فاطمی‌امین:

مانعی از سوی دولت برای واردات خودرو وجود ندارد

آرمان امروز: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیشبینی شده و الان تمام زیرساختها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است و از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

رضا فاطمیامین در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به گسترش روابط میان ایران و بلاروس اظهار کرد: اولین زیرساخت در روابط میان دو کشور موضوع انتقال پول است که در سفر چند هفته قبل وزیر خارجه بلاروس به ایران تفاهمنامهای امضاء شد. همچنین خط اعتباری صد میلیون دلاری برای کشور بلاروس تخصیص داده شد که فعالان اقتصادی بلاروس میتوانند از ایران به کشور خود کالا ببرند و صادرات ما را تشویق و ترغیب میکند. علاوه بر این تهاتر بین دو کشور را توسعه میدهیم.

وی افزود: زیرساخت دوم در زمینه مسایل گمرکی است که بلاروس جزو کشورهای اوراسیاست و ما هم فعلاً در تجارت ترجیحی اوراسیا حضور داریم که بازار بسیار بزرگی با ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت است. فاطمیامین ادامه داد: ما تا الان پنج دور مذاکره کردهایم تا به طور کامل به تجارت آزاد در این حوزه بپیوندیم و دور ششم هم در راه است و امیدوارم به زودی الحاق ما به موافقتنامه تجارت آزاد اوراسیا تکمیل شود. فاطمیامین درباره وضعیت بازار لوازم خانگی در دو ماه اخیر، اظهار کرد: وضعیت تولید و قیمتها در بازار لوازم خانگی بسیار مناسب است. طرح فروش قسطی از فرش تا مبل و تلویزیون و دیگر لوازم با مبلغ بسیار خوب تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات، فعال شده است    وی افزود: محصولات ایرانی لوازم خانگی به لحاظ کیفیت وضعیت مناسبی دارند و قیمتها هم باثبات مواجه بوده و رشد تولید هم داشتهایم. برای این صنعت لوازم خانگی، ایران دیگر کوچک است و باید بازار آن را گسترش دهیم که در چند کشور برنامه سرمایهگذاری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حال پیگیری است. وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره میزان ثبت سفارش خودرو و تامین ارز آن، اظهار کرد: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیشبینی شده و الان تمام زیرساختها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است. چون این فرایند چهار سال تعطیل بود واردکنندگان باید با طرفین خود قرارداد ببندند و امیدوارم به زودی شاهد واردات باشیم. از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد. فاطمیامین یادآور شد: البته در قانون آمده است که انتقال فناوری هم باید با واردات خودرو همراه شود و به همین دلیل مقداری کار زمانبر شده اما برای اقتصاد کشور موثر است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه