ايران تا دوشنبه در آماده باش سيل

به گفته رئيس سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمر شمار جانباختگان سيل در سراسر کشور به 61 نفر رسيده است

رئيس سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمر کشورمان از افزايش شمار جانباختگان سيل در سراسر کشور به 61 نفر خبر داد واعلام کرد: طبق اعلام هواشناسي بارش هاي رگباري تا دوشنبه اين هفته ادامه دارد .  مهدي وليپور درباره آخرين وضعيت امدادرساني به سيلزدگان در کشور گفت: پس از اعلام هشدار سازمان هواشناسي درباره بارش شديد باران در نقاط مختلف کشور و احتمال جاري شدن سيلاب، سازمان امداد و نجات امدادگران و تجهيزات خود در سراسر کشور را به حالت آمادهباش کامل درآورد. همچنين بالگردهاي امدادي در استانهاي در معرض خطر نيز به حالت آمادهباش درآمدند. 

وي با بيان اينکه انبارهاي امدادي نيز از نظر تجهيزات اسکان، اقلام زيستي و موادغذايي مورد بازيد دوباره قرار گرفته و مواردي نيز تقويت شدند، گفت: همچنين با استفاده از تجارب سالهاي قبل، پيشبيني لازم براي اختصاص اماکن اسکان اضطراري نيز در اين استانها در دستورکار قرار گرفت. رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر درباره خدمات امدادي ارائه شده از سوي اين سازمان از ابتداي مردادماه تا به اين لحظه اظهار کرد: در مجموع در 21 استان کشور عمليات امدادونجات مرتبط با سيل به اجرا درآمد که طي 24 ساعت گذشته اين عمليات در هشت استان البرز، تهران، چهارمحال و بختياري، لرستان، مازندران، يزد، اصفهان و کرمان به اجرا درآمد. 

وليپور درباره امدادرسانيهاي انجام شده نيز گفت:  امدادگران سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمر مجموعا بيش از 3500 نفر را اسکان اضطراري داده شده و بالغ بر 1500 نفر را نيز از سيل و آبگرفتگي نجات دادند.

وي درباره شمار جانباختگان سيل نيز به ايسنا گفت: درحال حاضر شمار جانباختگان سيل در سراسر کشور به 61 نفر رسيده است. 32 نفر نيز در سراسر کشور مفقودند که جست وجو براي يافتن آنها ادامه دارد.   رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر با بيان اينکه از 18 مورد مفقودي حادثه سيل امام زاده داوود که از سوي سازمان امدادونجات ثبت شده بود، پيکرهاي 18 تن کشف شد، گفت: در فيروزکوه نيز عمليات امدادونجات ادامه دارد و حدود پنج نفر مفقود هستند که جستجو براي يافتن آنان ادامه دارد.   به گفته وي، بيشترين درگيري با سيل طي 24 ساعت گذشته و به تبع آن بيشترين عمليات امدادونجات در استانهاي تهران، مازندران، چهارمحال و بختياري و يزد انجام شده است.

وليپور با اشاره به پيشبيني سازمان هواشناسي از وقوع بارشهاي رگباري تا روز دوشنبه دهم مرداد ماه، اظهارکرد: برابر پيشبيني هواشناسي تا روز دوشنبه هفته جاري وقوع بارشهاي شديد و رگبار باران در استانهاي سيستان و بلوچستان، اصفهان، کهگيلويه و بويراحمد، چهارمحال و بختياري، کرمان، يزد، فارس، بوشهر، سمنان، البرز، قزوين، قم، تهران، زنجان، گيلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، خوزستان، مرکزي و خراسان شمالي پيشبيني شده که در پي آن نيز احتمال جاري شدن سيل و سيلاب وجود دارد که در همين راستا نيز سازمان امدادونجات جمعيت هلال احمر عوامل امدادي در تمام اين استانها و استانهاي مجاور آنها را به حالت آماده باش درآورده است. رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر به مردم نيز توصيه کرد که تا اواسط هفته جاري از صعود به ارتفاعات و همچنين اسکان در مجاورت رودها و مسيلها پرهيز کرده و به هشدارهاي ايمني براي مقابله با سيل توجه داشته باشند.

24شهرستان فارس درگير سيلاب

معاونامداد و نجات جمعيت هلال احمر فارس از آخرين آمار سيل و آبگرفتگي از 4 مرداد ماه تاکنون سخن گفت و اظهار کرد: از تاريخ ياد شده تاکنون 24 شهرستان فارس درگير سيلاب شدهاند. معاونامداد و نجات جمعيت هلال احمر فارس افزود: در سيلاب اخير فارس 687 خانوار حادثه ديده اند. وي تعداد افراد حادثه ديده سامانه مانسون در فارس را 3 هزار و 654 نفر عنوان کرد و گفت: سيلابهاي اخير در فارس باعث مصدوميت سرپايي 20 نفر و باعث غرق شدگي يک پيرزن در منطقه عشايري آباده طشک شده است.

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان فارس از امدادرساني اين جمعيت به 2 هزار و 584 نفر خبر داد و گفت: 181 تيم عملياتي با 840 نفر نيرو و 150 خودرو در حال کمک رساني به سيل زده گان 24 شهرستان درگير با سيلاب فارس هستند. اين مقام مسئول ادامه داد: در حادثه سيلاب اخير 748 خانوار اسکان داده شده اند و هزار و 370 پرس غذاي گرم و همچنين 600 دست غذاي سرد نيز در بين سيل زدگان اسکان داده شده توزيع شده است. خوبيار همچنين از تخليه کامل 5 روستاي استان فارس در جريان سيلاب اخير خبر داد و گفت: زين آباد سنگي و رُمبه داراب، صالح آباد و ايزدي شهرستان بختگان جعفر آباد شهرستان آباده طشک بر اثر آبگرفتگي شديد تخليه شده اند.

خسارات سيل در اليگودرز 

سرپرست جمعيت هلال احمر لرستان با اشاره به فوت پنج نفر در جريان سيلاب اليگودرز گفت: تا کنون به 60 خانوار در اين شهرستان امداد رساني صورت گرفته است. محمد قدمي در گفت و گو با مهر با اشاره به افزايش تعداد فوتيهاي سيلاب اليگودرز اظهار داشت: تا کنون پنج نفر در جريان سيلاب اين شهرستان جان خود را از دست دادهاند. وي از امداد رساني به 60 خانوار در جريان سيلاب شهرستان اليگودرز خبر داد و گفت: کار امداد رساني به خانوارها در اين شهرستان همچنان ادامه دارد.

سرپرست جمعيت هلال احمر لرستان گفت: در حال حاضر 10 تيم امدادي جمعيت هلال احمر لرستان در شهرستان اليگودرز مستقر هستند.

سيلبندهاي شهريزد در شرايط پايدار

مديرکل مديريت بحران استانداري يزد گفت: سيل بندهاي شهر يزد هم اکنون در شرايط پايدار قرار دارد و فعلا نگراني در اين زمينه نداريم.

محمدعلي ملک زاده با اشاره به حجم بارش بالاي جمعه شب و نگراني هايي که بابت سرريز شدن سيل بندهاي يزد وجود داشت، اظهار داشت: اکنون شرايط اين سيل بندها پايدار است و فعلاً نگراني در اين زمينه وجود ندارد. وي از مردم يزد خواست: ضمن حفظ کامل آرامش خويش، از هر گونه تردد غيرضروري در سطح معابر و جاده هاي استان جدا خودداري کنند تا روند امدادرساني تسهيل شود. ملک زاده بيان کرد: ساکنان در بافت تاريخي، براي ايمني بيشتر تا اطلاع ثانوي نسبت به ترک بافت اقدام و در حسينيه ها، تکايا و مساجد و ورزشگاههاي بيرون از بافت تاريخي اقامت کنند.

پاکسازي خانههاي سيلاب زده استان بوشهر

مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري بوشهر گفت: همه خانههايي که بر اثر سيلاب بارشهاي چند روز گذشته دچار آبگرفتگي و رسوب گل ولاي شده بودند، با تلاش نيروهاي جهادي و هلال احمر پاکسازي و امدادرساني شدند.  کورش دهقان افزود: 150 واحد مسکوني در استان بوشهر دچار آبگرفتکي و رسوب گل ولاي شده بودند که در پايان روز جمعه با فعاليت نيروهاي جهادي و هلال احمر به طور کامل پاکسازي شدند و موکت، پتو، پلاستيک و وسايل بهداشتي به سيل زدهها تحويل داده شد. وي اعلام کرد: در زمان حاضر همه محورهاي ارتباطي استان بوشهر باز است و وضعيت با ثباتي دارند. دهقاني عنوان کرد: تا کنون بيشترين بارش در شهر برازجان با 90 ميليليتر به ثبت رسيده و حجم بارندگي در شهرستانهاي بوشهر 0.7، عسلويه 0.9، بندر دير 24.1، خورموج 47، اهرم 57.9 و بندر کنگان 74 ميليمتر بوده است. وي گفت: بارش در شهرستانهاي جم، ديلم و عسلويه تا کنون ميزان قابل توجهي نبوده است. سامانه بارشي موسمي موسوم به مونسون از سهشنبه گذشته فعاليت خود را در استان بوشهر آغاز کرده  و بر اساس پيشبيني هواشناسي تا دوشنبه در اين استان فعال است.

ريزش کوه در جاده کرج - چالوس

رئيس پليس راه استان البرز از ريزش کوه در جاده کرج - چالوس در محدوده اين استان خبرداد و گفت : اين محور همچنان بسته است.

سرهنگ پيمان کرمي ديروز در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت:  پنج  فقره سقوط سنگ طي جمعه شب تا صبح شنبه در محدوده هاي  رستوران شانديز، پل چوبي، آدران و تونل شماره پنج  جاده کرج - چالوس رخ داده  که راهداران البرز در حال پاکسازي مسير هستند. کرمي يادآور شد: جاده کرج - چالوس به دليل سست شدن پل اوشان در استان مازندران و احتمال وقوع سيل و ريزش کوه، تا اطلاع بعدي همچنان مسدود است. وي گفت:  برهمين اساس تردد خودروها از  ميدان امير کبير کرج و آزاد راه تهران- شمال و نوجان به سمت استان مازندران ممنوع است.

وي از عموم مردم خواست به هيچ عنوان اصرار به ورود در اين جاده را نداشته باشند چرا که پليس اجازه تردد نخواهد داد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه