از سرگیری شکایت ایران از آمریکا در لاهه

یک روزنامه آمریکایی اعلام کرد که قرار است ایران امروز در جلسهای در دادگاه بینالمللی لاهه شکایت خود از واشنگتن درباره پولهای بلوکهشده ایران در آمریکا را از سر بگیرد.

روزنامه آمریکا اینترنشنال بیزینس تایمز نوشت: ایران قرار است امروز شکایت حقوقی خود در دادگاه عالی سازمان ملل برای آزادسازی میلیاردها دلار پول بلوکهشدهاش در آمریکا را از سر بگیرد. واشنگتن این داراییهای ایران را با مطرح کردن اتهاماتی مبنی بر دست داشتن ایران در حملاتی تروریستی مسدود کرده و معتقد است که این مبالغ باید به قربانیان این حملات ادعایی تعلق بگیرد.

تهران پیش از این در سال ۲۰۱۶ و پس از آن که دادگاه عالی آمریکا به مسدودسازی ۲ میلیارد دلار داراییهای ایران و تعلق گرفتن آن به بازماندگان حملات نسبت دادهشده به ایران حکم داد، از واشنگتن به دادگاه سازمان ملل در لاهه شکایت کرد. ایران معتقد است مسدودسازی این پولها، نقض پیمان مودت با آمریکا است که پیش از انقلاب اسلامی ایران منعقد شده بود. آمریکا در سال ۲۰۱۸ و پس از آن که دادگاه بینالمللی لاهه در پروندهای جداگانه به واشنگتن حکم داد کالاهای بشردوستانه را برای ایران از لیست تحریمهای مرتبط با پرونده هستهای ایران خارج کند، اعلام کرد که از این معاهده خارج میشود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه