خاطرات منوچهر محمدي از «عصر روز دهم» و شبي که کنار آرامگاه امام حسين(ع) سپري کرد


منوچهر محمدي - تهيه‌کننده فيلم «عصر روز دهم» با اشاره به نقش شهيد قاسم سليماني در تامين امنيت عراق که کار فيلمسازي را آسان کرد، از خاطرات خود هنگام ساخت اين فيلم و به صبح رساندن يک شب کنار آرامگاه امام حسين (ع) سخن گفت.
چهارمين شب محفل عاشورايي سينماي ايران با حضور رئيس شوراي شهر تهران، نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس و مديرعامل خانه سينما، به اکران فيلم «عصر روز دهم» اختصاص داشت.
منوچهر محمدي در مراسم تجليلي که براي او با بغض همراه بود، سخنان خود را اينگونه آغاز کرد. «فيلم سينمايي «عصر روز دهم» نعمتي بود که نصيب من شد. من و مرحوم رسول ملاقلي‌پور پس از فيلم موفق  «ميم‌ مثل مادر» دوباره قصد همکاري با يکديگر را داشتيم و خواستيم که فيلم سينمايي ديگري را با همکاري يکديگر بسازيم. ايده ساخت اين فيلم از طرف من بود و با  رسول مطرح کردم که او هم اين طرح را پسنديد». زماني که براي تحقيق و نگارش فيلمنامه به عراق و کربلا رفته بودم، وقتي که زيارتنامه مي‌خواندم تازه درک کردم که اين زيارتنامه‌ها چه گنجينه‌هايي هستند که از گذشتگان به ما رسيده و سبب ارتباط ما با ائمه شده است.
محمدي با تاکيد بر اينکه من اين نکته را درک کردم که ما بايد شيعيان خوبي براي اهل بيت (ع) باشيم و بتوانيم ايشان را در عالم سرافراز کنيم، ادامه داد: ما نبايد به عنوان شيعه کاري کنيم که باعث وهن در وجوديت اين بزرگواران شود. در کربلا بود که فهميدم شيعه بودن چه کار سختي است. اين را از صميم قلب مي‌گويم که کل 40 سال فعاليت من در سينما با اين درک از زيارتنامه ائمه برابري مي‌کند.
اين تهيه‌کننده سينما با اشاره به نقش شهيد سردار حاج قاسم سليماني در ساخت فيلم «عصر روز دهم» گفت: فيلم سينمايي «عصر روز دهم» اولين فيلم بلند سينمايي بود که در کربلا و نجف ساخته مي‌شد. در آن دوران هيچ‌گونه امنيتي در عراق وجود نداشت و اين ميزان امنيت را شهيد عزيز حاج قاسم براي ما فراهم کردند.
او با اشاره به اينکه قرار بود اين کار را با رسول ملاقلي‌پور بسازيم که متاسفانه او سکته کرد و فوت شد، يادآور شد: در زمان اقامت من و رسول، عده‌اي از هنرمندان اصفهاني که مسئوليت ترميم حرم را بر عهده داشتند از ما خواستند تا شب‌ها که حرم قرق است با آن‌ها به داخل حرم برويم و فيلمبرداري کنيم. يکي ديگر از سعادت‌هاي من در ساخت «عصر روز دهم» اين بود که يک شب تا صبح با چند نفر ديگر در حرم در کنار آرامگاه امام حسين (ع) تنها بودم.
در پايان اين مراسم با حضور سيد مهدي جوادي، مهدي چمران، غلامرضا منتظري، منوچهر شاهسواري و علي آشتياني‌پور از منوچهر محمدي براي ساخت فيلم «عصر روز دهم» تجليل به عمل آمد.
چهارمين روز از سوگواره «سينما تکيه»، عصر روز سه شنبه، يازدهم مردادماه، با حضور مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، غلامرضا منتظري نائب رئيس دوم کميسيون فرهنگي، سيد مهدي جوادي مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، منوچهر شاهسواري مديرعامل خانه سينما، منوچهر محمدي تهيه کننده، سيد مهدي سجادي خزانه‌دار فارابي، رائد فريدزاده معاون بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي، مجيد شيخ‌انصاري تهيه‌کننده و مدرس دانشگاه، علي آشتياني‌پور تهيه‌کننده و تني‌ چند از سينماگران و علاقه‌مندان به سينما و اهالي رسانه، در سالن زنده‌ياد عباس کيارستميِ بنياد سينمايي فارابي برگزار شد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه