6 هزار کرماني گرفتار سيل

رفسنجان هنوز در تيررس سيل قرار دارد


مديرکل مديريت بحران استانداري کرمان شمار شهروندان گرفتار در سيل استان  را 6 هزار نفر برشمرد و از وضعيت بحراني رفسنجان گفت؛ از اينکه براي تخليه آب در معابر شهري و روستايي رفسنجان به تجهيزات نياز فوري وجود دارد.  مجيد سعيدي با اشاره به اينکه در نتيجه سيلاب روزهاي گذشته وضعيت شهر رفسنجان همچنان بحراني است اظهارداشت: براي کمک به مردم اين شهر نياز فوري به کف‌کش، پمپ‌هاي تخليه آب و ماشين‌آلات سنگين به منظور انسداد مسير جريان آب وجود دارد. وي افزود: جريان شديد سيل از روزهاي گذشته و تا بامداد ديروز در رفسنجان وجود داشت و گرفتگي معابر و منازل در شهر رفسنجان و روستاهاي حاشيه آن بسيار شديد است. سعيدي با اطمينان دادن به مردم شهر رفسنجان از اينکه تلاش براي تخليه آب از مناطق شهري و روستايي اين شهر با تمام نيرو و توان ادامه خواهد داشت ،تاکيد کرد: همچنان آب‌هاي ناشي از بارندگي‌ها از ارتفاعات سرچشمه به سمت رفسنجان جاري است. مديرکل مديريت بحران استانداري کرمان گفت: در ساير شهرستان‌هاي شمالي استان مانند شهربابک، انار، زرند، کرمان و بردسير نيز بارندگي بسيار شديدي تا بامداد ديروز شاهد بوديم که هم‌اينک به صورت موقتي کاهش يافته است.

سد خاکي دهج در کرمان شکست
سدخاکي دهج که طي چند روز اخير به صورت کامل آبگيري و سرريز شده بود ديروز شکست و آب به سمت پايين دست سرازير شد.

خسارت بالاي سيل به بخش کشاورزي راور
فرماندار راور با بيان اينکه برآورد اين است 70 درصد باغات منطقه فيض آباد دچار خسارت شده، گفت: متاسفانه آمار خسارت ها در بخش کشاورزي شهرستان راور بالاست.  مالک اژدري در گفت و گو با ايسنا درباره وضعيت شهرستان راور در پي بارش هاي مونسون اظهار کرد: بعد از وقوع دومين سيل در شهرستان، 9 روستا بخش مرکزي و پنج روستا در بخش کوهساران دچار خسارت شدند. وي افزود: در روستاي فيض آباد واقع در بخش مرکزي راور شدت خسارت ها بيشتر است، منازل مردم دچار آبگرفتگي شده و مسير اصلي مسدود بود که بازگشايي شده است. وي اظهار کرد: طبق بازديدي که بنده از فيض آباد داشتم، برآورد اين است 70 درصد باغات اين منطقه دچار خسارت شده و متاسفانه آمار خسارت ها در بخش کشاورزي شهرستان راور بالاست. اژدري بيان کرد: تعدادي دام در سيل بخش کوهساران تلف شده، دامداري ها تخريب. اکثر قنوات ما در شهرستان دچار آبگرفتگي و رسوب شده است.

خسارت 300 ميليارد توماني سيل به شهرستان زرند
سرپرست فرمانداري زرند گفت: در پي سيل روزهاي گذشته حدود 300 ميليارد تومان به اين شهرستان خسارت وارد شده است.
سيدرضا حسيني درباره آخرين وضعيت شهرستان زرند گفت: تقريبا همه روستاهاي اين شهرستان درگير سيلاب شدند.
سرپرست فرمانداري زرند افزود: حدود 100 قنات اين شهرستان خسارت ديده‌اند و با توجه به‌ اينکه حدود 10 کيلومتر از خطوط آب اين شهرستان را سيل تخريب کرده است لذا آب 32 روستا قطع شد که در حال رفع اين مشکل هستيم و درحال حاضر در اين مناطق آبرساني به صورت سيار است. طبق اعلام حسيني، 25 واحد مسکوني در اين شهرستان 100 درصد تخريب شدند و به حدود 50 واحد مسکوني بيش از 50 درصد خسارت وارد شده است. سرپرست فرمانداري زرند از خسارت 100 درصدي 1500 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان خبر داد و در ادامه هم افزايي بين دستگاه‌هاي دولتي و خصوصي در مديريت وضعيت را خواستار شد.

 1798 خانوار در سيل فارس حادثه ديدند
يک هزار و 798 خانوار استان فارس در سيلاب اخير آسيب ديده اند، سيلابي که باعث شده است تا 248 تيم عملياتي  را براي امداد رساني به سيل زدگان بسيج‌ کند.  معاون‌امداد و نجات جمعيت هلال احمر فارس در گفت و گو با مهر با تاکيد بر اينکه سامانه بارشي مونسون در استان فارس باعث درگيري 24 شهرستان اين استان با سيلاب و آب‌گرفتگي شده است، اظهار کرد؛ از 4 مرداد و با شروع فعاليت اين سامانه و جاري شدن سيلاب هزار و 798 خانوار استان فارسي دچار حادثه شده اند. مهدي خوبيار شمار حادثه ديدگان سيلاب را هفت هزار و 798 نفر در اين استان اعلام کرد و گفت: سيلاب اخير تا به ديروز20 نفر مصدوم‌سرپايي و يک فوتي داشته است. او از فعاليت هزار و 145 نيروي عملياتي در قالب 248 تيم با استفاده از 193 خودروي عملياتي در اين استان خبر داد. خوبيار گفت: 271 باب منزل آب‌گرفته توسط نجاتگران و امدادگران اين جمعيت در سراسر نقاط سيل زده تخليه شده است.

سيلاب بختگان جان 2 نفر را گرفت
مدير کل مديريت بحران استانداري فارس ، از جان باختن دو نفر در سيل شنبه شب بختگان خبر داد. خليل عبداللهي افرود: بر اثر بارش‌هاي شديد در روستاي خاج جمالي بختگان سيل بند شمالي روستاي خواجه جمالي بختگان شکست ومنجر به خسارات شديد به زير ساخت‌ها وجان باختن دو نفر شد.

40 روستاي استان مرکزي درگير سيل
مدير کل مديريت بحران استان مرکزي با اشاره به اينکه حدود 40 روستاي اين استان درگير سيلاب روزهاي اخير شده اند، گفت: ميزان دقيق خسارت وارده به روستاها و زيرساخت‌هاي استان در حال بررسي دقيق و ارزيابي است.  اميد محترمي در خصوص آخرين وضعيت وقوع خسارت متاثر از سيلاب به روستاي آهنگران گفت: حجم گسترده اي از بارش در مدت بسيار کمي در سطح شهر فرهمين صورت گرفت که منجر به ايجاد سيلاب و باعث آبگرفتگي روستاي آهنگران شد که با همراهي و مشارکت مردم روستا و اعتماد آنها به تيم‌هاي امدادي و خدمات رساني، متشکل از گروه هاي جهادي و دستگاه هاي اجرايي روند آواربرداري و تخليه سيلاب با سرعت خوبي در حال انجام است. او با اشاره به درگيري 40 روستاي استان مرکزي با سيلاب گفت: ميزان درگيري روستاهاي استان با سيلاب متفاوت بوده است، به گونه‌اي که در يک روستا فقط جاده، در برخي روستاها چند واحد مسکوني و در روستايي نظير آهنگران کل روستا در محاصره سيلاب بوده است. مدير کل مديريت بحران استان مرکزي با اشاره به فوت سه نفر و مصدوم شدن چهار نفر در اثر طوفان و سيلاب اخير گفت: خوشبختانه حال مصدومين خوب گزارش شده و رو به بهبودي هستند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه