تعریق زیاد نشانه چیست؟

تعريق بيش از حد به دليل هايپرهيدروزيس مي تواند يک مشکل کوتاه مدت يا طولاني مدت باشد. برخي از افراد را در بيشتر زندگي خود تحت تاثير قرار مي دهد.هيچ درمان قطعي براي هيپرهيدروزيس وجود ندارد، اما پزشک شما ممکن است يک ضد تعريق قوي توصيه کند.

هايپرهيدروزيس چيست؟

به گزارش سلامت نيوز به نقل از کليولندکلينيک، در هيپرهيدروزيس، غدد عرق بدن شما بيش از حد کار مي کنند. اين فعاليت بيش از حد باعث ميشود در زمانها و مکانهايي که افراد ديگر عرق نميکنند، زياد عرق کنيد.

گاهي اوقات، يک وضعيت يا احساس پزشکي (مانند اضطراب) باعث تعريق بيش از حد مي شود. براي بسياري از افراد مبتلا به هايپرهيدروزيس، کنترل علائم مي تواند يک چالش دائمي باشد.

هيپرهيدروز کانوني چيست؟

هيپرهيدروزيس کانوني يک اختلال پوستي مزمن است که مي توانيد آن را از خانواده خود به ارث ببريد. اين ناشي از يک جهش (تغيير) در ژن هاي شماست. به آن هايپرهيدروز اوليه نيز گفته مي شود. اکثر افرادي که بيش از حد عرق مي کنند، هيپرهيدروزيس کانوني دارند.

هيپرهيدروزيس کانوني معمولاً فقط زير بغل، دست ها و پاها و سر را درگير مي کند. معمولاً در اوايل زندگي، قبل از 25 سالگي شروع ميشود.

هيپرهيدروزيس عمومي چيست؟

هيپرهيدروزيس عمومي تعريق بيش از حد است که به دليل يک مشکل پزشکي ديگر اتفاق مي افتد. بسياري از شرايط پزشکي (مانند ديابت و بيماري پارکينسون) مي توانند باعث شوند بدن شما بيش از حد معمول عرق کند. برخي از داروها، مانند ناپروکسن و مکملهاي روي، به عنوان يک عارضه جانبي باعث تعريق اضافي ميشوند.

هيپرهيدروزيس عمومي که به آن هايپرهيدروزيس ثانويه نيز گفته مي شود، در بزرگسالان رخ مي دهد.

هايپرهيدروزيس چقدر شايع است؟

برآوردها حاکي از آن است که بين 2 تا 5 درصد از مردم ايالات متحده هيپرهيدروزيس دارند. با اين حال، اين تعداد ممکن است بيشتر نيز باشد. بسياري از افرادي که بيش از حد عرق مي کنند در مورد علائم خود صحبت نمي کنند و هرگز به پزشک خوددرباره علائم خود گزارشي نمي دهند. اين امر سنجش تعداد افراد مبتلا به هيپرهيدروزيس را دشوار ميکند.

علت هايپرهيدروزيس چيست؟

عرق کردن به اين معناست که وقتي بدن شما خيلي گرم مي شود (زماني که ورزش مي کنيد، مريض يا واقعاً عصبي هستيد) خود را خنک مي کند. اعصاب به غدد عرق شما مي گويند که شروع به کار کنند. در هيپرهيدروزيس، غدد عرق بدون هيچ دليلي اضافه کار مي کنند و عرق توليد مي کنند که شما به آن نياز نداريد.

هيپرهيدروزيس کانوني معمولاً ناشي از موارد زير است

    غذاها و نوشيدني ها: از جمله اسيد سيتريک، قهوه، شکلات، کره بادام زميني و ادويه جات

    استرس و اضطراب: استرس عاطفي و اضطراب

    حرارت و گرما

    آسيب نخاعي

هيپرهيدروزيس عمومي يا ثانويه معمولا ناشي از موارد زير است

    Dysautonomia (اختلال خودکار)

    گرما، رطوبت و ورزش

    عفونت هايي مانند سل

    بدخيمي ها، مانند بيماري هوچکين (سرطان سيستم لنفاوي)

    يائسگي

    بيماري ها و اختلالات متابوليک، از جمله پرکاري تيروئيد ، ديابت ، هيپوگليسمي (قند خون پايين) ، فئوکروموسيتوم (تومور خوش خيم در غدد فوق کليوي)، نقرس و بيماري هيپوفيز

    استرس رواني شديد

    برخي از داروهاي تجويزي، از جمله داروهاي ضد افسردگي خاص (بوپروپيون) و انسولين ها

در هيپرهيدروزيس ثانويه، يک وضعيت پزشکي يا دارويي باعث مي شود که شما بيش از حد معمول عرق کنيد.

آيا هيپرهيدروزيس به صورت ژنتيکي منتقل ميشود؟

هيپرهيدروزيس کانوني در بين افراد خانواده ديده مي شود که نشان دهنده يک پيوند ژنتيکي است. در حالي که براي چندين عضو يک خانواده ابتلا به هيپرهيدروزيس معمول است، ممکن است شما از آن اطلاعي نداشته باشيد؛ اين به اين دليل است که بسياري از افراد مبتلا به هايپرهيدروزيس از صحبت در مورد علائم خود احساس راحتي نمي کنند.

هايپرهيدروزيس چه علائمي ايجاد مي کند؟

علائم هايپرهيدروزيس مي تواند از نظر شدت و تأثير بر زندگي شما بسيار متفاوت باشد. علائم جزئي ممکن است براي مدت طولاني فروکش کنند. يا تعريق بيش از حد ممکن است يک چالش روزمره، منبع دائمي نااميدي و ناامني باشد.

هيپرهيدروزيس بر افراد تأثير متفاوتي مي گذارد

زير بغل يا دور کمرتان کاملا خيس مي شود

پيراهن شما را آنقدر خيس مي کند که براي احساس راحتي نياز به تعويض لباس داريد

حلقه هاي عرق را روي پيشاني و گونه هاي خود احساس مي کنيد

دستان خود را مدام مرطوب يا خيس احساس ميکنيد

جوراب خود را مدام بايد عوض کنيد چرا که خيس مي شود

تعريق بيش از حد نيز ممکن است منجر به موارد زير شود

خارش و التهاب: اگر بدنتان آسيب ديده باشد، هنگام تعريق ناحيه آسيب ديده تحريک ميشود

بوي بدن: زماني که باکتري هاي روي پوست با ذرات عرق مخلوط مي شوند بوي بدي توليد ميکنند

زردي لباس ها: بقاياي ترکيبي از عرق، باکتريها و مواد شيميايي (دئودورانت) که آثار قابل توجهي بر روي لباس باقي ميگذارد

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه