مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان خبر داد؛

تأمین آب اشامیدنی 5 شهر قزوین از سد بالاخانلو

قزوین-مرادی،خبرنگارآرمان امروز-مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین خبر داد: سد در حال ساخت بالاخانلو آب آشامیدنی 5 شهر جنوبی استان قزوین را تامین می‌کند که در صورت تامین اعتبار پایان سال آبگیری می‌شود

یدالله ملکی با اعلام این خبر گفت: یکی از طرح‌های مهم و زیرساختی استان قزوین، احداث سد مخزنی بالاخانلو است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، تصریح کرد: در صورت تکمیل و ساخت کامل این سد و همچنین بهره‌برداری از این سازه، آب آشامیدنی 5 شهر جنوبی استان که مشمول (اسفرورین، بویین‌زهرا، دانسفهان، شال و آبگرم)  می‌شوند به انضمام آب آشامیدنی حدود 30 روستای پیرامون این سد تامین خواهد شد.

ملکی اظهار کرد: سد بالاخانلو با هسته رسی که در 35 کیلومتری جنوب غربی قزوین و همچنین در شهرستان بویین‌ زهرا دارد، عملیات احداث آن از یک دهه پیش شروع شده است.

وی افزود: باتوجه به اینکه سد  در 100 متری پایین‌ دست روستای بالاخانلو و بر روی رودخانه حاجی‌عرب ساخته می‌شود، به سد بالاخانلو معروف شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به اینکه سد بالاخانلو از نوع خاکی و با هسته رسی است، عنوان کرد: این سد با ارتفاع 84 متر از پی و طول تاج 370 متر و همچنین حجم مخزن 38.5 میلیون مترمکعب در حال ساخت است.

ملکی در ادامه گفت: هدف این سد تنظیم جریان آب رودخانه حاجی عرب و کنترل سیلاب های رودخانه به منظور تامین بخشی از نیاز آب شرب و بهداشت مناطق ذکر شده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود این سد میزان 5 میلیون مترمکعب آب را در سال ذخیره کند، گفت: این سد همچنین میتواند آب مورد نیاز 4200 هکتار از اراضی کشاورزی را به میزان 3 میلیون و 200 هزار مترمکعب در شرایط بهبود تامین کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به اینکه تامین این میزان آب از طریق تلفیق با منابع آب زیرزمینی و منابع آب به‌هنگام حوضه میانی سد انجام می‌شود، تصریح کرد: حدود 4  میلیون و 400 هزار مترمکعب نیازهای تغذیه مصنوعی و زیست محیطی را جریان رودخانه حاجی عرب تامین می‌کند.

ملکی در خصوص مهمترین اقدامات انجام شده در پیشرفت ساخت این سد اضافه کرد: ادامه عملیات اجرایی سد و تاسیسات آن طبق پیشرفت فیزیکی بیش از 70 درصد و ادامه عملیات تهیه و نصب ابزار دقیق با میزان پیشرفت 65 درصد و نیز پیشرفت 30 درصدی شروع طراحی و اجرای تجهیزات هیدرومکانیک صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مطالعات کیفی مخزن سد بالاخانلو با 12 مرحله نمونه برداری از آب مخزن در سال 98 انجام شده است، گفت: خدمات بازرسی فنی تجهیزات هیدرومکانیک، مطالعات نقشه برداری توپوگرافی مخزن، میکروژئودزی، ساخت پیلارها و دریافت مجوز تخصیص آب بازنگری سد از وزارت نیرو و همچنین خرید تجهیزات پایش کیفیت آب مخزن سد، همگی در سال 99 انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، خاطر نشان کرد: دریافت مجوز ماده 22 آبرسانی از سد بالاخانلو برای شروع عملیات اجرایی تاسیسات آبرسانی پایین دست سد در سال گذشته انجام شده و برآورد کارهای باقیمانده سد، مازاد بر ظرفیت قرارداد جاری پیمانکار و برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار جهت تکمیل کارهای باقیمانده و ادامه مراحل قانونی تملک اراضی واقع در مخزن سد نیز انجام گرفته است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه