برنامه سخت مدعيان براي فتح ليگ بيست و دوم

قهرمان بدون شکست ليگ بيست و يکم براي اينکه بتواند از اين عنوان خود دفاع کند، خود را تقويت کرده است


هادي شاه‌مرادي
بالاخره انتظارات پايان يافت و با انجام قرعه کشي بيست و دومين دوره ليگ برتر، تيم‌ها برنامه خود براي تقابل با حريفان را شناختند. از شواهد اينگونه پيداست که ليگ امسال با سه مدعي اصلي و سه مدعي فرعي دنبال خواهد شد. استقلال، پرسپوليس و سپاهان تيم هايي هستند که امسال همه جوره خود را تقويت کرده‌اند که در اين بين حتي به نظر مي‌رسد سپاهان اهدافي بزرگتر در حد قهرماني آسيا را دنبال مي‌کند.
آبي‌هاي تهران مي‌خواهند از عنوان قهرماني خود دفاع کنند و رقيب سنتي و قرمزپوش آنها براي پايان دادن به يکسري حرف و حديث‌ها در صدد فتح ليگ برآمده اند. مس رفسنجان، فولاد خوزستان و گل گهر سيرجان نيز سه تيم شايسته احترام هستند که بعيد نيست آنها نيز در کورس اصلي قهرماني امسال وارد رقابت شوند. اما آنچه در اين مطلب قصد بررسي‌اش را داريم وضعيت تيم هايي است که بيشتر از بقيه بوي قهرماني مي‌دهند. پس با ما همراه باشيد.

شروع و پايان سخت براي استقلال
قهرمان بدون شکست ليگ بيست و يکم براي اينکه بتواند از اين عنوان خود دفاع کند، خود را تقويت کرده است. آنها که با تغيير سرمربي ريکاردو ساپينتو را به خدمت گرفته‌اند، ضمن حفظ شاکله اصلي تيم چند مهره باکيفيت ديگر نيز جذب کرده‌اند، با برگزاري اردويي در ترکيه براي اين مسابقات آماده شدند. کسب نتايج قابل قبول آنها در بازي هاي دوستانه اين اردو، براي هواداران آبي نويد آن را دارد که نمايشي خوب از تيم محبوبشان خواهند ديد.
طبق آنچه در برنامه بازي هاي اين فصل استقلال مشخص است، شروع و پاياني سخت در هر نيم‌فصل انتظارشان را مي‌کشد. البته در اين بين بايد گفت تقابل با سپاهان در هفته نخست شايد روي کاغذ دشوار به نظر بيايد اما با توجه به عدم هماهنگي لازم از سوي دو تيم احتمالا کيفيتي خلاف انتظار داشته باشد. مهمتر از آن تقابل تفکر دو مرد پرتغالي نيمکت دو تيم يعني ساپينتو و مورايس است که بر حساسيت هاي اين بازي بيش از پيش افزوده است. استقلال و سپاهان پيش از اين دو مرتبه در ليگ هاي نهم و سيزدهم در اولين هفته به مصاف هم رفته‌اند که نتايج به ترکيب يک بر صفر به سود آبي‌ها و تساوي يک بر يک بوده است. هر چند زردپوشان اصفهاني موفق به شکست دادن استقلال در هفته اول نشده‌اند اما در هر دو مرتبه قبلي شرايط طوري رقم خورد که آنها در پايان به مقام قهرماني دست يافتند.
ميانه نيم فصل يعني هفته هاي هفتم و هشتم نيز براي شاگردان ساپينتو راحت نيست. تقابل با گل گهر و فولاد در اين دو هفته مياني آنقدر اهميت دارد که شايد بتوان از آن به عنوان پاشنه آشيل جايگاه آخر فصل استقلال ياد کرد. مصاف با پرسپوليس در هفته دوازدهم و سپس مس رفسنجان و تراکتور در هفته‌هاي چهاردهم و پانزدهم نيز پاياني سخت براي آبي‌ها رقم خواهد زد و از همين الان به نظر مي‌رسد آنها بايد به نحوي تلاش کنند که امتيازات لازم را تا پيش از دو هفته پاياني کسب کرده باشند.

6 هفته ترسناک در انتظار کهکشاني‌ها
تيمي که خيلي زود لقب «کهکشاني» به خود گرفت نامش پرسپوليس است. جذب ستاره هاي پرتعداد ليگ و حتي لژيونر کشور باعث شد تا انتظارات از اين تيم تحت هدايت گل محمدي بالاتر برود. پرسپوليسي‌ها که نتوانستند در ترکيه اردو بزنند و در نهايت اردوي داخلي برگزار کردند با پيروزي برابر اميدهاي خود و پيکان و پس از آن توقف مقابل نساجي و مس رفسنجان کمي باعث نگراني هواداران خود شده‌اند. حال آنها در حالي براي ديدار با ذوب آهن به عنوان آخرين بازي دوستانه خود پيش از شروع فصل آماده مي‌کردند که با توجه به مصاف اين دو تيم در اولين هفته، تيم اصفهاني تصميم به لغو اين ديدار گرفت. فصل گذشته يکي از کساني که باعث دور ماندن پرسپوليس از کسب جام شد، همين مهدي تارتار بود که در هفته هاي پاياني اين تيم را متوقف کرد.
بازي هاي سخت براي يحيي از هفته دوم شروع مي‌شود. جايي که آنها در تهران بايد از تيم پر مهره فولاد خوزستان ميزباني کنند. هفته هاي هفتم تا نهم نيز اوج سختي کار گل محمدي خواهد بود. در اين سه هفته او بايد تيمش را به ترتيب براي تقابل با تراکتور، سپاهان و مس رفسنجان به ميدان بفرستد. بيراه نيست اگر اين سه هفته را به عنوان بازه سرنوشت قرمزها در ليگ بيست و دوم قلمداد کنيم.
ديدار با استقلال در هفته دوازدهم و مصاف با گل گهر در هفته پاياني ديگر بازي هاي حساس پرسپوليس را شکل مي‌دهد.
نکته مهم درباره قرمزهاي تهراني به وضعيت تيمي آنها مربوط مي‌شود. تيم يحيي عليرغم بهره بردن از بهترين پاسورهاي ليگ، در خط حمله با فقر مهره مواجه است و صرفا مي‌تواند از مهدي عبدي، حامد پاکدل، شرزود تميروف و البته مهدي ترابي در اين پست استفاده کند که در اين بين مصدمپوميت پاکدل و عبدي در آستانه شروع مسابقات خبري بد براي کادر فني اين تيم تلقي مي‌شود. البته بايد منتظر ماند و ديد در روزهاي منتهي به ليگ بيست و دوم آيا آنها مهاجم جديد جذب خواهند کرد يا خير که حتي اگر در اين امر موفق شوند، قطعا مهاجم تازه وارد چند هفته ابتدايي ليگ را از دست خواهد داد.

سپاهان و آزمون زودهنگام
طلايي پوشان اصفهاني به جهت آنکه درگير انتخاب سرمربي بودند، کمي دير وارد بازار نقل و انتقالات شدند اما مديريت اين باشگاه در انتخاب سرمربي و کادر فني و همچنين جذب بازيکنان جديد بسيار حساب شده عمل کرد. پيش بردن برنامه هاي مهم نقل و انتقالاتي در سکوت خبري و به دور از هياهو، ثابت کرد که سپاهان در اين فصل حرف هاي زيادي براي گفتن دارد. کاملا بديهي است که اين تيم در قامت مدعي بسته شده اما براي فتح جام کاري به مراتب دشوارتر از استقلال و پرسپوليس دارد. مسير آنها در ليگ بيست و دوم بسيار زود به اوج خود مي‌رسد چرا که بر اساس قرعه کشي صورت گرفته مشخص شد طي هفته هاي اول تا پنجم برنامه تيم مورايس اصلا راحت نيست.
آنها در اولين بازي ميهمان استقلال ساپيتو خواهند بود و در هفته سوم نيز بايد در يک بازي خارج از خانه ديگر به مصاف گل گهر بروند. مصاف با فولاد در هفته چهارم و سپس برگزاري دربي اصفهان در هفته پنجم شروعي عجيب براي ژوزه مورايس و تيمش رقم زده است.
برگزاري جدال کلاسيک سپاهان با پرسپوليس در هفته هشتم احتمالا زيباترين بازي فصل را رقم بزند چرا که دو تيم در برهه اي به مصاف هم خواهند رفت که به بهترين حد آمادگي خود رسيده‌اند. از نکات مهم اين بازي بايد به شرايط ميزباني اشاره کرد چرا که طبق اعلام مديران مربوطه دو تيم در اصفهان به ميدان خواهند رفت. طبق شنيده‌ها در اين فصل ليگ برتر، دو تيم سپاهان و پرسپوليس در استاديوم اختصاصي خود از يکديگر پذيرايي خواهند کرد و اين در حالي است که ديدار دو تيم فصل گذشته در استاديوم‌هاي بي طرف برگزار شود.
 پس از آن هفته‌هاي دهم و يازدهم آخرين روزهاي دشوار طلايي پوشان در نيم فصل اول را شکل خواهد داد چرا که آنها به ترتيب با تيم تقويت شده تراکتور و تيم پر مهره مس رفسنجان پيکار خواهند کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه