ماجراي فروش خاک جنگل‌هاي هيرکاني


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس روز گذشته تصاوير و فيلم‌هايي از فروش خاک جنگلي هيرکاني در قلب جنگل‌هاي شمال در فضاي مجازي منتشر و ادعا شد که عده‌اي سودجو به بهانه لايروبي، برکه اِروِت در قلب جنگل چهاردانگه مازندران را خاکبرداري کرده و خاک بسيار غني آن (پيت) را به خارج از ايران قاچاق مي‌کنند، علاوه بر آن بخشي از درختان توسکا و درختان کهنسال و صدها نهال زير چرخ‌هاي بيل مکانيکي و کاميون نابود شده و از بين رفته‌اند.
اين نخستين باري نيست که فروش خاک به خارج از کشور خبرساز مي‌شود، در سالهاي گذشته هم خبرهايي از فروش خاک مرغوب و کشاورزي مناطق جنوب به کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس مطرح شده بود
گفته مي‌شود که براي تشکيل يک سانتي متر مربع خاک 500 تا 800 سال زمان لازم است، ضمن اينکه خاک حاصل‌خيز جنگل مثل کيميا مي‌ماند که هر زميني را مي‌تواند زرخيز کند.
مي‌گويند زمان جنگ جهاني دوم، خاک مرغوب اوکراين را گوني گوني به کشورهاي اطراف مي‌بردند، از نظر آنها خاک اين کشور بسيار حاصلخيز بوده و زمين هاي آنها را اصلاح مي‌کرد و شايد به همين دليل است که اوکراين تامين کننده عمده غلات و دانه‌هاي روغني جهان است.

شرکت آب منطقه‌اي بدون مجوز اقدام به لايروبي آب بندان اروت کرده بود
براي بررسي بيشتر موضوع درباره فروش خاک جنگل هاي هيرکاني به معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، منابع طبيعي و آبخيزداري کشور گفت‌وگو کرديم.
نقي شعباني معاون امور جنگل سازمان جنگل ها گفت: آب بندان اروت در سطح حدود 3 هکتار در داخل جنگل در حوزه شهرستان ساري جزو برکه‌هاي طبيعي بوده که داراي پوشش درختان بيد و اندکي توسکا است که در گذشته از سوي امور آب درخواست  لايروبي داشته و در اداره کل منابع طبيعي و محيط زيست مورد رسيدگي قرار گرفته که با ورود دستگاه‌هاي نظارتي، با انجام لايروبي مخالفت شد.

قاچاق به خارج از کشور هم بعضا وجود دارد
گفت وگو با يکي از مسئولان سازمان جنگل ها گره از اين معما باز مي‌کند.
اين مسئول در سازمان جنگل ها که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار فارس گفت: خاک بسيار غني از جنگل هاي هيرکاني و يا خاک‌هاي آبرفتي آب بندان اين منطقه براي گلخانه داران در حکم طلا مي‌ماند، اينها مجبورند خاک‌هاي بسته بندي شده و بسيار گران تحت عنوان پيت را خريداري و در گلخانه ها استفاده کنند که نتيجه رضايتبخشي هم براي توليد و پرورش گل يا محصول ندارد اما اين خاک ها هيرکاني که پيت خالص و طبيعي هستند بسيار حياتي است. وي در اين باره که آيا اين خاک ها را به کشورهاي ديگر مي فروشند، گفت: اکثر اين خاک‌ها را به گلخانه داران مي‌فروشند، اما مواردي بوده که اين خاک‌ها سر از کشورهاي ديگر هم در آورده است.
آن‌طور که گزارش داده اند هر يک وانت ازاين خاک ها به قميت يک و نيم ميليون تومان به فروش مي رسيده است و اين رقمي وسوسه انگيز بوده که حتي اين شرکت حاضر مي شده به صورت غير قانوني اقدام به لايروبي کند.

چرا برخي مي‌توانند از منابع طبيعي سو استفاده کنند
وجود اختلاف در مديريت منابع طبيعي عاملي شده تا برخي بتوانند از اين شکاف هاي مديريتي سو استفاده کنند. طبق قانون مديريت در حوزه منابع طبيعي از هر نوع که باشد به سازمان جنگل‌ها و منابع طبيعي بر مي‌گردد، اما آب بندان ها و رودخانه هاي موجود در اين حوزه را اداره آب منطقه اي مديريت مي‌کند و اين دوگانگي باعث شده که برخي از اين مفر قانون سوء استفاده کرده و به منابع طبيعي در جهت پر کردن جيب خودشان آسيب بزنند.
بالاخره سرپرست اداره کل حفاظت محيط زيست مازندران در نامه اي توقف فعاليت غير مجاز لايروبي از آب‌بندان اروت را خواستار شده است.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه