جنجال خودرو و بورس به پايان رسيد


به نظر مي رسد ماجراي پرچالش عرضه خودرو در بورس به فصل آخر خود نزديک است، به طوري که علاوه بر عرضه 600 دستگاه خودرو فيدليتي و ديگنيتي در تاريخ 26 مرداد ماه، گروه خودروسازي سايپا نيز براي عرضه در همان هفته (هفته چهارم مردادماه) اعلام آمادگي کرده است.
به گزارش ايسنا، مذاکره براي عرضه خودرو با خودروسازهاي مختلف از سال قبل توسط بورس کالا آغاز شد و مذاکره با ايران خودرو نيز تقريبا تا مرحله آخر نيز رفت، اما تغيير مديريت‌ مانع اين اقدام شد. البته مذاکرات با سايپا ادامه داشت و قرار شد شاهين در بورس کالا عرضه شود. پس از آن نيز قرار شد گروه بهمن محصولات خود را در بورس کالا عرضه کند.
طبق اعلام روابط عمومي بورس کالا، انطور که حميد رضا رحمني، رئيس اداره ناظران و امور تالارهاي بورس کالاي ايران اعلام کرده است، متقاضيان براي خريد اين خودروها در بورس کالا ابتدا بايد نسبت به اخذ کد معاملات بورس کالا اقدام کنند.   نحوه اخذ کد بورس کالا نيز به اين شکل است که متقاضيان به يکي از کارگزاري هاي مجاز مراجعه و به صورت آنلاين يا حضوري کد بورس کالا را دريافت مي کنند. البته پيش از آن بايد در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هويت شده باشند. متقاضيان پس از اخذ کد بورس کالا، بايد نسبت به گشايش حساب وکالتي اقدام کنند. حساب وکالتي حسابي است که به بورس کالا اين امکان را مي دهد که پس از آنکه خريدار در فرآيند رقابت شرکت کرده و کالا را خريداري کرد بتواند از آن حساب برداشت کند و به اين ترتيب مراحل تسويه انجام شود. به گفته وي نکته اي که بايد به آن توجه شود اين است که براي خريد خودرو، بايد 30 درصد قيمت پايه خودرو در حساب وکالتي خريدار موجود باشد. به اين ترتيب زماني که ثبت سفارش صورت مي گيرد اين مبلغ تا زمان انجام فرآيند حراج در حساب وکالتي مسدود مي شود. رئيس اداره ناظران و امور تالارهاي بورس کالاي ايران درباره محدوديت هاي خريد خودرو از بورس کالا توضيح داد: در حال حاضر هر کد ملي صرفاً مجاز به ثبت سفارش روي يکي از کدهاي عرضه شده است و صرفاً هم امکان خريد يک دستگاه خودرو را دارند. همچنين صدور سند و شماره گذاري نيز تنها به اسم خريدار خواهد بود. پس از انجام فرآيند حراج و نهايي شدن خريدار، يکسري هزينه هاي عوارض، شماره گذاري و هوشمندسازي کارت خودرو که در اطلاعيه عرضه به آن اشاره شده لحاظ مي شود.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه