بایدن دست و دل باز شده است

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در پرونده قتل منتقد سعودی، به ولیعهد عربستان مصونیت داده است. این وزارتخانه اعلام کرد، دولت جو بایدن به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامهنگار و منتقد سعودی از پیگیرد قضایی مصونیت قانونی دارد.

این در حالی است که پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتی مدعی شده بود: قتل جمال خاشقجی، روزنامهنگار مخالف سعودی و ستون نویس واشنگتن پست در چهار سال قبل در کنسولگری عربستان در استانبول حمله به آزادی بیان بود.

وی در ادامه نوشت: ما ضمن عزاداری برای جمال خاشقجی به همکاری و حمایت از مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و افراد دیگری که از آزادیهای بنیادین در سراسر جهان دفاع میکنند، ادامه خواهیم داد.

آژانسهای اطلاعاتی آمریکا گفته اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان قتل خاشقجی را در کنسولگری عربستان در استانبول تایید کرده بود.

این اتفاق در حالی رقم می خورد که روابط عربستان و دولت بایدن در ماه های اخیر مخدوش بوده و تلاش های جو بایدن برای بهبود روابط با عربستان راه به جایی نبرده است. در همین راستا به نظر می رسد بایدن تلاش می کند با اعطای امتیازهایی خود را از بحران انرژی دور کند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه