دور تازه ایران‌هراسی ‌با رمز «سلمان رشدی»

«آرمان امروز» در گفت‌وگو با کارشناسان مسائل بين‌الملل، ارتباط ميان سوءقصد به جان سلمان رشدي و تقويت پروژه ضديت با ايران را بررسي مي‌کند

آرمان امروز |گروه سياسي | در روزهايي که همه در انتظار رسيدن خبر جديد در مورد توافق ايران و آمريکا بر سر احياي برجام بودند، در چند روز گذشته انتشار اخباري مبني بر طرح نقشه ترور مقام‌هاي سابق دولت آمريکا به خون‌خواهي شهادت سردار سليماني موجي از فضاي منفي را بر فضاي احياي برجام تزريق کرده است. با اين وجود، در گرماي طرح موضوع ترور مقامات دولت ترامپ بود که روز جمعه سوءقصد به جان «سلمان رشدي»، نويسنده کتاب «آيات شيطاني» که همواره مورد اعتراض جوامع مذهبي و اسلامي در جهان بوده است، بيش از هر زمان ديگري نگاه رسانه‌ها و ناظران سياسي را به روند مشکوک رويدادهاي چند وقت اخير جلب کرد.
رشدي در حالي که به‌عنوان مهمان «انجمن قلم آمريکا» بر روي سن و مقابل دوربين‌ها قرار داشت مورد حمله قرار گرفت و پس از آن مسئولان نيويورک در مورد آخرين جزييات اين حادثه گفته‌اند که ضارب بلافاصله بعد از حمله به رشدي دستگير شده است ولي حال رشدي مساعد نيست و او بر اثر جراحات وارده بر اثر ضربات متعدد چاقو وضعيت مناسبي ندارد و تحت مراقبت‌هاي ويژه قرار دارد.
پيش از اين اما «جان بولتون»، مشاور امنيت ملي پيشين رئيس جمهور آمريکا و «مايک پمپئو»، وزير امورخارجه دولت ترامپ که از جمله چهره‌هاي ضد ايراني محسوب مي‌شوند، ادعاهايي مبني بر تلاش ايران براي ترور آنها مطرح کرده بودند که همين موضوع واکنش‌هاي بسياري به همراه داشت. اتفاق افتادن اين رخدادها به شکلي عجيب به قوت گرفتن موضوع احياي برجام و حمله اف‌بي‌اي به عمارت دونالد ترامپ، در فلوريدا گره خورده است. همين امر اکنون اين مساله را مطرح کرده که آيا ميان اين رخدادها و نقشه احتمالي تندروهاي داخلي آمريکا براي تقويت پروژه ايران هراسي ارتباطي وجود دارد؟ يا به روايت ديگر، طرح داستان ترورها و وقوع حمله به سلمان رشدي در مقطع کنوني چه تهديدات احتمالي‌اي براي ايران مي‌تواند به همراه داشته باشد؟ يا حتي وقايع اخير مي‌توانند به عاملي براي مرگ برجام تبديل شوند؟
«آرمان امروز» در راستاي پرداختن و بررسي به اين مسائل ديدگاه کارشناسان حوزه مسائل بين‌الملل و آمريکا را جويا شده است که روايت «علي بيگدلي»، تحليل‌گر مسائل بين‌الملل و استاد دانشگاه و فريدون مجلسي، کارشناس مسائل آمريکا به شرح ذيل است.
حادثه سلمان رشدي پروژه ايران هراسي را وارد فاز جديد کرد
 «علي بيگدلي»، معتقد است پروژه ايران‌هراسي با مطرح کردن برنامه ترور مقامات پيشين دولت آمريکا را عده‌اي از جمهوري‌خواهان تندرو و برخي شخصيت‌هاي صهيونيستي در آمريکا آغاز کرده‌اند که بعد از حادثه‌اي که براي سلمان رشدي رخ داده است، پروژه ايران هراسي وارد فاز جديدي خواهد شد. در ادامه گفت‌وگوي خبرنگار ما را با اين تحليل‌گر مي‌خوانيد. «علي بيگدلي»، در ادامه در پاسخ به اين سوال که مانور برخي شخصيت‌هاي آمريکايي بر روي پروژه ترور چهره‌هاي سياسي، باتوجه به حادثه‌اي که براي سلمان رشدي رخ داده است، چه تاثيري بر روي مناسبات دو کشور در حاشيه رسيدن به توافقي براي احياي برجام خواهد داشت، به «آرمان امروز» مي‌گويد: «آنچه بايد در رابطه با ادعايي که جان بولتون و مايک پمپئو در مورد تهديد به ترور از سوي نيروهاي نزديک به ايران عنوان مي‌کنند بگوييم، اين است که بي‌شک اين يک پروژه‌اي ساختگي است. چون پيش از اين هم همواره متوجه چنين اتهاماتي بر ضد ايران بوده‌ايم و بعد از گذشت مدت کوتاهي مشخص شده که همه تئوري‌هاي اين‌چنين ساختگي است. در اين مورد بايد به‌دنبال ردپاي سياستمداران جمهوري‌خواه تندروي سناي آمريکا و شخصيت‌هاي صهيونيستي حاضر در آمريکا که از هر راهي مي‌خواهند به ايران ضربه بزنند، باشيم.  فراموش نکنيم که هر بار دولت دموکرات آمريکا خواسته با ايران وارد مذاکراتي بشود برخي در داخل آمريکا سنگ اندازي مي‌کنند تا رابطه‌اي بين دو کشور به وجود نيايد. در اين رابطه بايد بگوييم که برخي که اين پروژه را راه‌بري مي‌کنند نه‌تنها قصد تخريب چهره ايران در داخل آمريکا را دارند بلکه قصد غبارآلود کردن فضاي کاخ سفيد را هم در دستور کار قرار داده‌اند. توجه داشته باشيد که تا انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا فاصله‌اي نداريم و جمهوري‌خواهان از هر فرصتي براي تخريب دولت مستقر استفاده خواهند کرد.»
اين تحليل‌گر مسائل بين‌الملل در رابطه با حادثه‌اي که براي سلمان رشدي در «انجمن قلم آمريکا» رخ داد ادامه مي‌دهد: «اينکه مهاجمي که سلمان رشدي را با ضربات چاقو مجروح کرده است چه نيتي داشته يا از سمت چه اشخاصي براي اين کار انتخاب شده است مشخص نيست حتي ممکن است او به دلايل شخصي اين کار را انجام داده است ولي در هر صورت بايد بگوييم که تيمي که تئوري تهديد به ترور مقامات سياسي آمريکا را هدايت مي‌کند روي موج حادثه سلمان رشدي سوار خواهند شد و به‌نوعي با استفاده از رسانه‌هاي زرد که به‌دنبال خبرهاي جنجالي هستند، قصد تخريب چهره ايران در آمريکا و دنيا را خواهد داشت. آنچه پمپئو و بلتون ادعا مي‌کنند با حادثه‌اي که براي سلمان رشدي رخ داده است کاملا متفاوت است. چون ما حالا يک حمله‌ي واقعي را مشاهده کرديم و مي‌بينيم که هنوز هيچ مقام رسمي آمريکا به اين موضوع واکنش نشان نداده است ولي به هرترتيب بايد در انتظار موج جديد تخريب ايران و همچنين دولت دموکرات آمريکا باشيم.» او با اشاره به تاثير چنين اتفاقاتي در حاشيه مذاکرات احياي برجام اضافه مي‌کند: «آنچه ما بايد در رابطه با برجام و تاثير اين تئوري‌هاي و اتفاقاتي که به ايران هراسي ختم مي‌شود، اشاره کنيم اين است که موضوع برجام به اندازه کافي چالش و حاشيه‌هاي غير قابل پيش‌بيني دارد و چنين موضوعاتي نمي‌تواند بر روي ادامه مذاکرات تاثيري داشته باشد. فراموش نکنيد که «رابرت مالي»، نماينده آمريکا در روند احياي برجام، هم در واکنش به تئوري مطرح شده از سوي بلتون و پمپئو گفته بود که اين موضوعات تاثيري در روند مذاکرات احياي برجام ندارد و تاکيد کرد که مقامات آمريکايي توجهي به اين موضوعات ندارند. اين خود نشان دهنده آن است که مقامات آمريکايي هم مي‌دانند که اين دست ادعاها از واقعيت دور است و هيچ جاي بحثي ندارد ولي بار ديگر بايد اين موضوع را تکرار کنم که اين موضوع با حادثه‌اي که براي سلمان رشدي به وجود آمده است کاملا متفاوت است.» بيگدلي در پايان با اشاره به حادثه‌اي که براي سلمان رشدي رخ داده است مي‌گويد: «به‌دليل فتواي «آيت‌الله خميني» و نفرتي که مسلمانان از سلمان رشدي دارند برخي سعي خواهند کرد که اين حادثه را بر گردن ايران بيندازند. اگر بخواهيم اين حادثه را مورد بازبيني قرار دهيم مي‌بينيم که ضارب جوان که اتفاقا آمريکايي است با برنامه‌ريزي وارد محل برگزاري سخنراني مي‌شود و به رشدي حمله مي‌کند. بايد در انتظار اطلاعاتي که مقام‌‎هاي آمريکايي در اين مورد منتشر مي‌کنند باشيم تا بدانيم چه کسي چنين عملياتي را برنامه‌ريزي کرده است و يا فرد به‌دليل تفکرات شخصي خود دست به چنين اقدامي زده است. متاسفانه در داخل ايران برخي رسانه‌ها و روزنامه‌هاي تندرو اقدام به تشويق ضارب کرده‌اند و همين موضوعات باعث مي‌شود به چهره ايران در جهان ضربه وارد شود آن هم در موقعيت حساسي که اکنون 2 کشور ايران آمريکا مي‌خواهند به توافقي در خصوص احياي برجام دست پيدا کنند. ما در داخل کشور بايد جواب مناسبي به پروژه ايران هراسي که توسط جمهوري‌خواهان و صهيونيست‌ها هدايت مي‌شود بدهيم.»
تندروهاي داخل ايران و آمريکا، به‌طور واحد چهره‌اي ناسازگار از ايران به جامعه جهاني ارائه مي‌کنند
فريدون مجلسي، کارشناس مسائل آمريکا در ارزيابي خود از موضوع انجام سوء قصد به جان سلمان رشدي و ديگر بحث‌هاي مطرح شده پيرامون طرح ترور مسئولان امنيتي و وزارت خارجه دولت ترامپ و ارتباط آن با موضوع احياي برجام تاکيد کرد: «موضوعات و مباحث مطرح شده در اين زمينه دو جنبه اساسي دارد؛ در ابتدا بايد توجه داشته باشيم که در جامعه آمريکا تندروها در تلاش هستند با برجسته‌کردن موضوع انتقام‌جويي ايران از مقامات پيشين آمريکا در موضوع شهادت سردار سليماني و نيز ارتباط دادن موضوع ترور سلمان رشدي به ايران، چهره‌ايي ناسازگار و غيرمتعادل را از ايران به نظام جهاني ارائه کنند.» وي افزود: «اين تبليغات در شرايطي است که به نظر مي‌رسد موضوع ترور سلمان رشدي رخدادي است که بر اساس اراده و خواست يک جوان لبناني شکل گرفته است. آيا اين جوان اين اقدام را با ماموريت از پيش طراحي شده انجام داده يا اين رخداد برآيند يک القاي ذهني و فکري درون‌ماندگار در او بوده‌است، محل پرسش جدي است. با اين وجود بايد توجه داشت که مقطع زماني اقدام اين سوءقصد بسيار نامناسب بود؛ چرا که از آن چنان برداشت مي‌شود که بازتاب‌ها و تاثيرات آن در راستاي منافع اسرائيل و مخالفان توافق برجام باشد.»
همچنين، مجلسي با تاکيد بر اين‌که اقدام جوان لبناني به احتمال قريب به يقين خودجوش و خودسر بوده، ادامه داد: «بهر‌حال اين اقدام خواسته يا ناخواسته مي‌تواند بر مذاکرات ميان ايران و غرب در مقطع کنوني و حتي در آينده تاثيرگذار باشد. حتي اکنون برخي فرضيات نيز در ارتباط با امکان مديريت اين اقدام از سوي موساد نيز قابل طرح است. آن‌ها همان‌گونه که در گذشته اقداماتي خرابکارانه را در داخل ايران انجام داده بودند، در مقطع کنوني نيز شايد آن‌ها چنين نقشه‌اي را برنامه‌ريزي کرده باشند. با اين وجود، تمامي اين مسائل تنها يک اظهارنظر بوده و هيچ‌گونه اسناد و مدارکي براي رد يا تائيد آن‌ها وجود ندارد.» اين کارشناس مسائل بين‌الملل، در ادامه گفته‌هاي خود، پيرامون نقشه تندروها براي افزايش ايران هراسي تاکيد کرد: «هر چند با قاطعيت نمي‌توان طرح فشارهاي رواني و مسائل مربوط به ترور مقامات سابق آمريکا در چند روز گذشته را به برنامه جمهوري‌خواهان ارتباط داد اما به عنوان يک فرضيه مي‌بايست توجه داشت که همزمان شدن اين رخدادها با حمله به عمارت و منزل شخصي دونالد ترامپ، در فلوريدا نمي‌تواند چندان بدون ارتباط باشد. هر چند از پيش طراحي شدن اين رخدادها از سوي جمهوري‌خواهان بسيار بعيد به نظر مي‌رسد اما واقعيت امر اين است که اسرائيلي‌ها و جمهوري‌خواهان نهايت بهره‌برداري را از اين موضوع در مسير مقاصد ويژه خود داشته‌اند.» مجلسي در بخش پاياني گفته‌هاي خود تصريح کرد: «در کنار تبليغات گسترده ايران‌هراسانه در جامعه آمريکا، در سطح داخلي کشور نيز مي‌بايست توجه داشت که يک طيف يا جريان ضدبرجامي، به آن‌ها خوراک لازم را براي آن‌ها تامين مي‌کنند. در واقع، يک گروه فکري – جمعيتي که مخالف هرگونه همزيستي ايران با تمدن غربي هستند، مذاکرات را بر نمي‌تابند و با کنش‌هاي خود زمينه‌ها و بسترهاي لازم براي طرح ادعاهاي ايران‌هراسانه را در آمريکا ايجاد مي‌کنند.»

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه