بازیکنان چند پسته ایران در جام جهانی

همه فن حریف!

بازيکنان چند پسته تيم ملي، برگ برنده «کيروش» در لحظات حساس جامجهاني هستند.

کارلوس کيروش بازيکنانش در جام جهاني قطر را انتخاب کرده و ايران در هر پست، حداقل 2 بازيکن آماده دارد. نکته مهم در ليست ايران، بازيکنان چند پسته هستند. بازيکناني که قبلا براي تيم ملي در پستهاي متفاوتي به ميدان رفتهاند و در صورتي که در قطر هم به آنها نياز باشد، ميتوانند در نقشهاي متنوعي به تيم ملي کمک کنند. آچار فرانسههاي کارلوس کيروش، قبلا تواناييهايشان در شرايط سخت را نشان دادهاند.

کاپيتان شگفتانگيز

احسان حاجصفي براي تيم ملي در پستهاي متنوعي بازي کرده است. کارلوس کيروش هم در مقاطع مختلف و بر اساس نياز تيم ملي، تصميم گرفته حاجصفي را در چه پستي به ميدان بفرستد. او جام جهاني 2014 هافبک چپ ايران بود، جام ملتهاي آسيا 2019 وينگر چپ شد و بازيهاي زيادي هم، به عنوان مدافع چپ به ميدان رفت. کيروش در انتخابي جام جهاني 2018، حاجصفي را به هافبک مياني تيم ملي تبديل کرد و او در اين پست هم، نمايش خوبي داشت. کاپيتان فعلي ايران، احتمالا در قطر مدافع چپ ايران خواهد بود اما شايد در لحظات آخر، نظر کيروش درباره پست بازي او عوض شود.

چپ پاي قابل اعتماد

وحيد اميري در نفت تهران، به عنوان وينگر چپ ستاره شد و جام ملتهاي 2015 براي تيم ملي در همين پست بازي کرد. جام جهاني 2018، کيروش در تصميمي غير منتظره اميري را به عنوان هافبک مياني به زمين فرستاد و او هم، تبديل به يکي از بهترين بازيکنان ايران شد. مربيان بعدي تيم ملي هم بيشتر، از اميري در همين پست استفاده کردند. او در پرسپوليس، سابقه بازي به عنوان مهاجم و مدافع چپ را هم دارد و بجز دروازه، در همه خطوط به ميدان رفته است.

شاهزاده ايراني

مهدي طارمي را ميتوان ستاره اول ايران در جام جهاني دانست. ستاره پورتو، در اين تيم و در تمام باشگاههاي قبلياش به عنوان مهاجم هدف بازي کرده است. با اين حال کيروش، بخاطر سبک بازي تيم ملي تصميم گرفت طارمي را به پست وينگر چپ منتقل کند تا بتواند او و آزمون را همزمان در ترکيب تيمش قرار دهد. طارمي در پست جديدش، درخشيد و دراگان اسکوچيچ هم همين نقش را به او داد. طارمي به عنوان وينگر، يکي از موثرترين بازيکنان ايران در مسير صعود به جام جهاني 2022 بود.

معماي روزبه

روزبه چشمي آنقدر در خط دفاع و هافبک جابجا شده، که پست تخصصي او نامشخص شده است. چشمي فصل پيش در استقلال ابتدا هافبک دفاعي بود و بعد، به خط دفاع رفت. اين فصل، روند معکوسي را طي کرد و پس از چند بازي در خط دفاع، به خط هافبک منتقل شد. کيروش هم دوره قبلي حضورش در ايران، از چشمي به عنوان مدافع مياني استفاده ميکرد اما مقابل نيکاراگوئه، او را در در پست هافبک دفاعي به ميدان فرستاد. بر اساس نياز تيم ملي، چشمي ميتواند در قطر به عنوان مدافع يا هافبک دفاعي تخريبي به ايران کمک کند.

ذخيره طلايي

سامان قدوس وضعيت عجيبي در برنتفورد دارد. او معمولا، به عنوان بازيکن ذخيره وارد زمين ميشود و در هر پستي که تيم نياز داشته باشد، قرار ميگيرد. قدوس سالهاي اخير در پستهاي هافبک راست و چپ، هافبک مياني و تهاجمي و مهاجم به ميدان رفته است. او اين فصل دقايقي در پست مدافع راست هم بازي کرد. کيروش احتمالا قدوس را به عنوان هافبک مياني به تيم ملي دعوت کرده اما در صورت نياز، قدوس ميتواند جاي يکي از وينگرهاي تيم ملي را هم بگيرد. شايد ذخيره طلايي فوتبال انگليس، در جام جهاني بتواند تبديل به بازيکن فيکس ايران شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه