دولت سيزدهم در بازتوليد سرمايه اجتماعي خود هم موفق نبوده است


يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: ما موفقيت آقاي رئيسي را موفقيت خود مي‌دانيم و هر کمکي هم که از دستمان برآيد براي موفقيت دولت مضايقه نمي‌کنيم، زيرا همگي در يک کشتي نشسته‌ايم و بايد تلاش کنيم اين کشتي به ساحل نجات رسيده و به گل ننشيند.
حجت الاسلام محسن رهامي فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين سوال که عملکرد يک سالگي دولت سيزدهم طبق وعده‌هايي که آقاي رئيسي داده بود چه طور پيش رفته است، گفت: براي ارزيابي کارنامه دولت آقاي رئيسي بايد به برنامه‌هاي اعلام شده ايشان در ايام انتخابات توجه کنيم. از مهم‌ترين برنامه‌هاي او ايجاد ثبات اقتصادي و سياسي، کاهش نرخ تورم، بالابردن رفاه و آسايش عمومي و بهبود وضعيت معيشتي جامعه خصوصا دهک‌هاي پايين، از جمله کارگران، فرهنگيان و بازنشستگان بوده و اعلام کردند براي رسيدن به اين اهداف 7000 صفحه برنامه با کمک کارشناسان و نخبگان تهيه کرده است. آقاي رئيسي وعده داد که از مشورت و توانايي تمامي صاحب‌نظران، خبرگان حوزه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي و فرهنگي، بدون توجه به گرايش خاص سياسي آنان، استفاده خواهد کرد.
وي همچنين افزود:‌ آقاي رئيسي در مورد معيشت و سفره مردم صريحا سه روز قبل از انتخابات رياست جمهوري سيزدهم در برنامه تلويزيوني گفت: «اولويت اول من معيشت و سفره مردم خواهد بود، يعني هزينه‌هاي مردم افزايش پيدا نکند و درآمدشان هم کاهش نيابد» ولي در عمل چه اندازه اين وعده‌ها عملي شد و اصولا آقاي رئيسي و دولت وي چه اندازه به برنامه‌هاي دوره تبليغات انتخاباتي پايبند بوده‌اند؟
محسن رهامي در پاسخ به اين سوال که دولت تا چه ميزان توانست در اين يک سال سرمايه اجتماعي بازتوليد کند، گفت: به نظر من دولت سيزدهم در مدت يک سال عمر خود در بازتوليد سرمايه اجتماعي، چندان موفق نبوده و اگر بنا باشد در همين مرداد يا شهريور انتخابات مجدد رياست جمهوري برگزار شود، آقاي رئيسي همان آراي خرداد 1400 را نخواهد داشت. زيرا در اثر اجراي سياست‌هاي اشتباه، غيرکارشناسانه، کمر اقشار متعلق به دهک‌هاي پايين که به لحاظ کمي، اکثريت مردم را تشکيل مي‌دهند واقعا در حال شکستن است و اعتراض اکثريت قريب به اتفاق اقشار جامعه از جمله فرهنگيان، کارگران، کارکنان دولت، بازنشستگان، بازاريان و حتي جانبازان جنگ تحميلي و همه و همه به آسمان بلند شده است.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه