ارزش يورو به کمترين ميزان در 20 سال گذشته رسيد


ارزش يورو در برابر دلار به کمترين ميزان در 20سال گذشته رسيده است. کارشناسان اقتصادي، افزايش شديد قيمت گاز و عدم نشانه‌اي از کاهش درگيري‌ها ميان روسيه و اوکراين را از دلايل اين سقوط مي‌دانند.
 در معاملات 5 ژوئن (14 تير) بازار جهاني ارز، ارزش يورو در برابر دلار به کمترين ميزان در 20‌سال گذشته رسيد. از دلايل اين مسئله افزايش قيمت گاز در بازار اروپا و گسترش نگراني‌ها نسبت به سلامت اقتصادي حوزه يورو اعلام شده است. هرچند انتشار آمارهايي که نشان مي‌دهد رشد تجارت در حوزه يورو در ماه ژوئن به شدت کاهش يافته نيز در اين موضوع  بي‌تاثير نبوده است.
به گزارش دويچه وله، در معاملات  سه‌شنبه  ارزش واحد پول رايج اروپا در برابر دلار به پايين‌ترين سطح خود در دو دهه اخير رسيد. کارشناسان معتقدند با اين روند سقوط، برابري نرخ يورو و دلار در آينده‌اي نزديک ممکن به نظر مي‌رسد.
در معاملات امروز يورو 9 / . درصد از ارزش خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در برابر دلار از دست داد و به 03/ 1 دلار رسيد که کمترين ميزان از سال 2002 تاکنون به شمار مي‌رود.
ارزش يورو در برابر فرانک سوئيس نيز 7 / . درصد پايين آمد و به کمترين ميزان از سال 2015 تاکنون است. يورو در حالي ارزش خود را در برابر دلار از دست مي‌دهد که ترس از رکود در کشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي اروپا شدت گرفته، قيمت گاز بسيار بالا رفته و نشانه‌اي از کاهش درگيري‌ها ميان روسيه و اوکراين ديده نمي‌شود.
درک هالپني، کارشناس موسسه MUFG به رشد ارزش يورو بدبين است و مي‌گويد: «هر گونه رشد ارزش يورو در شرايط کنوني با در نظر گرفتن بدتر شدن چشم‌انداز حوزه انرژي و افزايش ريسک در برابر رشد اقتصادي اين حوزه بسيار سخت خواهد بود.»
همچنين گفته مي‌شود، بانک مرکزي اروپا پس از يک دهه براي اولين بار نرخ بهره را به زودي افزايش خواهد داد.
به گزارش سايت ntv آلمان، تحليلگران اقتصادي معتقدند، اين موضوع نيز کند شدن سرعت اقتصادي را بيش از پيش در پي خواهد داشت. از آنجا که که نرخ بهره افزايش خواهد يافت، وام‌ها گران مي‌شوند، شرکت‌ها کمتر سرمايه گذاري خواهند کرد و مصرف کنندگان هم پول کمتري خرج مي‌کنند. بدين ترتيب منطقه يورو حتي بدون بحران گاز هم، صرفا به دليل افزايش نرخ بهره وارد رکود خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه