کوچ سرمایه های مسکن به ترکیه و کشورهای عربی

آرمان امروز: تورم افسار گسیخته در بازار مسکن به همراه عدم تحقق وعده های تولید و ساخت مسکن از سوی دولت بازار را در بحرانی ترین حالت خود قرار داده است به گونه ایکه علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم، ساخت مسکن از سوی بخش خصوصی را نیز به دلیل ابهامات حاکم بر بازار تحت الشعاع قرار داده است موضوعی که کارشناسان در خصص اینده بازار مسکن در شش ماهه دوم سال معتقدند سرمایهگذاری در بازار مسکن به شدت کاهش یافته است و خریداران به علت تورم توان خرید ندارند.از سوی دیگر برخی از سازندگان مسکن به ویژه لوکس سازان سرمایه گذاری خود را از ایران به سمت ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس معطوف کرده اند که با توجه به مشوق ها و استقبال این کشورها از ورو سرمایه با استقبال زیادی مواجه شده است.

البته خروج سرمایه ها به کشورهای همسایه تنها به سازندگان بخش خصوصی مسکن محدود نشده و بر اساس آماری که کشور ترکیه منتشر کرده ایرانیها دومین خریداران ملک در این کشور را تشکیل می دهند

بر اساس گزارش اداره آمار ترکیه ایرانیها در ماه گذشته میلادی ۶۳۳واحد خانه در ترکیه خریداری کردهاند که ۱۱.۹درصد از خانههای فروختهشده به خارجیها در ترکیه است. این در حالی است که در ماه قبل از آن یعنی جولای تعداد کمترین آمار یک سال گذشته خرید خانه توسط ایرانیها در ترکیه با ۴۳۱واحد به ثبت رسیده بود.

در شرایطی که ایرانیها در دسامبر ۲۰۲۱ به میزان ۱۴۶۲ واحد در ترکیه خریداری کرده بودند، این عدد از ژانویه ۲۰۲۲ به ۷۶۱ واحد رسیده و ماهانه به صورت متوسط ۷۴۴واحد خریداری شده است.

 ایرانیها تا مارس ۲۰۲۲ در رده اول بیشترین خریداران خانه در ترکیه بودند، از ماه آوریل و پس از شروع جنگ با اوکراین، روسیه در رده اول این آمار قرار گرفته و ایران در رتبه دوم است.ش

رامین گوران کارشناس بازار مسکن، می گوید: عواملی که میتوانست به تورم و رشد قیمت مسکن منجر شود در نیمه اول سال اتفاق افتاده و انتظار داریم در شش ماهه دوم، بازار به نسبت آرامی را داشته باشیم.

رامین گوران اظهار کرد: محصولی که در بخش مسکن تولید میشود، بر اساس قیمت تمام شده است. ممکن است در مواقعی قیمت مصالح ساختمانی کاهش یا افزایش پیدا کند. در سال جاری یک سری افزایشهای جدی در نهادههای ساختمانی و دستمزدها داشتیم که قیمت تمام شده مسکن را بالا برد.

وی افزود: در بخش بازار هم دلایلی میتواند به تورم بینجامد. یکی از این موضوعات، ریسکهای غیراقتصادی است که هنوز هم بلاتکلیف است. موضوع دیگر به نبود خریدار ناشی از رشد قیمتها برمیگردد.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه سرمایهگذاری نیز با افت مواجه شده است گفت: هم در بخش ساخت و هم در بخش سفتهبازی، سرمایهگذاری به شدت کاهش یافته است. در همه جای دنیا پول معمولا ۷ تا ۸ بار در سال گردش دارد، اما در ایران شاید کمتر از ۲ بار این اتفاق بیفتد که این مساله باعث رکود میشود.

گوران یادآور شد: پیش از این وقتی سازندگان مسکن، پروژهای را به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی میرساندند، پروژه بعدی را شروع میکردند، اما در حال حاضر به دلیل نبود مشتری، امکان تعریف طرحهای جدید وجود ندارد.

وی تصریح کرد: دو سال پیش قیمت پیشفروش در مناطق متوسط و پایین شهر تهران، متری ۷ تا ۸ میلیون تومان بود. در حال حاضر حدودا به ۴۰ میلیون تومان رسیده است. از آن طرف توان خرید متقاضیان متناسب با قیمتها رشد نکرده و بخش مسکن وارد رکود شده است.

دبیر کانون انبوهسازان با بیان اینکه بسیاری از سازندگان واحدهای لوکس از شمال تهران کوچ کردهاند گفت: برخی از فعالان صنعت ساختمان به مناطق متوسط شهر و بسیاری هم به ترکیه و کشورهای عربی رفتهاند و در آنجا اقدام به ساخت و ساز میکنند. گوران، سرمایهگذاری در بخش مسکن در ایران را دارای موانعی دانست و افزود: تقریبا یک سال طول میکشد تا شهرداری جواز بدهد. این خواب سرمایه باعث لطمه به سازندگان میشود. در نهضت ملی مسکن نیز منافع اصلی به سازمانها و ارگانها مثل شهرداری، سازمان ثبت، نظام مهندسی و ... میرسد. به طور مثال سازمان ثبت برای ثبت وام ۴۵۰ میلیون تومانی ۴.۵ میلیون تومان حق ثبت دریافت میکند.

وی درباره پیشبینی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: معتقدم در شش ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمیدهد؛ زیرا اتفاقاتی که میتوانست منجر به رشد قیمتها شود مثل افزایش قیمت نهادههای ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است. تنها مولفهای که میتواند در بازار مسکن تاثیر بگذارد هجوم یکباره بورسبازان و بخر و بفروشها است که با توجه به رکود معاملات مصرفی بعید به نظر میرسد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه