در رکوردزنی تاریخی بورس؛

شاخص بازدهی منفی 12 درصدی را تجربه کرد

آرمان امروز: بازار سرمايه بدترين تابستان خود را به پايان رساند و و در اين سه ماه شاخص کل با بازدهي منفي 12 درصدي و شاخص هم وزن هم با بازدهي منفي 6.6 درصدي فصل پاييز را اغاز کرد . موضوععي که نشان مي دهد اين ميزان افت بازدهي در 15 سال گذشته بي سابقه بوده و اين در حاليست که کارشناسان معتقدند به دليل تداوم بلاتکليفي مذاکرات برجامي و نوسانات حاکم بر بازار ارز احتمالا اين روند در نخستين ماه پاييز نيز ادامه خواهد يافت.

شاخص کل در آخرين روز معاملاتي تابستان با کاهش حدود 12هزار واحدي تا ارتفاع يک ميليون و 355هزار واحدي پايين آمد. اين پانزدهمين روز معاملاتي متوالي بود که شاخص کل، با کاهش همراه بود. از هشتم شهريور ماه شاخص کل يک روند نزولي شديد را تجربه کرد و در اين مدت با کاهش حدود 90 هزار واحدي (معادل بيش از 6درصد)  از سطح يک ميليون و 445هزار واحدي تا سطح يک ميليون و 355 هزار واحدي پايين آمد.

به طور کلي شاخص کل در تابستان امسال با افت بيش از 12 درصدي به کار خود پايان داد؛ شاخص کل در ابتداي تابستان در ارتفاع يک ميليون و 539هزار واحدي قرار داشت که با کاهش بيش از 18 هزار واحدي در اين مدت، در آخرين روز معاملاتي شهريور به سطح يک ميليون و 355هزار واحدي رسيد.

نگاهي به تغييرات شاخص کل از سال  1387 نشان مي دهد که بدترين عملکرد بورس طي 15 سال گذشته ثبت شده است. پيش از اين بازدهي 3.5- درصدي شاخص کل در تابستان 1394 بدترين عملکرد محسوب مي شد. حالا تابستان 1401 با بازدهي 12- درصدي با اختلاف بدترين عملکرد تابستانه شاخص کل محسوب مي شود.

شاخص هم وزن هم در تابستان امسال بازدهي 6.6- درصدي را ثبت کرد؛ ابتداي تابستان نماگر شاخص هم وزن بر روي سطح 423هزار واحدي قرار داشت که اين رقم در پايان شهريور به 395 هزار واحد رسيد.

نگاهي به بازدهي شاخص هم وزن در سه ماهه دوم از سال 1394 نشان مي دهد که تابستان امسال بدترين عملکرد شاخص هم وزن طي اين مدت محسوب مي شود. پيش از اين، شاخص هم وزن تنها در تابستان 1394 بازدهي منفي (2.2-درصد) ثبت کرده بود و همواره شاهد بازدهي مثبت شاخص هم وزن در تابستان بوديم.

نگاهي به بازدهي شاخص هم وزن و شاخص کل در تابستان امسال نشان مي دهد که سهامداران تلخ ترين تابستان حداقل 15 سال گذشته خود در بورس را تجربه کردند. موضوعي که خود گواه شرايط نابسامان بازار سهام در سه ماه گذشته دارد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه