نقاشی کمال‌الملک در کاخ گلستان پاره شد

 


آرمان امروز: پاره شدن یکی از اثار کمال الملک در کاخ موزه گلستان با بازتاب گسترده ای همراه شده است . در واقع این خبر که از سوی فعالان گردشگری اعلام شده فارغ از اسیب هایی که اثار ملی وارد کرده نشان می دهد نگهداری دقیق از اثار ملی همچنان در اولویت وزارت میراث فرهنگی وگردشگری قرار نداشته و تنها پس طرح موضوع از سوی فعالان حوزه و رسانه ها با واکنش و پاسخ این وزارتخانه همراه شده است ان هم پاسخی که تنها از ایجاد هیاتی برای بررسی مخازن و اثار ذخیره در این موزه خبر داده است
بر اساس این گزارش، آرش مودی، فعال گردشگری به دنبال بازدیدی که به تازگی از کاخ گلستان داشته، اطلاع داده است که یکی از تابلوهای نقاشی کمال‌الملک که «گربه و قفس قناری» نام دارد، دچار پارگی شده است.
او گفته مسئولان حاضر در سالنی که این تابلو به نمایش گذاشته شده از وجود این پارگی ابراز بی‌اطلاعی کرده و حتی این احتمال را مطرح دادند که «شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده است»مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در این‌باره گفت: این موضوع در دست بررسی و اقدام است.
البته با تداوم واکنش های روز گذشته وزارت میراث فرهنگی و گردشگی نیز در این خصص اطلاعیه ای صادر کرده است. این وزارت خانه در تضویح پاره شدن تابلوی این نقاش ایرانی می گوید: با دعوت از گروهی متشکل از کارشناسان متخصص حوزه مرمت تابلوهای نقاشی، قرار است تابلو مورد بررسی فنی و آسیب شناسی دقیق قرار گیرد. این درحالی است که تابلوی مذکور در گذشته نیز چندین بار مرمت شده است.
در ادامه این اطلاعیه آمده : ضمن سپاس همیشگی بابت حساسیت اصحاب رسانه برای حراست از گنجینه‌های ملی، پایش سلامت آثار موزه‌ای در دستور‌ کار اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی قرار دارد و هیاتی کارشناسی به این منظور ماموریت بازدید از مخازن و تالارهای کاخ موزه‌ها را به عهده دارند.امسال نیز اعتبار لازم برای مرمت اضطراری تعدادی از تابلوهای نقاشی موجود در تالارها و مخازن کاخ موزه ها در نظر گرفته شده که این مهم به انجام می‌رسد.
گفتنی است،‌ تابلوی «گربه و قفس قناری» اثر محمد غفاری، معروف به کمال‌الملک در سال ۱۳۰۸ هجری قمری در ابعاد ۶۱ در ۴۷ سانتی‌متر، با رنگ‌روغن روی بوم اجرا شده است و هم‌اکنون در کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شود.

 

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه