حباب سکه در حال تخليه شدن

سکه و طلا همچنان در مسير ريزش قرار دارد

 

نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران، وضعيت قيمتي يک هفته اخير بازار سکه و طلاي داخلي را همچنان کاهشي توصيف کرد.
محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در هفته‌اي که گذشت، قيمت اونس جهاني برخلاف آنکه تا روز چهارشنبه سير نزولي داشت، از روز گذشته (پنجشنبه) تغيير مسير داده و مجددا قيمت جهاني طلا با توجه به تحولات سياسي و همچنين تحولات اقتصادي آمريکا افزايش پيدا کرده و به 1746 دلار رسيد که براين اساس بطور متوسط افزايش 19 دلاري را براي اين هفته ثبت کرد.
نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران، ادامه داد: اين در حاليست که افزايش قيمت اونس جهاني به چند دليل تاثيري بر قيمت سکه و طلا در بازارهاي داخل نداشت. در بازار داخل چند عامل در قيمت‌ سکه و طلا تاثيرگذار بود. عواملي همچون کاهش قيمت اونس جهاني طلا تا روز چهارشنبه، کاهش نرخ ارز، نزديک شدن به ماه محرم و کاهش تقاضا و دادوستدها و همچنين کاهش انگيزه سرمايه‌گذاري در اين حوزه، سبب شد در هفته اخير قيمت‌ها نه‌تنها افزايشي نشود بلکه بصورت جزئي با کاهش نيز همراه شده و سير نزولي خود را ادامه دهند. وي اعلام کرد: تا آخرين معاملات روز گذشته (پنجشنبه) قيمت هر قطعه سکه طرح قديم با 50 هزار تومان کاهش نسبت به ابتداي هفته به 14 ميليون و 250 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح جديد با 60 هزار تومان افزايش (به دليل افزايش قيمت اونس جهاني) نسبت به ابتداي هفته 14 ميليون و 900 هزار تومان دادوستد شدند. نيم سکه و ربع سکه هريک با 20 هزار تومان کاهش قيمت به ترتيب به هشت ميليون و 220 هزار و پنج ميليون و 220 هزار تومان رسيدند. اين عضو هيات مديره اتحاديه طلا و جواهر تهران افزود: قيمت سکه‌هاي يک گرمي بانک مرکزي بدون تغيير نسبت به ابتداي هفته درآخرين معاملات روز گذشته سه ميليون و 100 هزار تومان قيمت داشت. قيمت هر مثقال طلاي آب شده باتوجه به کاهش نرخ ارز در حاليکه اونس جهاني طلا افزايش قيمت داشت تغييري نکرد و هفته را با پنج ميليون و 920 هزار تومان به پايان رساند. هر گرم طلا ي 18 عيار نيز بدون تغيير در آخرين معاملات يک ميليون و 366 هزار تومان و هر گرم طلاي 24 عيار يک ميليون و 822 هزار تومان قيمت‌گذاري شدند.

حباب سکه در حال تخليه شدن
کشتي‌آراي خاطر نشان کرد: همانطور که اشاره شد، باتوجه به اينکه از فردا وارد ماه محرم خواهيم شد، کاهش تقاضا در بازار و همچنين با توجه به کاهش انگيزه براي سرمايه‌گذاري بر روي طلا به دليل ثبات و کاهشي بودن قيمت آن، حباب سکه در حال تخليه شدن است. همچنين با توجه به اينکه مذاکرات دوباره در جريان قرار گرفته است، ثبات در بازار ارز شکل گرفته که اتفاقي مثبت است و اين ثبات قيمت، به کم نوسان بودن قيمت سکه و طلا در بازار کمک کرده است.
نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر ادامه داد: بنابراين کاهش نرخ ارز، کاهش قيمت‌هاي جهاني، کاهش تقاضا و کاهش ميل به سرمايه‌گذاري سبب شده قيمت سکه و طلا در داخل نيز علاوه‌براينکه کاهشي باشند، حباب خود را نيز تخليه کنند. در هفته‌هاي گذشته ديديم که طلا برخلاف سال‌هاي گذشته که هيچگاه حباب نداشت، طي يک ماهه اخير داراي حباب شده بود اما در حال حاضر حباب سکه در محدوده يک ميليون و 500 هزار تومان است که حدودا 100 تا 150 هزار تومان نسبت به ابتداي هفته کاهش داشته است؛ ضمن اينکه پيش‌بيني مي‌شود کاهش‌ها هم در بازار ارز و هم در بازار سکه و طلا و همچنين حباب سکه در هفته‌ آتي ادامه‌دار باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه