وضعیت جهان خطرناک است

دبیرکل سازمان ملل در جریان سخنرانیها و اظهارات پیش از آغاز نشست امروز (سهشنبه) رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل، نه تنها به وظیفه «خطیر” نجات زمین که «به معنای واقعی کلمه در آتش است» اشاره کرد، بلکه بر مقابله با پاندمی کرونا نیز تاکید داشت.

وی همچنین به «عدم دسترسی به منابع مالی برای کشورهای در حال توسعه برای احیا؛ بحرانی که در یک نسل گذشته دیده نشده است» اشاره کرد که باعث از بین رفتن زمینه برای آموزش، بهداشت و حقوق زنان شده است.

گوترش سخنرانی خود تحت عنوان «وضعیت جهان» را امروز در مراسم افتتاحیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ایراد خواهد کرد. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که این سخنرانی یک «گزارش آگاهانه، اساسی و راهحل محور» برای جهانی است که «تفرقهها و اختلافات ژئوپلتیکی در آن همه ما را به خطر انداخته است.»

هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با حضور رهبران جهان در سایه نخستین جنگ بزرگ اروپا از زمان جنگ جهانی دوم برگزار میشود. این جنگ بزرگ میان روسیه و اوکراین باعث ایجاد بحران جهانی غذا شده و شکافهایی را در بین قدرتهای بزرگ جهان به وجود آورده که از زمان جنگ سرد مشاهده نشدهبودند.

 

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه