مرگ ۲۲۴ نفر در ایران براثر گازگرفتگی در سال 1401

با وجود برچيده شدن بخاري هاي گاز سوز در بخش هاي وسيعي از کشور ، همچنان مسموميت ناشي از استنشاق گاز، جان مي ستاند و چندين برابر تعداد جانباختگان نيز افرادي مسموم مي شوند. براساس گزارش هاي رسمي،  در شش ماه اول امسال 224 نفر در کشور به دليل مسموميت با گاز سمي مونوکسيد کربن جان خود را از دست دادند، آماري که در مقايسه با شش ماهه اول سال گذشته 22.4 درصد افزايش داشته است.

بر اساس آماري که پزشکي قانوني در اختيار قرار داده است، در شش ماهه ابتدايي سال گذشته 183 تن بر اثر مسموميت با گاز کربن مونوکسيد جان خود را از دست دادند. آماري که در شش ماهه نخست امسال افزايش هم داشته و به  224 تن در سطح رسيده است.

اين افزايش 22.4 درصدي طي شش ماهه اول سالجاري به منزله هشدار و زنگ خطري براي احتمال افزايش گازگرفتگي و از رفتن جانهاي بيشتر در نيمه دوم سال است. چراکه روند آمارها در سالهاي اخير نشان ميدهد که در نيمه دوم سال شمار قربانيان گازگرفتگي افزايش پيدا ميکند.

بر اساس اين گزارش در شش ماهه اول سال گذشته و از ميان 183 جانباخته گازگرفتگي، 130 نفر مرد و 53 نفر زن بودند. از ميان 224 جانباخته در شش ماهه اول سال جاري نيز 167 نفر مرد و 57 نفر زن بودند.

همچنين در شش ماهه اول سال 1401 استانهاي تهران با مورد فوتي 29، خراسان رضوي با 25 مورد فوتي و آذربايجان شرقي با 23 مورد فوتي بيشترين و استانهاي قم، سيستان و بلوچستان و سمنان بدون جانباخته بودند. در استانهاي ايلام، بوشهر و خراسان جنوبي نيز يک مورد فوتي به ثبت رسيده و در استانهاي کهگيلويه و بويراحمد، گلستان، هرمزگان و يزد هم 2 نفر جان خود را به دليل گازگرفتگي از دست دادهاند.

بر مبناي همين گزارش، در  شش ماهه اول سال 1400 استانهاي تهران با 41 نفر، اصفهان و خراسان رضوي با 15 نفر و آذربايجان شرقي با 14 نفر بيشترين جانباختگان گازگرفتگي را به خود اختصاص داده بودند و استانهاي خراسان شمالي، هرمزگان و کهگيلويه و بويراحمد نيز بدون جانباخته بودند. در استانهاي چهارمحال و بختياري، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان، قزوين، کردستان، گلستان، لرستان و يزد نيز يک جانباخته و در استانهاي بوشهر، سمنان و گيلان نيز 2 فوتي به ثبت رسيده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه