منافع ایران و ترکیه باید به یکدیگر گره بخورد


رضا حجت شمامی کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با «آرمان امروز»  در خصوص روابط میان ترکیه و ایران و مهم‌ترین ویژگی هایی که ترکیه را در سیاست خارجی ایران دارای اهمیت کرده است، اظهار داشت:  ترکیه به دلایل متعدد بازیگری تاثیر گذار در منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا، قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی به حساب می آید که طبعا برای ایران هم دارای اهمیت است.
وی با اشاره به این مطلب که نوع اهمیت و رابطه میان ایران با ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند منطقه به مانند روابط میان ایران و عربستان نیست، گفت: نوع کنش و بازیگری ترکیه و اردوغان در کشورهای مختلف منطقه عراق، سوریه، لیبی و برخی دیگر می‌تواند سیاست‌ها و رویکرد منطقه‌ای ایران را تحت تاثیر قرار دهد و البته برعکس این نیز صادق است.
این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: از طرفی در خصوص موضوع سوریه ما شاهد هستیم که ترکیه به عنوان عضوی از پیمان ناتو با دو کشور ایران و روسیه نشست برگزار می کند، در واقع به جای آن که با کشورهای غربی نشست داشته باشد با کشورهای منطقه و شرق نشست می گذارد که طبیعتا این موضوع می‌تواند تاثیر گذار باشد و البته برای روسیه هم مهم است که تنها کشور مسلمان عضو ناتو را به سمت خود کشیده است.
حجت شمامی بیان کرد: از زاویه اقتصادی هم ترکیه در سیاست خارجی ایران دارای اهمیت است چرا که ما با این کشور روابط خوب اقتصادی داریم، ترکیه به اروپا متصل است و حتی در مراحلی شاهد بودیم که از ترکیه به عنوان یکی از مسیر های دور زدن تحریم ها استفاده کرده ایم.
وی تصریح کرد: یکی از نقاط ضعف دیپلماسی ایران پایین بودن سطح مبادلات تجاری با کشورهای همسایه است که البته در این خصوص ترکیه ظرفیت های زیادی را دارد که امیدواریم با فعال کردن آنها تبادلات تجاری میان تهران و آنکارا افزایش پیدا کند.
این کارشناس مسائل منطقه گفت: ترکیه به عنوان یک کشور قدرتمند و با بازیگریِ فعال در منطقه است و طبیعتاً برای سیاست خارجی ایران دارای اهمیت بالایی است‌.
 حجت شمامی اضافه کرد: دیپلماسی در دل جنگ هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، این که شما می‌بینید آقای اردوغان در این شرایط به تهران می‌آید و به دیدار و گفتگو با رهبری ایران می پردازد بیانگر اهمیت دیپلماسی است.
 وی با بیان اینکه دیپلماسی بدون پشتوانه قدرت کارایی و اهمیت خودش را از دست می دهد، گفت: اگر ایران بخواهد تنها با استفاده از دیپلماسی ترکیه را از تجاوز به سوریه منصرف کند، موفق نخواهد شد چرا که نیاز به قدرت سازی هم در خود سوریه و هم در عراق و اطراف سوریه دارد و البته که قدرت در مصادیق مختلف آن اعم از نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مد نظر است.
این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: به اعتقاد من ایران در صحنه سوریه هم توان و قدرت نظامی و میدانی خودش را به رخ کشیده است و هم در صحنه دیپلماسی با میزبانی از دو کشور روسیه و ترکیه اهمیت استفاده از دیپلماسی و راهکار سیاسی را مورد تاکید قرار می دهد.
حجت شمامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر منافع میان کشورها در موضوعات و مسائل مختلف به یکدیگر گره بخورد، سطح تنش ها کاهش پیدا می‌کند و این موضوعی است که بهتر است در رابطه میان ایران و ترکیه هم اتفاق بیافتاد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه