مراسم «ناي و ني» در گراميداشت واقعه کربلا برگزار شد


مراسم «ناي و ني» در گراميداشت واقعه کربلا با حضور شاعران و ني‌نوازان کشور برگزار شد.
گراميداشت 20 هنرمند و ني‌نواز ارزنده کشور روز سه‌شنبه (يازدهم مردادماه) در سالن کوثر صداوسيما برگزار شد. در اين برنامه که با حضور مشاهير شعر و موسيقي، محمدعلي بهمني و حسن ناهيد و منوچهر غيور برگزار شد، استادان شعر و موسيقي به اجراي هنر خود پرداختند. اين برنامه همزمان از شبکه هاي مختلف راديويي پخش شد. در اين مراسم شاعراني از روسيه ، تاجيکستان و پاکستان حضور يافتند و ساز ني به عنوان سازي با اصالت معرفي شد. سيدعليرضا ميرعلي‌نقي درباره اهميت گفت و گوي ميان شعر و موسيقي تاکيد کرد و گفت: ساز ني همواره با همنوايي شعر فارسي همراه بود و اما به اين شکل کمتر مورد توجه قرار گرفته بود. عليرضا قزوه، مدير دفتر شعر و موسيقي سازمان صداوسيما، در مقدمه سخنانش در اين مراسم گفت: ساز ني هميشه در زندگي ما ايرانيان بوده و در زندگي ما درخشيده است. کسي از ما نيست که با ساز ني انس نداشته باشد. بوري کريم‌اف، استاد دانشگاه مسکو، در اين مراسم گفت: ايران شاهد همنوايي شعر و موسيقي است. دنيا شيفته زبان فارسي است و ما با اين زبان در تاجيکستان و در مجامع علمي جهان و نيز در ايران با اين زيبايي گفتگو مي‌کنيم. بنده خوشحالم که در اين برنامه شرکت داشتم.
سيد احمد شهريار، شاعري از کشور پاکستان نيز گفت: سال‌ها ساکن ايران هستم. اين اولين بار است با ساز ني شعرخواني مي‌کنم. تجربه جالبي بود. تجليل و گراميداشت استاد حسن ناهيد و استاد منوچهر غيور بخش ديگري از برنامه «ناي و ني» بود.
عبدالجبار کاکايي، مصطفي محدثي خراساني، مرتضي اميري اسفندقه، عليرضا قزوه، سيداحمد شهريار، شاعر از کشور پاکستان، دکتر بوري کريم‌اف، استاد دانشگاه مسکو، محمدسعيد ميرزايي، نادر بختياري، مسعود علوي، علي‌محمد مودب، رضا اسماعيلي، حسين اسرافيلي در همراهي با استاد محمدعلي بهمني شاعراني بودند که در مراسم «ناي و ني» حضور داشتند. بوري کريم‌اف در اين برنامه به اجراي دو شعر خود پرداخت و آن را به علاقه‌مندان تقديم کرد که با ني‌نوازي يکي از هنرمندان همراه بود.
برنامه «ناي و ني» پس از تجليل از استادان شعر و موسيقي با رونمايي از کتاب تازه دکتر بوري کريم‌اف، استاد دانشگاه، به پايان رسيد.
هنرمنداني چون حسام‌الدين سراج، منوچهر غيور، حسن ناهيد، سيدعليرضا ميرعلينقي و محمدعلي بهمني در اين برنامه حضور و مشارکت کردند. امير سياوش‌پور، حسين قاسم‌زاده، امير آزاد، مرتضي صناعي، حسن علي‌تبار، سعيد فهيمي، منوچهر قيوم، جمشيد قلي‌پور، سياوش اسدپور و حسين مشکان، ني‌نوازان حاضر در اين مراسم بودند که با رخصت از استادان حسن ناهيد و استاد منوچهر غيور در همراهي با شاعران کشور و در رثاي شهيد کربلا به اجراي هنر خود پرداختند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه