دیوارهای بیشتری از شهر را نقاشی کنید


آرمان امروز: ديوارنگاره‌ها و طرح‌هايي که اجرايي مي‌شوند، از مواردي هستند که با ويژگي‌هاي بصري خود با شهروندان ارتباط برقرار کرده و در ذهن مردم ماندگار مي‌شوند. اين المان شهري اما امروزه نقش کمرنگ‌تري پيدا کرده و اين درحالي است که برخي راهِ نجاتِ شهر براي بهبود کيفيت ظاهري آن را در همين ديوارنگاره‌ها مي‌دانند.
حسين احصايي، نقاش و هنرمند کاليگرافي از جمله هنرمنداني است که طي تجربه فعاليت و شاگردي کردن در کنار همچون هنرمنداني چون هانيبال الخاص و سيد جمال الدين خرمي‌نژاد را دارد، با اشاره به سابقه طولاني نقاشي ديواري، از کاهش محسوس آن صحبت مي‌کند.
حسين احصايي با اشاره به اينکه قدمت نقاشي ديواري سابقه طولاني دارد و به گذشته‌هاي بسيار دور برمي‌گردد، مي‌گويد: «نقاشي ديواري، قدمت طولاني دارد که برخي از آثار برجسته در اين زمينه را مي‌توان بر روي ديوارهاي کليساها، مساجد و ... شاهد بود. آثار ميکل آنژ نيز جزو قوي‌ترين آثار ديوارنگاري است که از سال‌هاي دور به يادگار مانده. در ايران نيز ديوارنگاري‌هاي بزرگي از هنرمندان بزرگ به جا مانده که بسيار ارزشمند هستند.»
او با اشاره به آثار برجسته ديوارنگاري بعد از انقلاب اظهار مي‌کند: «هنرمندان بزرگي بعد از انقلاب نيز پا به عرصه گذاشتند و توانستند آثار قابل توجهي را در اين باره به ثبت برسانند. هانيبال الخاص، جزو اساتيدي است که در زمينه نقاشي ديواري هنرمند بزرگي بوده و من نيز سعادت شاگردي کردن نزد ايشان را داشتم.»
اين هنرمند نقاش با انتقاد از اينکه هنر نقاشي ديواري مدتي مي‌شود متوقف شده و مانند سال‌هاي قبل نيست، بيان مي‌کند: «در حال حاضر کارهاي نقاشي ديواري به شکل محسوسي کاسته و متوقف شده است. لازم است تا باز هم به اين هنر نگاه ويژه‌اي شود. بسياري از هنرمندان آثار خود را در گالري‌ها و نمايشگاه‌ها به معرض نمايش در مي‌آورند و از ديد عموم مردم و مخاطب‌ها به دور است. در حالي که نقاشي ديواري را عموم مردم مي‌بينند و با اثر هنرمند، افراد بيشتري آشنا مي‌شوند.»
احصايي همچنين با اشاره به اين نکته که شهروندان از طريق ديوارنگاري بيشتر با هنر آشنا مي‌شوند، مي‌گويد: «استفاده از ديوارنگاره‌هاي هنري کمک مي‌کند تا چشم شهروندان با هنر آشنا شود و آثار هنرمند تنها در مکان‌هايي مانند نمايشگاه و گالري در معرض نمايش قرار نگيرد. در حال حاضر نيز برخي از آثار هنري حجمي را در سطح شهر مي‌بينم احساس خوبي به آنها دارم. چون باعث مي‌شود آثار هنرمندان به بهترين شکل ممکن نظر مخاطب را جلب کند. بايد از چنين ظرفيت‌هايي کمال استفاده شود و از هنرمندان کشور بهره‌مند شد تا هم مردم و هم هنرمند به صورت دو جانبه از اين موضوع احساس رضايت کنند.»
به گفته احصايي استفاده از آثار هنرمندان بزرگ در زيبا و رنگي شدن شهر و روح بخشيدن به آن، بسيار اثرگذار است، بنابراين: «کارهاي زيباشناسانه در سطح شهر بايد افزايش پيدا کند. استفاده از آثار هنرمندان بزرگ و بهره بردن از کارهاي فاخر آنها بار هنري شهر را به ميزان زيادي بالا خواهد برد.
اين هنرمند نقاش در پايان خاطرنشان مي‌کند: «چنين فضاهايي در شهر کم است و براي بها دادن به هنر و هنرمند بهتر است ديوارهاي بيشتري براي عرضه هنر، هنرمند فراهم شود و هنرمند مورد حمايت کافي قرار گيرد. در اين شرايط است که مي‌توان اميدوار بود فضاهايي همچون ديوارنگاره ميدان وليعصر از بار هنري بيشتري بهره‌مند شده و هنرمندان بيشتري امکان عرضه کردن هنر خود را در چنين موقعيت و فضايي به دست خواهند آورد و هنر خود را در معرض ديد مخاطب و شهروندان قرار خواهند داد.»

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه