووپارس به دليل نبود بازار براي اين واکسن در ايران خبر داد و پيش از اين هم خبرهايي از توقف توليد واکسن فخرا به گوش رسيده بود.
در اين ميان سکوت مسئولان دستگاه اجرايي بخصوص مديران وزارت بهداشت درباره روند توليد واکسن هاي ايراني در ماه هاي اخير نيز بيش از پيش به شائبه کم نتيجه بودن پروژه توليد واکسن کرونا در کشورمان دامن مي زند. به طور مثال، در شرايطي که سال گذشته در همين حوالي خبرهايي از توليد حداقل 10 ميليون دُز واکسن ايراني از پاييز 1400 به گوش مي رسيد، در بهار و تابستان 1401، تقريبا خبر خاصي از توليد و عرضه واکسن هاي ايراني در رسانه هاي رسمي کشور منتشر نشد و مسئولان وزارت بهداشت نيز در ماه هاي گذشته خبر بخصوصي را براي روشن شدن آخرين وضعيت واکسن هاي ايراني اعلام نکرده اند.

هنوز هيچ کدام از واکسن هاي ايراني مجوزجهاني نگرفته اند
بررسي هاي ما از آخرين اخبار منتشرشده درباره روند توليد و عرضه واکسن هاي ايراني کرونا نيز از اين حکايت دارد که با وجود گذشت بيش از يک سال از صدور مجوز واکسن هاي برکت و پاستور و سپري شدن بيش از 6 ماه از صدور مجوز براي واکسن هاي رازي، فخرا و اسپايکوژن توسط وزارت بهداشت ايران، هنوز هيچ کدام از اين واکسن ها نتوانسته اند مجوز مصرف را از سازمان بهداشت جهاني دريافت کنند. همچنين با وجود اين که زماني قرار بود تزريق دُز سوم واکسن کرونا به ايرانيان با استفاده از واکسن هاي ايراني پيش برود، اکنون که وزارت بهداشت مجوز تزريق عمومي دُز چهارم واکسن را صادر کرده، بازهم عمده واکسن هاي موجود در سبد واکسيناسيون ايران، همان واکسن سينوفارم است که سال گذشته حجم بسيار انبوهي از آن از چين وارد شد.
همچنين در حال حاضر، از وعده صادرات واکسن ايراني کرونا پس از رفع نياز داخلي که سال گذشته روي آن مانور زيادي داده مي شد، جز صادرات محدود واکسن برکت به ونزوئلا و نيکاراگوئه، تقريبا هيچ وعده عملياتي شده ديگري را مشاهده نکرده ايم. علاوه بر اين ها، در شرايطي که زمستان 1400 در ستاد ملي مبارزه با کرونا تصويب شد که وزارت بهداشت بايد واکسن هاي ايراني را پيش خريد کند، اکنون در تابستان 1401 دکتر حسينعلي شهرياري، رئيس کميسيون بهداشت مجلس به رکنا مي گويد که وزارت بهداشت نه تنها به تعهدات خود براي خريد واکسن هاي ايراني عمل نکرده، بلکه اين وزارتخانه حدود 5 هزار ميليارد تومان هم به شرکت هاي توليدکننده واکسن کرونا در ايران بدهکار است. تمام واکسن سازان ايراني از وزارت بهداشت طلبکارهستند شهرياري درتوضيح بيشتر درباره بدهي وزارت بهداشت به واکسن سازان ايراني به خبرنگار رکنا گفت: تمام واکسن هاي ايراني توليد داخل از استانداردها و کيفيت لازم برخوردار هستند، اما متاسفانه وزارت بهداشت در خريد آنها بدعهدي کرده است؛ به نحوي که با وجود پيگيري هاي چند ماهه نمايندگان مجلس از وزارت بهداشت و پيگيري هاي اينجانب در ستاد ملي کرونا، هم اکنون شرکت هاي ايراني توليدکننده واکسن کرونا مجموعا حدود 5 هزار ميليارد تومان از وزارت بهداشت طلبکار هستند و اين وزارتخانه بدهي خود را به اين شرکت ها نمي پردازد.

وي افزود: وزارت بهداشت به تمام شرکت هاي ايراني توليدکننده واکسن کرونا بدهکار است و پول بخشي از واکسن هايي را که از اين شرکت ها خريده، به آنها پرداخت نکرده است. همچنين وزارت بهداشت بابت واکسن هايي که سال گذشته هلال احمر وارد کرد و تحويل اين وزارتخانه داد نيز حدود 300 ميليارد تومان به جمعيت هلال احمر بدهکار است. شهرياري با بيان اين که اکنون نيازي به توليد واکسن ايراني جديد وجود ندارد، عنوان کرد: با توجه به اين که بخش زيادي از ايرانيان دُزهاي اول و دوم واکسن کرونا را تزريق کرده اند و ميزان استقبال از تزريق دُزهاي يادآور واکسن کرونا نيز اندک است، اکنون حجم واکسن هاي ذخيره شده در کشور که عمده آنها مربوط به واکسن سينوفارم است، کفاف نيازهاي فعلي واکسيناسيون کرونا در ايران را مي دهد و نياز زيادي به توليد واکسن هاي ايراني جديد نداريم. رئيس کميسيون بهداشت مجلس تاکيد کرد: هم اکنون تعداد زيادي واکسن ايراني توليدشده در انبارهاي شرکت ها موجود است که وزارت بهداشت هنوز نيازي به آنها پيدا نکرده و اين واکسن ها را خريداري نکرده است. البته وزارت بهداشت پول بخشي از واکسن هاي ايراني خريده شده را هم به واکسن سازان نپرداخته است.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه