ويراني‌هاي مرگبار سيل در بيداد گرما

رئيس سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمر: طي اين مدت به بيش از 14 هزار نفر امدادرساني شده است

رئيس سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمر آخرين وضعيت امدادرساني به حوادث سيل و آبگرفتگي در 17 استان کشور را تشريح و اعلام کرد تاکنون 14 نفر در پي اين حوادث جان خود را از دست دادهاند.  

مهدي وليپور درباره آخرين وضعيت امدادرساني به حوادث سيل و آبگرفتگي در کشور گفت: به دنبال اعلام هشدار سازمان هواشناسي درباره بارش شديد باران در نقاط مختلف کشور و احتمال جاري شدن سيلاب، سازمان امداد و نجات امدادگران را در چهار استان جنوبي و همچنين برخي ديگر از استانها که احتمال سيل در آن پيشبيني شده بود به حالت آمادهباش درآورد. وي با بيان اينکه در پي هشدار هواشناسي بلافاصله بالگردهاي امدادي در استانهاي در معرض خطر به حالت آمادهباش درآمد، افزود: انبارهاي امدادي نيز از نظر تجهيزات اسکان، اقلام زيستي و مواد غذايي در اين استانها تقويت شده و همچنين با استفاده از تجارب سالهاي قبل، پيشبيني لازم براي اختصاص اماکن اسکان اضطراري نيز در اين استانها در دستور کار قرارگرفت.

رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر درباره خدمات امدادي ارائه شده از سوي اين سازمان از ابتداي مردادماه تا به اين لحظه اظهار کرد: در مجموع در 62 شهرستان از 17 استان کشور شامل سيستان و بلوچستان، تهران، فارس، کرمان، هرمزگان، قم، سمنان، مازندران، يزد، آذربايجان شرقي، خراسان جنوبي، گلستان، اصفهان، بوشهر، کهگيلويه و بويراحمد، چهارمحال و بختياري و مرکزي عملياتهاي امداد و نجات مربوط به سيل و آبگرفتگي به اجرادرآمد.

وي با بيان اينکه طي اين مدت به بيش از 14 هزار نفر امدادرساني شده است، گفت: 1220 نفر به مناطق امن منتقل شدهاند و 150 دستگاه خودرو نيز رها شده است. همچنين 2239 نفر شامل 1803 نفر در سيستان و بلوچستان، 149 نفر در قم و 336 نفر در استان فارس اسکان اضطراري داده شدند.   11 مصدوم نيز در سه استان سيستان و بلوچستان، هرمزگان و تهران به مراکز درماني منتقل شدند. 

به گزارش ايسنا، وليپور درباره شمار جانباختگان سيل در کشور نيز گفت: متاسفانه در جريان اين سيلها 18 نفر جان خود را از دست دادهاند که شامل پنج مورد فوتي در استان سيستان و بلوچستان، نه مورد فوتي در تهران و يک نفر در استان مرکزي و 3 نفر در چالوس جان خود را از دست دادند. 11 نفر شامل هفت نفر در تهران و چهار نفر در چهارمحال و بختياري نيز مفقود هستند که جستجو براي يافتن آنها ادامهدارد.

هشدار و آمادهباش هلال احمر درباره احتمال وقوع سيل در 21 استان

رئيس سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمربا بيان اينکه از 610 باب منزل نيز عمليات تخليه آب انجام شده است، گفت: در مجموع 2250 نيروي امدادي در 560 تيم در اين ماموريتها حضور داشتند. سه فروند بالگرد جمعيت هلال احمر نيز در آماده باش کامل است. همچنين تا کنون 887 تخته چادر و پنج هزار و 558 تخت پتو در ميان حادثه ديدگان توزيع شده است. 

 سيل فيروزکوه به 25 فوتي و مفقودي

استاندار تهران از افزايش تعداد فوتي هاي سيل در فيروزکوه به 9 نفر رسيد و گفت: 16 نفر نيز در اثر وقوع اين سيل مفقود شده اند.

محسن منصوري پيش از ظهر ديروز در جمع خبرنگاران ضمن تشريح آخرين وضعيت سيل در استان تهران گفت: سيلاب روزپنجشنبه در مناطق زرين دشت، آتشان و مزدران 9 کشته، 16 مفقودي و 12 مصدوم داشته که خوشبختانه 10 مصدوم سرپايي مداوا و دو مصدوم به بيمارستان منتقل شدند. وي افزود: علت تأخير اوليه در امداد رساني به اين روستاها انسداد محورهاي مواصلاتي و راههاي دسترسي بود.

تخليه آب از 158 خانه در استان بوشهر

سرپرست جمعيت هلال احمر استان بوشهر از تخليه آب از 158 واحد مسکوني در مناطق سيل زده استان خبر داد.  احسان ايزدپناه روز گذشته اظهار کرد: با توجه به انجام عمليات امداد رساني به شهرستانهاي دشتستان، دشتي و تنگستان که دچار خسارت از باران شديد در مناطق ياد  شده بودند نيروهاي عملياتي و امدادي جمعيت هلال احمر نسبت به توزيع اقلام امدادي و زيستي به آسيبديدگان از اين سيلاب و آبگرفتگي اقدام کردند. وي با اشاره به اينکه تاکنون 158 منزل نسبت به تخليه آب از آنها با همکاري نيروهاي هلال احمر اقدام شده است، تصريح کرد: 47 دستگاه خودرو نيز  با کمک نيروهاي هلال احمر و خودروهاي کمک دار  اين جمعيت رهاسازيشدهاند.

سرپرست جمعيت هلال احمر استان بوشهر از بازگشايي 13 مسير با همکاري اداره راهداري خبر داد و گفت: خدمات امدادرساني جهت شهرهاي ياد شده هم اکنون در جريان است.

ساکنان بافت تاريخي يزد منازل خود را تخليه کنند

مديرکل مديريت بحران استان يزد از ساکنان بافت تاريخي خواست با توجه به بارشهاي شديد بامداد ديروز، منازل خود را هرچه سريعتر تخليه کنند. محمدعلي ملک زاده در گفتگو با مهر اظهار داشت: ساکنان بافتهاي تاريخي با توجه به بارش شديد باران، نسبت به تخليه منازل خود اقدام کنند و در مساجد و حسينيهها و ورزشگاههاي خارج از بافت که به همين منظور تجهيز شده، اسکان يابند. وي عنوان کرد: بارش شديد باران در شهر يزد ، سبب آبگرفتگي معابر بافت تاريخي شده و با توجه به خشتي بودن بافت، احتمال ريزش يا آبگرفتگي در منازل وجود دارد. ملک زاده تاکيد کرد: ساکنان بافتهاي تاريخي در سراسر استان يزد براي حفظ سلامتي خود و دوري از خطر، هر چه سريعتر نسبت به تخليه منازل خود و استقرار در مکانهاي پيش بيني شده، اقدام کنند. گفتني است؛ بارش باران در شهر يزد از بامداد ديروز آغاز و شدت باران به اندازهاي بود که در عرض چند دقيقه تمام خيابانهاي شهر دچار آبگرفتگي شد.

جاده کرج - چالوس همچنان بسته است

رييس پليس راه البرز اعلام کرد: جاده کرج - چالوس از پنجشنبه شب گذشته همچنان بسته است و مسافران اصرار به سفر در اين جاده نداشته باشند.  سرهنگ پيمان کرمي ديروز در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت:به دليل سست شدن پل اوشان در استان مازندران و احتمال وقوع سيل و ريزش کوه، اين انسداد از ميدان امير کبير، آزاد راه تهران- شمال و نوجان ايجاد شده است. وي از عموم مردم خواست به هيچ عنوان اصرار به ورود در اين جاده را نداشته باشند چرا که پليس اجازه تردد نخواهد داد. مديرکل هواشناسي استان البرز نيز پيش تر اعلام کرده که تا روز دوشنبه هفته آينده بارش هاي تندري همراه با رعد و برق و احتمال بارش تگرگ در پيش روي داريم و برهمين اساس هشدار سطح نارنجي در سطح استان صادر شده است.

سد خاکي روستاي «عابرخان » سوراخ شد

سد خاکي روستاي عابر خان که يک سال قبل احداث شده بود در سيلاب اخير سوراخ شد.

سد خاکي روستاي عابر خان در جنوب کرمان که يک سال قبل براي آبخيزداري و استحصال آب براي استفاده کشاورزي احداث شده بود در بارندگيهاي اخير سوراخ شد. اين روستا در بخش مردهک عنبرآباد واقع شده است.

آسيب سيلاب به برخي راههاي استان سمنان

استاندار سمنان از وقوع سيلاب در برخي جادههاي استان خبر داد و گفت: با حضور به موقع عوامل راهداري خوشبختانه شامگاه گذشته اين راهها بازگشايي و مشکلي در استان وجود ندارد. سيد محمد رضا هاشمي با بيان اينکه خسارات خوشبختانه جزئي بوده است، گفت: به تمام دهياريهايي که در حاشيه رودخانهها و مصب رودها قرار داشته و حالت ييلاقي دارند نيز اعلام شده است که اجازه اسکان و استقرار به گردشگران در نقاط حادثه خيز را ندهند.

وقوع سيل در چند روستاي طالقان

مديرکل مديريت بحران استانداري البرز با اشاره به ورود سامانه بارشي تندري به البرز از وقوع سيل در چند روستاي طالقان خبر داد.

محمدرضا فلاح نژاد گفت: پتجشنبه شب گذشته بر اثر بارش شديد باران در منطقه بالاطالقان شاهد وقوع سيل در روستاهاي ناريان، نيکان و پراچان بوديم. وي افزود: خسارت سيل در روستاي ناريان از ساير روستاها بيشتر بوده و آب وارد منازل شده است. اين مسئول ادامه داد: گزارشهاي اوليه حاکي از آن است که سيل حدود 20 خودرو را با خود برده است اما اين رقم هنوز قابل تاييد نيست و آمار دقيق در حال برآورد است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه