خیز ترامپ برای سومین شکست متوالی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا سرانجام رسماً اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در سال 2024 ، نامزد ریاست جمهوری خواهد شد.

دونالد ترامپِ جمهوری خواه شامگاه سه شنبه طی نطقی در اقامتگاهش در مارالاگو در فلوریدا، برای بار سوم نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. این در حالی است که او چندی پیش و در انتخابات میان دوره ای شکست سختی را با رای نیاوردن نزدیکانش متحمل شد. شکستی که پس از شکست در انتخابات 2020 از بایدن رقم خورد.

ترامپ در جریان یک سخنرانی در عمارت فلوریدا در حضور اعضای خانواده و کارمندان سابق دولتش عنوان داشت: «برای اینکه مجدد آمریکا را به اوج برسانیم، من امشب نامزدی خود را برای انتخابات ریاستجمهوری آمریکا رسما اعلام میکنم. دو سال قبل کشور ما در اوج بود و بهزودی این کشور به دوران اوج خود بازخواهد گشت.»

وی افزود که در آینده خواستار مجازات مرگ برای قاچاقچیان مواد مخدر خواهد شد و آن دسته از اعضای ارتش را که به دلیل عدم دریافت واکسن کووید-۱۹ از کار برکنار شدهاند، مجدد استخدام خواهد کرد.

اگرچه این رئیسجمهوری سابق از روند انتخاباتی آمریکا انتقاد کرد اما طی سخنرانی خود به ادعاهایش مبنی بر تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ و خشونت حامیانش برای شورش در کنگره در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱ اشاره نکرد.

این تصمیم ترامپ زودتر از زمان معمول اعلام شد و بدین ترتیب احتمالا سایر جمهوریخواهان از جمله ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا و یا مایک پنس، معاون سابق خودش را نسبت به شرکت در رقابت ریاستجمهوری دلسرد و ناامید کند. این درحالیست که نتایج نظرسنجی یوگاو که روز جمعه منتشر شد حاکی از آن است که افراد شرکت کننده جمهوری خواه و یا آن دسته از شرکتکنندگانی که تمایل به جمهوری خواهان دارند، ران دیسانتیس را نسبت به دونالد ترامپ ترجیح میدهند.

از طرفی، جو بایدن ۷۹ ساله هفته گذشته اعلام کرد که قصد شرکت در انتخابات ریاستجمهوری ۲۰۲۴ را دارد اما احتمالا تا اوایل سال آینده میلادی تصمیم نهایی خود را اعلام کند.

پس از آن که دونالد ترامپ نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری 2024 را اعلام کرد، جو بایدن در ویئویی در توئیتر واکنش سختی به این موضوع نشان داد و گفت: ترامپ آمریکا را ناکام می گذارد.

وی در این ویدئو پس از حمله به ترامپ در موضوعاتی همچون حق سقط جنین برای زنان، مسائل اقتصادی و پرونده مفتوح ترامپ در وزارت دادگستری درباره حمله به کنگره در ژانویه 2021، نتیجه گرفت که  ترامپ آمریکا را با شکست مواجه می کند.

این اظهارنظرها در حالی صورت می گیرد که مایک پنس، معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا روز سه شنبه در یک نشست خبری با بیان این که در حال بررسی راه اندازی کارزار ریاست جمهوری خود است، گفت که آمریکایی ها گزینه های بهتری نسبت به ترامپ در انتخابات آتی سال ۲۰۲۴ خواهند داشت.

پنس در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ ۷۶ ساله باید دوباره رئیسجمهور شود، گفت: معتقدم این به مردم آمریکا بستگی دارد اما فکر می کنم در آینده گزینه های بهتری خواهیم داشت.

پنس فاش کرد که او و اعضای خانوادهاش درباره نامزدیاش برای ریاستجمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ بحث میکنند و این تصمیم تحت تأثیر اعلام آینده ترامپ درباره نامزدی او برای انتخابات ۲۰۲۴ قرار نخواهد گرفت.

این اتفاقات در حالی رقم خورد که نتیجه انتخابات سنا در ایالت جورجیا به دور دوم کشیده شده اما با کسب ۵۰ کرسی توسط دموکراتها، انتخابات سنا عملا تمام شده و به نفع دموکرات هاست. نتیجه انتخابات مجلس نمایندگان هم فعلا روشن نشده و هنوز هیچ حزبی نتوانسته ۲۱۸ رای لازم برای کسب اکثریت را به دست آورد. جمهوری خواهان فعلا در این مجلس با ۲۱۷ رای از دموکرات ها با ۲۰۹ رای جلو هستند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه