«آرمان امروز» بررسی کرد

مقابله با سیل خروج پول با سد سست سهام عدالت

آرمان امروز: «فروش سهام عدالت منتفي شد» اين خبري است که روز گذشته از سوي دستيار ويژه رئيس سازمان بورس اعلام شده و دلايل ان را تحقق فلسفه شکل گيري اين سهام که سود بردن دارندگان ان از عوايد سالانه است عنوان شده است ، در واقع اگرچه پيمان حدادي تاکيد کرده که سهام عدالت از ابتدا هم قرار نبوده براي فروش در اختيار مردم قرار گيرد وگرنه همچون طرح يارانه معيشتي پول ان در اختيار مردم قرار مي گرفت تمام تلا خود را به کار گفته تا سهام عدالت را همچون منابعي نشان دهد که سد ناچيز ان بشي ازمشکلات خانوارها را مرتفع خواهد کرد . موضوعي که بر خلاف اين اظهارت کمي تامل در شرايط بازار سرمايه نمايانگر قصد اصلي متوليان بورس از اين تصيم است . چرا که تجربه نشان داده با گذشت چند سال از آزاد سازي سهام عدالت در هر زمان که بورس با التهاب و ريزش هاي مکرر در نتيجه خروج پول حقيقي مواجه بوده سياست گذاران بازار سرمايه با متوقف کردن فروش سهام عدالت تلاش کرده اند از شکل گيري صف هاي فروش جلوگيري کنند تا به نحوي ريزش هاي مکرر روند کاهشي به خود گيرد . بنابراين اگر مسئولان به جاي توجيهات غير منتطقي و تعيين تکليف براي سهامي که قانون در اختيار مالکان آن قرار داده به رفع موانع و چالش هايي اقدام کنند که وابسته به شاخصه هاي کلان اقتصادي است قطعا نتيجه بهتري را شاهد خواهيم بود 

پيمان حدادي، مشاور و دستيار ويژه رياست  سازمان بورس در سهام عدالت ضمن اشاره به پرداخت سود سهام عدالت در دو قسط به دارندگان اين سهام، در خصوص جزئيات پرداخت سود گفت: مبلغ دقيق سود سهام عدالت به دليل اينکه هنوز مجمع سه تا از سهامي که در سهام عدالت وجود دارد برگزار نشده، مشخص نيست و يکي از دلايل اينکه قرار شده است علي الحساب و در دو قسط اين سود پرداخت شود همين مسئله است. ولي در شرايط فعلي مي توان گفت که تا آخر آذرماه سال جاري مبلغ دقيق اين سود پس از برگزاري مجامع مشخص ميشود و تا آخر پاييز به طور قطعي سود سهام عدالت پرداخت ميشود.

وي افزود: پرداخت قسط دوم سود دارندگان سهام عدالت به تامين نقدينگي شرکت هاي سرمايهپذير بستگي دارد و بنابراين ميتوان گفت که قسط دوم، اواخر اسفند ماه يا اوايل فروردين سال بعد پرداخت ميشود، يعني اين امکان وجود دارد که پرداخت قسط دوم به اوايل سال بعد موکول شود.

مشاور رئيس سازمان بورس در پاسخ به سوال در خصوص آخرين وضعيت آزادسازي و فروش سهام عدالت، گفت: نکتهاي که لازم است به آن اشاره کنم، فلسفه اصلي سهام عدالت، نگهداري اين سهام است و قصد از واگذاري سهام عدالت اين نبوده که اين سهام در اختيار مردم قرار گيرد و مردم آن را بفروشند چرا که اگر چنين قصدي وجود داشت مانند طرح يارانههاي معيشتي از ابتدا پول آن را به مردم پرداخت ميشد.

بنابراين بايد به اين نکته توجه شود که فلسفه اصلي سهام عدالت اين بوده که مردم به صورت بلند مدت اين سهام را نگهداري کنند و از عوايد آن که همان سود سالانه آن است و هر سال از سال قبل بيشتر ميشود (امسال هم حداقل دو برابر سال قبل است)، بهره ببرند. اما اينکه اختيار فروش اين سهام مجددا کي آزاد مي شود و در اختيار دارندگان آن قرار ميگيرد بستگي به مصوبات شوراي عالي بورس در اين خصوص دارد که هنوز چنين تصميمي اتخاذ نشده است.

حدادي در ادامه گفت: طبيعي است که اگر اختيار فروش سهام عدالت مجددا آزاد شود به هرحال بر شرايط بازار سرمايه تاثيرگذار است اما علت اصلي آنکه هنوز اين اجازه از سوي شوراي عالي بورس صادر نشده است، تاثير گذاري آن بر شرايط بازار سرمايه نيست، چرا که زماني که مجوز فروش سهام عدالت مجددا صادر شود حتما شرايطي که سابقا شاهد آن بوديم مبني بر فروش 30 درصدي يا 60 درصدي دارندگان اين سهام، اصلاح خواهد شد و قطعا مشابه تصميمي که در سال 99 گرفته شد و سيل عظيمي از فروشندگان سهام عدالت را به سوي بازار سرمايه روانه کرد و يکي از دلايل ريزش بازار سرمايه شد، به آن صورت تکرار نخواهد شد. گفتني است اگر قصد بر باز شدن فروش سهام عدالت شود حتما شرايط جديدي اعلام ميشود تا هم شرايط را براي نگهدارندگان سهام عدالت تسهيل کند و هم به لطمه اي به بازار سرمايه وارد نکند.

پيش از اين وزير اقتصاد گفته بود، سود سهام عدالت شرکتهاي بورسي که مهلت آنها براي واريز سود به پايان رسيده و قابل وصول است، تا پايان پاييز براي همه 49ميليون نفر سهامدار عدالت واريز ميشود. ميزان تقريبي قسط اول سود حدود 500 هزار تومان به ازاي هر برگه سهام عدالت است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه