رئیس جهاد کشاورزی استان تاکیدکرد؛

ضرورت اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی همدان

همدان-ساراکریمی،خبرنگارآرمان امروز-رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی استان یک ضرورت است که از سال آینده این امر در استان اجرا می شود.

رضا بهراملو در برنامه یک روزه سازمان جهاد کشاورزی که با حضور خبرنگاران در مجموعه باغی و سردخانه شیخلر انجام گرفت، افزود: ما به دنبال تأمین امنیت غذایی هستیم پس باید تولید را داشته باشیم در نتیجه نیازمند آبیاری هستیم تا تولید صورت گیرد که برای انجام این کار باید آب سطحی را در سدها و مخازن ذخیره کنیم.

وی با بیان اینکه مخالف کشت دوم هستیم خاطر نشان کرد: کشت دوم برداشت بیش از حد مجاز پروانه است؛ نصب کنتور هوشمند بهترین روش کنترل مصرف بیش از حد آب است که نصب این کنتور در اختیار آب منطقه ای قرار دارد.

بهراملو در ادامه تصریح کرد: با نصب این کنتور به صورت هوشمندانه می توانیم از کشت دوم کشاورزان جلوگیری و در کنار آن آب را مدیریت کنیم که متأسفانه طی سال های گذشته از آن غفلت شده که حالا مقصر را جهاد کشاورزی می دانند در صورتیکه متولی این امر آب منطقه ای می باشد.

رئیس جهاد استان با بیان اینکه حدود یک میلیون هکتار زمین کشاورزی در استان داریم،گفت: از این مقدار سالانه ۷۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت ما است، و ۳۰۰ هزار هکتار به صورت آیش باقی می ماند.

وی افزود: این مساحت زمین های کشاورزی در اختیار ۱۱۷ هزار بهره‌بردار قرار دارد که نتیجه آن تولید ۴/۸ میلیون تن محصول  در سال است.

رضا بهراملو تأکید کرد: جهاد کشاورزی برنامه کوتاه مدت و بلند مدت دارد تا غذای چند سال آینده را تأمین کند که با برنامه ریزی انجام شده به دنبال تولید پایدار و سازگاری با محیط زیست هستیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: برای اولین بار در کشور یک کار فراتحقیقی در استان راه‌اندازی کردیم تا بهترین و آخرین توصیه ها در جهان برای افزایش تولید را جمع آوری کنیم تا بهره‌وری را بالا ببریم.

 بهراملو با بیان اینکه هدف این است در پایان سال ۱۴۰۴ تولید را به ۵/۵ میلیون تن برسانیم گفت: بر اساس توانایی و ظرفیت هر شهرستان محصولات را تعریف خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شیخلر و دانش آموخته رشته کشاورزی در بازدید خبرنگاران ار سردخانه و باغ سیب گفت: تولیدات این باغ به واسطه یکپارچه سازی اراضی و آبیاری مکانیزه و با استفاده از روش‌های نوین و ارقام اصلاح شده به لحاظ نوع درختان پایه کوتاه مالینگ و میزان افزایش چهار تا پنج برابری عملکرد تولید در هر هکتار و کیفیت محصول، کاهش و مصرف بهینه آب در سال گذشته موفق به کسب رتبه برتر کشوری شده است.

داوود شیخلر با بیان اینکه هرساله بخشی از تولیدات سیب درختی این باغ به کشورهایی چون امارات و عمان صادر می‌شود، تصریح کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و کاهش بارندگی‌ها و مشکلات آب تصمیم بر آن گرفتیم تا به سمت کشت محصولات کم آب بر با ارزش افزوده بیشتر حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت کشاورزی شیخلر اظهار داشت: ۱۰۰ نفر نیروی کار ثابت در این مجموعه به فعالیت مشغول هستند که سالانه به صورت فصلی ۵۰۰ کارگر روزمزد در زمان برداشت محصول در این مزرعه اشتغال دارند.

شیخلر با بیان اینکه ۱۰۰ هزار اصله نهال در این باغ داریم،گفت: متوسط برداشت سیب کشور ۲۵ تن است که ما این عدد را به ۱۸۰ تن هم رساندیم.

وی در پایان با اشاره به سرمایه گذاری سه میلیارد تومانی برای احداث سردخانه نیزافزود: یک سردخانه ۱۰ هزار تنی در حال احداث است که در فاز اول بخشی از آن با ظرفیت پنج هزار تن اجرا شده و سردخانه دیگری با ظرفیت سه هزار تن در حال احداث است.

لازم به ذکر است، باغ بزرگ ۵۵ هکتاری درختان سیب در روستای «دورنیان» شهرستان رزن از توابع استان همدان حاصل تلاش، اتحاد و همکاری خانواده بزرگ شیخلر است و30 نفر از اعضای خانواده شیخلر که عمو و پسرعمو هستند، در کنار هم با کارگروهی ۵۵ هکتار از دشت های رزن را به باغ های سیب پایه مالینگ تبدیل کرده اند که سالانه سه هزار و ۵۰۰ تن سیب درختی از این باغ برداشت می شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه