ابهام در سرنوشت کوزوو

 

 رئیس جمهوری صربستان در تازه ترین اظهارنظر خود در خصوص کوزوو تاکید کرد، علیرغم فشارهای شدید آمریکا و کشورهای اروپایی، هیچ شانسی وجود ندارد که صربستان اجازه دهد کوزوو به سازمان ملل ملحق شود.

صربستان همچنان کوزوو را که در سال 2008 میلادی اعلام استقلال کرد، یکی از استانها و بخشی از قلمرو خود میداند. بلگراد به چین و روسیه که در شورای امنیت از حق وتو برخوردار هستند برای مخالفت با به رسمیت شناخته شدن بینالمللی کوزوو تکیه کرده است.

الکساندر ووجیچ، رئیس جمهور صربستان با این حال در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: حتی اگر صربستان استقلال کوزوو را به طور کامل به رسمیت نشناسد، زمانی که کرسی به پریشتینا بدهید، دیگر نمیتوانید آن را از سازمان ملل خارج کنید.

ووجیچ که از قطع روابط با مسکو یا پیوستن به تحریمهای غربی برای تنبیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به خاطر حمله به اوکراین امتناع کرده، گفت: هیچ شانسی وجود ندارد که اجازه دهیم کوزوو به سازمان ملل ملحق شود.

وی افزود: پس از سالها مذاکره با میانجیگری اتحادیه اروپا که در رفع بنبست در مورد کوزوو ناکام بود، صربستان اکنون برای پیامدهای اقتصادی به خاطر مخالفتش آماده میشود.

بروکسل از هر دو طرف میخواهد که اگر قصد دارند به این بلوک بپیوندند، روابط خود را عادیسازی کنند اما ووجیچ از اینکه بخواهد در این راستا کاری انجام دهد، امتناع کرده است.

 

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه