«آرمان امروز» بررسی کرد؛

مانور قدرت اردوغان در آستانه انتخابات

آرمان امروز|سرويس بين الملل: تحولات اخير در منطقه خاورميانه سرانجام منجر به حمله نظامي ترکيه به شمال عراق و روسيه شد. حمله اي که تا اين لحظه با واکنش هاي متعددي همراه شده است. در اين خصوص ديميتري پسکوف، سخنگوي کرملين در واکنش به اظهارات رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه مبني بر اينکه طرف روسي ظاهراً به تعهدات خود در پاکسازي سوريه از تشکل هاي کرد مسلح براساس توافق 2019 عمل نکرده است، گفت، ما نگرانيهاي ترکيه در مورد تضمين امنيت خود را درک مي کنيم و به آن احترام مي گذاريم و از نظر ما اين حق مشروع ترکيه است.

پسکوف خاطرنشان کرد که روسيه از همه طرفها ميخواهد از اقداماتي که ميتواند منجر به بيثباتي جدي در کل وضعيت شود، خودداري کنند زيرا اين اقدامات مي تواند يک بازگشت بومرنگي داشته و وضعيت امنيتي را پيچيدهتر کند. وي تصريح کرد، روسيه و ترکيه در موضوعات مربوط به تامين امنيت در سوريه اختلاف نظر دارند اما ماهيت شراکت و دوستي مسکو و آنکارا امکان ميدهد تا اين اختلافات به طور آشکار و سازنده مورد بحث قرار گيرد. بايد توجه داشت که رويکردهاي روسيه و ترکيه در قبال وضعيت سوريه و اين موضوع که تعهدات آنها در همان يادداشت سوچي انجام نشده است، تفاوتهاي ظريفي دارد.

پيش از اين، الکساندر لاورنتيف، فرستاده رياست جمهوري روسيه در امور سوريه گفته بود که مسکو از آنکارا خواسته است تا در پرتو حملات به خاک سوريه خويشتنداري نشان دهد و نمي توان اجازه داد تنش ها افزايش يابد. از سوي ديگر نيز علاوه بر روسيه، آمريکا نيز مخالفت خود را با حمله ترکيه اعلام کرد. در اين رابطه ند پرايس، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اظهار کرد، ما از ترکيه خواستيم که چنين عملياتي را انجام ندهد و در مقابل از شرکاي سوري خود درخواست کرديم که حملاتي را انجام ندهند و باعث تشديد تنش نشوند.

پرايس تاکيد کرد، ما همچنان با هرگونه اقدام نظامي که وضعيت سوريه را بي ثبات کرده يا حاکميت عراق را نقض مي کند، مخالفيم. وي افزود، واشنگتن نگراني هاي خود را در مورد تأثير چنين عملياتي بر جنگ عليه داعش  به آنکارا اعلام کرده است.

اين مقام آمريکايي ادامه داد: ما همچنين با حملات اخير به جنوب ترکيه که منجر به کشته شدن چندين غيرنظامي شد، مخالفيم. در همين حال، کاترين کولونا، وزير امور خارجه فرانسه نيز ضمن ابراز نگراني از حملات ترکيه به مناطق شمالي سوريه، آنکارا را به خويشتن داري دعوت کرد. وي در اين باره اظهار کرد، متأسفانه اين اولين بار نيست که ترکيه به يک کشور خارجي حمله مي کند و ما هر بار نگراني خود را اعلام کرده ايم.

 در اين ميان اما اردوغان واکنش متفاوتي داشت و گفت، پاسخ به حمله کثيفي که شهروندان ما را در استانبول هدف قرار داد در قلب مراکز سازمانهاي تروريستي در شمال سوريه و عراق و در عمق مناطقي داده شد که آنها فکر مي کردند برايشان امن است.

وي تاکيد کرد: ما به خوبي مي دانيم چه کساني از سازمان هاي تروريستي حمايت مي کنند و به آن ها اسلحه و پول مي دهند. سکوت ما از روي ضعف نيست و از همين جا اعلام مي کنيم که ما به عنوان ترکيه به تمام تعهدات خود در شمال سوريه پايبند هستيم و از اين ساعت مرزهاي جديدي داريم که امنيت کشورمان است. هر جا تروريسم باشد ما به آنجا خواهيم رفت. در شمال سوريه و عراق در برخي مناطق اين کار را انجام دادهايم و در برخي مناطق بايد اين هدف را محقق کنيم و کسي نمي تواند جلوي ما را بگيرد يا به کاري که انجام خواهيم داد اعتراض کند.

رئيس جمهوري ترکيه ادامه داد، در سريع ترين زمان ممکن با تانکهاي خود براي انهدام مقر تروريستها وارد عمل ميشويم و تانکها و سربازان ما تروريستها را در شمال سوريه و عراق ريشه کن خواهند کرد. اين اظهارات در حالي مطرح مي شود که برخي بر اين باور هستند که اردوغان با کسب يک بهانه که انفجار در استانبول بود، ديگر به راحتي مي تواند به شمال عراق و سوريه حمله کند. حمله اي که احتمالا چراغ هاي سبزي نيز در منطقه دريافت کرده و پس از آن صورت گرفته است.

علي بيگدلي، تحليلگر ارشد مسائل بين الملل در اين خصوص مي گويد: اردوغان در ماه هاي اخير به واسطه اتفاقات قفقاز با برخي قدرت هاي منطقه دچار اختلاف شد و همين امر سبب شد تا نتواند به خواسته هاي خود در شمال عراق و سوريه دست يابد و اين اختلاف نظر در منطقه مهم ترين مانع پيش روي اردوغان بود اما در اين روزها اتفاقاتي رخ داده است که کار را براي اردوغان براي حمله به شمال عراق و سوريه راحت تر کرده است.

وي افزود: در اين روزها اردوغان در حال قدرت نمايي است تا در انتخابات آتي ترکيه نيز به موفقيت برسد و به شکلي مي خواهد عنوان کند که توانسته از منافع ترکيه در عرصه هاي بين المللي و منطقه اي به خوبي حفاظت کند و پاسخي محکم به تهديدات مي دهد.

بيگدلي خاطرنشان کرد: مانور اردوغان بسيار حساس است و او در اين عرصه بيشتر از نيروي هوايي بسيار قدرتمند خود استفاده مي کند که مي تواند کار را براي ان ها آسان کند. بايد توجه داشت که بشار اسد در اتحاديه عرب با اقبال بيشتري مواجه شده است و اردوغان به نحوي مي خواهد عنوان کند که اين اقدام نيز نمي تواند مانع اهداف او در سوريه شود. اردوغان نگاهي خاص به ايران نيز دارد و با توجه به اين مولفه موثر مشخصا عمليات خود را آغاز کرده است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه