مسی مقابل رونالدو؛ شام آخر اسطوره‌ها

دور شدن رونالدو و مسي از دوران اوج خود شايد يکي از بزرگترين حسرتهاي هواداران فوتبال در هزارة جديد باشد. فارغ از رقابتها و کريخوانيها، همه به ديدة احترام به هنرنماييهاي مقتدرانة اين 2 مينگريستند و صدها عنوان و افتخار از جمله 12 توپ طلا مزد درخشش خيرهکننده رونالدو و مسي طي اين سالها بود. اين شايد عاليترين رقابتي بود که تاريخ ورزش به خود ديده است؛ افتخار در برابر افتخار، استعداد در برابر پشتکار و قدرت در برابر شکوه. حالا فوقستارههاي دورانساز فوتبال کمکم به آخر راه ميرسند. مسي سر از ليگ فرانسه درآورده و رونالدو بدترين روزهاي دوران حرفهاي خود را در منچستر يونايتد ميگذراند. ستارههايي که در عرصه باشگاهي تمام رکوردها را شکستند در زمينه ملي هر کدام تنها به يک قهرماني قارهاي رسيدند و جامحهاني آوردگاه مورد علاقهشان نبود.

جام جهاني 2006؛ جوانان جوياي نام

وقتي ليونل مسي در ترکيب آلبيسلسته پا به خاک آلمان گذاشت، تنها 35 بازي براي بارسلونا و 7 بازي ملي در کارنامه داشت. در دومين بازي دور گروهي، در حالي که آرژانتين با نتيجة 3 بر صفر از صربستان پيش بود، مسي وارد زمين شد و در 15 دقيقه فرصتي که در اختيارش گذاشته شده بود، روي 2 گل تأثير مستقيم گذاشت. پکرمن پاداش گل و پاس گل مسي را داد و او را در بازي بعدي، همزمان با جشن تولد 19 سالگياش در مقابل هلند در ترکيب اصلي قرار داد. نخستين جام جهاني مسي در نهايت با يک گل، يک پاس گل و 121 دقيقه بازي به پايان رسيد در حالي که رونالدو که به عنوان عضو تيم منتخب فصل ليگ برتر انگليس با انتظارات بيشتري وارد جام شده بود، آلمان را با تنها يک گل از روي نقطة پنالتي مقابل ايران ترک کرد. شايد به ياد ماندنيترين صحنة جام براي رونالدو، درگيري با وين روني، همتيمياش در منچستر بود که با کارت قرمز براي مهاجم انگليس همراه شد. رکورد 25 شوت بدون گل او در جام جهاني 2006، بيشترين آمار بين تمام بازيکنان حاضر در آلمان بود.

جام جهاني 2010؛ خاموشي ستارهها

رونالدو و مسي بعد از کسب نخستين توپ طلاهاي خود و يک فصل رقابت جذاب در لاليگا که با 60 گل برايشان به پايان رسيد، با اميد و انگيزه فراوان به جنوب آفريقا سفر کردند اما نتيجه کار چندان دلچسب نبود. اين بار نوبت مسي بود که رکورد بيشترين شوت بدون گل (29) را در 5 مسابقة آرژانتين به ثبت برساند. او در دور يک هشتم نهايي مقابل مکزيک يک پاس گل داد؛ قبل از اين که با شکست خردکننده 4گله مقابل آرژانتين به خانه برگردد. تنها گل و پاسگل رونالدو در بازي عجيب مقابل کره شمالي به ثمر رسيد؛ مسابقهاي که با برتري 7 بر صفر شاگردان کيروش به پايان رسيد.

جام جهاني 2014؛ يک قدم مانده به جام

رونالدو که به تازگي با 49 گل به برترين گلزن ملي تاريخ کشورش تبديل شده بود، فکرش را هم نميکرد پرتغال اين بار حتي از دور گروهي هم صعود نکند. رونالدو بر خلاف مسي شکست 4گله مقابل آلمان را در دور اول گروهي تجربه کرد؛ شکستي که تيم ملي کشورش را به باتلاق فرستاد. رونالدو پاس گل تساويبخش تيمش در دقيقه 96 مقابل آمريکا را به نام خود ثبت کرد، قبل از آن که گل پيروزي ديرهنگام پرتغال مقابل غنا را به ثمر برساند؛ هرچند هيچيک از اين ها براي صعود کافي نبود. اوضاع براي ليونل مسي متفاوت پيش رفت. او آرژانتين را براي نخستين بار بعد از شکست مقابل آلمان در ديدار نهايي جام 1990، به مسابقة فينال جام جهاني رساند؛ هرچند اين بار هم تاريخ به کام ژرمنها تکرار شد. مسي در هر 3 بازي دور گروهي مقابل بوسني، ايران و نيجريه موفق به گلزني شد و پاس گل پيروزي تيمش مقابل سوئيس را داد و در بسياري از آمارهاي هجومي جام رده اول را به خود اختصاص داد.

جام جهاني 2018؛ اسير سرماي روسيه

ليونل مسي جام قبلي را با از دست دادن پنالتي مقابل ايسلند شروع کرد و در جريان شکست سنگين 3گله مقابل کرواسي براي نخستين بار موفق به ثبت شوت در چارچوب نشد. او البته با گلزني مقابل نيجريه به رقابت برگشت و در جريان شکست پرگل و جذاب مقابل فرانسه قهرمان 2 پاس گل داد. از سوي ديگر رونالدو جام را با به ثمر رساندن 3 گل مقابل اسپانيا آغاز کرد تا با 33 سال و 130 روز به پيرترين هتتريک کننده تاريخ جام تبديل شود. او تکگل تيمش در پيروزي حياتي مقابل مراکش را زد و در بازي با ايران پنالتي خراب کرد. پرتغال در روز حسرت ايران به دور بعد صعود کرد و با شکست مقابل اروگوئه باز هم خيلي زود با جام وداع کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه