سیگنال های اشتباه به تایوان ارسال می شود

 

پس از آنکه جو بایدن گفت که در صورت وقوع حملهای از طرف چین، نیروهای آمریکایی از تایوان دفاع خواهند کرد، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که این کشور واکنش و شکایات تندی را علیه ایالات متحده انجام داده است.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری خود گفت: چین حق دارد تا تمامی اقدامات لازم را در پاسخ به فعالیتهایی که سعی در تقسیم و تجزیه این کشور دارند، اتخاذ کند.

وی افزود: ما مشتاقیم تا بهترین عملکرد را در حوزه اتحاد مجدد مسالمتآمیز با تایوان انجام دهیم و در عین حال ما هیچگونه فعالیتی را که قصد جدایی و تجزیه طلبی دارند، تحمل نخواهیم کرد.

این سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست تا مسائل مربوط به تایوان را با دقت و به درستی مدیریت کند و سیگنالهای اشتباه به تجزیه طلبانی که به دنبال استقلال تایوان هستند، ارسال نکند. مائو در پایان گفت: فقط یک چین در جهان است و تایوان بخشی از این کشور است و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت مشروع چین است.

جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا در مصاحبه ای با سیبیاس نیوز گفت، ارتش آمریکا در صورتی که به تایوان حمله شود، از این جزیره دفاع خواهد کرد. طی آن گفتوگو مجری شبکه سیبیاس از بایدن خواست شفاف بگوید آیا منظورش این است نیروهای آمریکایی بر خلاف اوکراین، از تایوان در صورت وقوع حمله چین دفاع خواهند کرد؟ بایدن پاسخ داد: بله.

بایدن در این اظهارنظر صریح تر از صحبتهای قبلیاش مساله متعهد ساختن سربازان آمریکایی به دفاع از تایوان را مطرح کرده است. آمریکا مدتها سیاست ابهام راهبردی و عدم تصریح اینکه به حمله به تایوان پاسخ نظامی می دهد، پایبند بوده است.

در این میان رئیسجمهوری تایوان طی کنفرانسی در نیویورک گفت که تایوان به تلاشهایش برای کمک به اوکراین افتخار میکند و به این تلاشها باید ادامه دهد.

تایوان بیش از ۳۰ میلیون دلار که اکثر آن توسط مردم جمعآوری شد به کمکهای بشردوستانه در اوکراین اختصاص داده و پس از حمله روسیه به تحریمهای غربی علیه روسیه پیوسته است.

رئیسجمهوری تایوان طی سخنانی از پیش ضبطشده که روز دوشنبه در نشست کونکوردیا پخش شد، گفت: همانگونه که ما کشتار حمله روسیه را مشاهده کردیم، تایوان نسبت به نقش و تلاشش درخصوص کمک به اوکراین و تقلای این کشور برای دفاع از آزادی افتخار میکند. ما باید به تلاشهایمان ادامه دهیم.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه