تحول شگفت انگيز در پزشکي

در مقالهاي که اخيرا در Nature Communications منتشر شده است، تيمي از محققين گروه مهندسي زيست پزشکي نشان دادند که چگونه ميتوان لايه فلزي نازک يک CD را از پلاستيک سخت جدا کرده و آن را به حسگرهايي تبديل کرد که بر فعاليتهاي الکتريکي قلب، ماهيچه، لاکتات، گلوکز، PH و سطح اکسيژن نظارت ميکنند.

اين سنسورها که ميتوانند از طريق بلوتوث با گوشي هوشمند ارتباط برقرار کنند، تنها در مدت 20 الي 30 دقيقه ساخته ميشوند و هزينه راه اندازي آنها براي هر دستگاه حدود 1.50 دلار است.

حسگر

توليد حسگرها با اين روش، بدون رهاسازي مواد شيميايي سمي در طبيعت و با هزينه بسيار پايين امکان پذير خواهد بود. «Yeonsik Noh» استاديار دانشگاه ماساچوست در ابتدا ايده تبديل سي دي به حسگر را در حين انجام تحقيقات پسا دکتري در دانشگاه ايلينويز مطرح کرده بود. «متيو براون» دکتراي گروه مهندسي زيست پزشکي نيز در تحقيقات قبلي خود امکان طراحي حسگرهاي زيستي از سي دي را بررسي کرده بود. او در اين بين دريافت که حسگرهاي ساخته شده به اين روش داراي ساختارهاي سفت و سختي بوده و کاربردهاي محدودي نسبت به آنچه انتظار دارند، ارائه خواهد کرد.

اولين قدم برداشتن پوشش فلزي از پلاستيک زيرين با استفاده از نوار چسب و فرآيندهاي شيميايي بود. Koh ميگويد: «ما ابتدا با استفاده از فرآيندهاي شيميايي، لايههاي فلزي را از روي سي دي، به مواد انعطاف پذير تبديل ميکنيم و سپس آنها را با استفاده از نوار چسب جدا ميکنيم.»

حسگر

محققان براي ايجاد اين حسگرها از يک کاتر Cricut استفاده کردند. اين نوع کاتر در صنايع دستي و براي برش موادي از جنس کاغذ، وينيل، مقوا و تجهيزات فلزي به کار ميرود. مواد فلزي پس از جدا شدن روي بدن بيمار قرار ميگيرند. سپس پزشکان با کمک يک اپليکيشن تلفن همراه ميتوانند دادههاي مورد نياز خود را در خصوص وضعيت بيمار دريافت کرده و تغييرات را در طول زمان پيگيري کنند./ فرارو

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه