«آرمان امروز» بررسی کرد؛

ونزوئلا بالاخره مخالفان را به رسمیت شناخت

آرمان امروز|سرويس بين الملل: چند روزي است که رايزني دولت ونزوئلا با مخالفينش به يکي از مهم ترين اتفاقات در حوزه آمريکاي لاتين بدل شده است. بر همين اساس گفت و گوهايي در مکزيک شکل گرفت و دومين توافقنامه مرحله اي درباره حمايت اجتماعي را در پايان مذاکراتي که از نزديک از سوي ايالات متحده، فرانسه، اسپانيا، نروژ، مکزيک و کلمبيا پيگيري شد، امضا کردند. بلافاصله وزارت خزانه داري آمريکا اعلام کرد، به شرکت نفتي چند مليتي «شورون»، مجوز ازسرگيري فعاليت در ونزوئلا داده شد.

براساس بيانيه وزارت خزانه داري آمريکا امتيازات ديگري به اين شرکت فعال در ونزوئلا اعطا کرده اما از طرفي محدوديتهايي براي دادن پول نقد به دولت ونزوئلا اعمال کرده است.

هنوز مشخص نيست که چه ميزان نفت شرکت «شورون» اجازه استخراج و صادرات به آمريکا را خواهد داشت و اين که آيا اين اقدام تاثيري بر قيمتهاي جهاني نفت خواهد گذاشت يا خير.

دومين توافق دولت و مخالفان، منابع ونزوئلا را که در خارج از کشور مسدود شده بود به منظور تامين مالي پروژههاي اجتماعي آزاد مي کند. اين مذاکرات که به مدت 15 ماه تعليق شده بود پس از مداخله کلمبيا و ايالات متحده از سر گرفته شد. تحليلگران مي گويند که اين توافق مي تواند به کاهش بيشتر تحريمهاي آمريکا عليه کاراکاس منجر شود.

برايان نيکولز، دستيار وزير امور خارجه آمريکا در امور قاره آمريکا اميدوار است که حکومت ونزوئلا و مخالفين براي رفع چالشهاي بشردوستانه و تضمين انتخابات آزاد و عادلانه موافقت کنند.

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوري فرانسه که در از سرگيري مذاکرات نقش داشته است از توافق جديد استقبال و حمايت خود را براي دستيابي به نتايج ملموس ابراز کرد. آمريکا توافق امضا شده بين دولت و مخالفان ونزوئلا را تحسين کرد و آن را گامي مهم در مسير درست دانست و در اين روند به غول نفتي «شورون» اجازه داد تا بخشي از فعاليت هاي استخراج نفت خود را در اين کشور از سر بگيرد.

وزارت خزانه داري آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد که اين لغو تحريم ها منعکس کننده سياست بلند مدت ايالات متحده با هدف لغو تحريمها مشروط به پيشرفت ملموس در کاهش رنج مردم ونزوئلا و حمايت از بازگشت دموکراسي به اين کشور است.

نيکولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا هم با انتشار پستي در توييتر نوشت، ما هميشه براي مذاکرات با تمام جوامع ونزوئلايي تلاش خواهيم کرد. ما براي داشتن کشوري مرفه به برداشتن گامهاي مهم ادامه مي دهيم.

اين اتفاقات در حالي رقم مي خورد که ائتلاف احزاب اپوزيسيون کشور ونزوئلا تصميم گرفته اند تا بدون خوآن گوآيدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا که مورد حمايت واشنگتن است و خودش را رئيس جمهوري موقت مي داند، به جلو گام بردارند.

اکثريت احزاب اپوزيسيون ونزوئلايي بر اين باورند که گوآيدو و دولتش بر خلاف واقعيت هاي ونزوئلاست. سه حزب از چهار حزب اپوزيسيون ونزوئلا در ائتلاف مذکور حامي تصميم برکناري گوآيدو هستند که شامل اول عدالت، اقدام دموکراتيک و يک زمان جديد مي شوند.

همچنين چندي پيش دفتر رياست جمهوري ونزوئلا با انتشار پيامي در توئيتر، اعلام داشت برگزاري زودتر از موعد انتخابات رياست جمهوري 2024 اين کشور را رد نمي کند. اين توئيت کمي پس از آن منتشر شد که نيکولاس مادورو، رئيس جمهور ونزوئلا در يک گردهمايي حزبش موسوم به حزب سوسياليست متحد ونزوئلا تاکيد کرد، اين حزب همواره آمادگي شرکت در يک انتخابات را دارد.

مادورو تاکيد کرد، حقيقت اين است که ما آماده دستيابي به يک پيروزي بزرگ هنگامي که انتخابات فرا برسد هستيم. بر اساس برنامه رسمي، انتخابات رياست جمهوري بعدي ونزوئلا براي دو سال بعد برنامه ريزي شده اما نهاد مسئول انتخابات اين کشور هنوز تاريخ قطعي براي آن تعيين نکرده است.

مادورو در ماههاي اخير بدون مطرح ساختن جزئيات بيشتر اعلام کرده، ممکن است سال آينده ميلادي يک انتخابات سراسري بزرگ ديگر در ونزوئلا برگزار شود.

حزب سوسياليست متحد ونزوئلا در مدت اخير تلاش داشته به موجب برگزاري انتخابات محلي تغييراتي را در رده هاي مقامات خود به وجود بياورد، در حالي که احزاب مخالف به دنبال معرفي يک کانديداي واحد از جانب خود که با برگزاري انتخابات مقدماتي تعيين شود، بودهاند.

مخالفان دولت ونزوئلا بعد از انتخابات رياست جمهوري سال 2018 مادورو را متهم به تقلب کردند اما مادورو اين اتهام را رد کرد. برخي دولت ها و سازمانهاي بين المللي نتايج انتخابات سال 2018 ونزوئلا را رد کرده و فرآيند اين انتخابات را فاقد شفافيت و تضمين هاي مربوطه دانستند.

همين امر سبب شد تا درگيري هاي خياباني در ونزوئلا آغاز شود و حتي روسيه يک ناو خود را به سمت ونزوئلا راهي کند. امري که منجر به سرکوب اعتراضات ونزوئلا شد و مادورو توانست همچنان در قدرت باقي بماند.

اين اتفاقات در حالي رقم مي خورد که دولت ونزوئلا به دليل مسائل ديگر نيز زير فشار است. بر همين اساس کريم احمد خان، دادستان ديوان کيفري بين الملل پس از دريافت مقدار قابل توجهي اطلاعات ارائه شده از سوي ونزوئلا و همچنين منابع معتبر ديگر، خواستار صدور مجوز براي تحقيقات حقوق بشري در ونزوئلا شد.

دولت ونزوئلا در بيانيهاي که در حساب رسمي توييتر وزارت امور خارجه اين کشور منتشر شده، اين تصميم کريم احمد خان را متعصبانه خواند و متعهد شد تا از حقيقت دفاع کند و تلاش سازنده مقامات در تحقيقات درباره تمامي شکايتهاي مربوط به جرائم جدي عليه مردم در دادگاههاي مقدماتي را نشان دهد. در ادامه اين بيانيه آمده بود، به ويژه نگران کننده است که درخواست اين دادستان ديوان کيفري بين الملل اساسا مبتني بر منابع ثانويه و فاقد هرگونه اعتبار است. دولت ونزوئلا همچنين اين تحقيقات را به جهت گيري و تعصب مشهود و سياسي سازي آشکار که برخلاف سخت گيريهاي مورد انتظار از يک نهاد بين المللي است، متهم کرد. ديوان کيفري بين الملل يک تحقيقات مقدماتي را در سال 2018 ميلادي آغاز کرد. کريم احمد خان در مارس سال جاري ميلادي گفته بود که دفتري را در کاراکاس، پايتخت ونزوئلا افتتاح خواهد کرد.

اين فشارهاي بين المللي از يک سو و از سوي ديگر نياز غرب به انرژي شايد مهم ترين علت ها بودند که سبب شد تا دولت ونزوئلا با مخالفان پاي ميز مذاکره نشسته و به توافقاتي با آن ها دست يابد. توافقاتي که گام اول آن به رسميت شناختن مخالفان در ونزوئلا توسط دولت بود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه