جنگ سخت پايين جدولي‌ها در ليگ بيست و دوم

همه ليگ در رقابت بالا جدولي ها خلاصه نمي شودهادي شاه‌مرادي
ديگر بايد گفت کمتر از دو هفته تا شروع ليگ بيست و دوم زمان باقي مانده است. در اين حد فاصل تيم‌ها تمام تلاششان را مي‌کنند تا با آمادگي هر چه بيشتر وارد اين مسابقات شوند. طبيعتا فارغ از جنگ تيم‌هاي مدعي براي قهرماني و کسب سهميه، تيم هايي هستند که هدفشان ماندن در ليگ است؛ تيم‌هايي که هوادارانشان معمولا تا واپسين لحظات ليگ نگران يک اتفاق تلخ به نام سقوط هستند.
در مطالب قبلي به بررسي وضعيت مدعيان پرداختيم و امروز نگاهي مي‌اندازيم به شرايط تيم‌هايي که فصل قبل در نيمه انتهايي جدول قرار گرفتند تا بررسي کنيم آيا امسال بايد وضعيت بهتري را برايشان متصور باشيم يا خير.

پيکان مدل جوانان
پيکان در زمره تيم‌هايي بود که فراز و نشيب ليگ بيست و يکم را به معناي واقعي تجربه کرد. آنها که ابتداي فصل در رده هاي بالاي جدول بودند به يکباره نتايجي ضعيف گرفتند تا در نهايت با عدم کسب برد در 5 بازي پاياني خود، به رتبه نهم جدول بسنده کنند. اما مديران پيکان براي فصل بعد اول از همه قرارداد مجتبي حسيني سرمربي اين تيم را تمديد کردند. پس از آن هم ورود چنداني به بازار نقل و انتقالات نداشتند و تمرکز خود را روي حفظ مهره‌ها گذاشتند هر چند شش بازيکن از اين تيم جدا شد اما جذب 5 بازيکن جديد تا حدودي اين خلأ را پر کرد. نکته مهم اين است که ميانگين سني تيم مجتبي حسيني نسبت به فصل قبل جوانتر شده است. با نظر مجتبي حسيني، شاگردانش تا به امروز سه بازي دوستانه مقابل تيم هاي پرسپوليس، مس رفسنجان و آلومينيوم اراک انجام داده‌اند که نتايج آنها به ترتيب باخت، مساوي و برد بوده است. آنها در ادامه مسير آماده‌سازي خود مقابل تيم ملي اميد و تيم هاي ليگ يکي سايپا و مس شهر بابک نيز حاضر خواهند شد.
آنچه روي کاغد است نشان مي‌دهد اين است که توان پيکان براي فصل بعد بيشتر نشده اما از قواي اين تيم بعيد به نظر ميرسد که کانديداي سقوط باشند. ناگفته نماند که شروع ليگ براي پيکان دشوار نيست اما پايان سختي در انتظارشان است چرا که از هفته دوازدهم تا پانزدهم بايد به ترتيب با تيم‌هاي تراکتور، پرسپوليس، سپاهان و مس رفسنجان بروند.

صنعت نفت و هوادار همسايه نمي‌شوند؟
صنعت نفت آبادان و هوادار تهران تيم هاي همسايه ليگ بيست و يکم بودند که رده هاي دهم و يازدهم را به خود اختصاص دادند. هر دو تيم که تا آخرين هفته هاي فصل قبل لبه پرتگاه قرار داشتند، براي فصل جديد سرمربي خود را تغيير دادند. رضا پرکاس و ساکت الهامي جانشين‌هاي منصوريان و عنايتي در اين دو تيم هستند.
صنعت نفت و هوادار تا به اينجاي کار در مارکت نقل و انتقالاتي عملکردي نسبتا متفاوت نسبت به يکديگر داشتند. تيم آباداني 10 بازيکن کليدي خود را از دست داده و 7 بازيکن جديد جذب کرده که 6 نفرشان جوان هستند. نمي‌توان از حالا براي برزيلي‌هاي آبادان حکم صادر کرد اما مشخص است که آنها قطعا امسال کار راحتي در پيش ندارند.
هوادار اما در دومين سال حضورش در ليگ برتر، زير نظر ساکت الهامي تيمي قدرتمندتر از فصل قبل ساخته و پيروزي آنها در پنج بازي دوستانه که سه بازي پاياني آن مقابل تيم ملي اميد عمان، المسيمير قطر و الخريطيات قطر رقم خورد گوياي اين واقعيت است که نبايد براي آنها جايگاهي در نيمه دوم جدول انتظار بکشيم.

شرايط نه چندان مطلوب اما قابل قبول نفت MIS
نفتي‌هاي مسجدسليمان هر فصل از ادوار اخير ليگ را با انبوهي از مشکلات و مديريت ناصحيح در مسابقات حاضر مي‌شدند، موضوعي که تنها متضرر آن مردم مسجدسليمان بودند چرا ليگ را با استرس فراوان آغاز و دنبال مي‌کردند. اما از شواهد اينگونه به نظر مي‌رسد که قرار است ليگ بيست و دوم براي نفت متفاوت باشد. هر چند آنها در هفته هاي پاياني توانستند در ليگ برتر ماندني شوند و بلافاصله با استعفاي هدايت يزدي، مديرعاملي باشگاه خود مواجه شدند اما تشکيل يک کار تيمي و تمديد قرارداد رضا مهاجري و سپس برگرداندن يزدي به راس باشگاه سه اقدام اوليه موثر مديران نفت بود.
مهاجري براي فصل بعد تيمي ساخته که منسجم‌تر از سال‌هاي قبل بسته و از بازيکنان با تجربه و جوان در شکل گيري آن استفاده کرده است.
نکته جالب توجه درباره نفت MIS اين است که آنها توجه ويژه اي به بحث استفاده از استعدادها و بازيکنان بومي دارند و از همين روي گزينه هاي زيادي در اين خصوص جذب کرده‌اند تا از اين حيث در بين تيم هاي فوتبال استان خوزستان پيشتاز باشند.
شرايطي که نفت مسجدسليمان براي اين فصل دارد شايد کماکان خالي از مشکلات نباشد اما هر چه هست نسبت به فصل قبل بسيار بهتر است و به نظر مي‌رسد امسال هوادارانشان استرس کمتري نسبت به سقوط داشته باشند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه