فشار چپ های فرانسوی بر مکرون

پلیس در مقابل معترضان در پاریس که به مناسبت چهارمین سالروز آغاز اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه دست به راهیمایی زده بودند، متوسل به شلیک گاز اشکآور شد.

اعتراضات هفتگی جلیقه زردها در فرانسه ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی در واکنش به وضعیت بد اقتصادی و افزایش قیمت سوخت آغاز شد. معترضان روز شنبه در پاریس تجمع کرده و خواستار عدالت اجتماعی و مالیاتی، افزایش دستمزدها و حقوق بازنشستگان در بحبوحه تورم سرسام آور و همچین کاهش قیمت سوخت و کالاهای ضروری شدند.  

تصاویر منتشر شده در رسانههای اجتماعی نشان می دهد پلیس برای متفرق کردن معترضان در پاریس به شلیک گاز اشکآور و استفاده از باتوم متوسل شده است.

اعتصاب های سراسری هفته گذشته که توسط اتحادیه کنفدراسیون سراسری کارگری برگزار شد، منجر به اختلال در حمل و نقل در پاریس و برخی دیگر از شهرهای بزرگ فرانسه شد. معترضان شامل کارگران بخشهایی چون حمل و نقل، آموزش، بهداشت و درمان، انرژی و تولید و همچنین طرفداران جنبش جلیقه زردها بودند.

بر پایه گزارش نهایی اداره آمار فرانسه، شاخص قیمت مصرف کننده فرانسه در اکتبر به طور سالانه ۶.۲ درصد افزایش یافت. این رقم نسبت به نرخ تورم سالانه ۵.۶ درصدی سپتامبر افزایش یافته است.

طی سال کنونی قیمت انرژی ۱۹.۱ درصد نسبت به سال گذشته جهش کرد و با افزایش تورم ناشی از قیمت مواد غذایی با رقم صعود ۱۲.۰ درصد همراه شد.  هزینه کالاهای تولیدی  به ۴.۲ درصد رسید در حالی که خدمات ۳.۲ درصد صعود کرد.

قیمت های مصرف کننده طی یک ماه ۱.۰ درصد و شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده سالانه ۷.۱ درصد افزایش یافت. این رقم در سپتامبر ۶.۲ درصد بود و تغییر ماهانه آن به ۱.۲ درصد رسید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه