ملی‌گرایی به سبک اردوغان

 

آرمان امروز: اردوغان، رئیسجمهور ترکیه برای برانگیختن حامیان خود در آستانه انتخابات سال جاری، به لفاظیهای ملیگرایانه علیه یونان روی آورده و به کریاکوس میتسوتاکیس، نخستوزیر یونان هشدار داد که با او در مورد اختلافات طولانی مدت ارضی دشمنی نکند.

به نقل از بلومبرگ، رجب طیب اردوغان، رئیسجمهور ترکیه در تظاهراتی در استانبول در حالی که صدها هوادارش او را تشویق میکردند، گفت: میتسوتاکیس، اینجا و آنجا حرف میزنید، باید بدانید که اگر اشتباه کنید، "ترکهای دیوانه" به حسابت میرسند.

وی افزود: فکر میکنی وقتی سعی داری جزایر را نظامی کنی ما بیتفاوت و دست بسته مینشینیم؟ 

سخنان اردوغان واکنشی به مصاحبه میتسوتاکیس، با فرید زکریا، خبرنگار سی ان ان در داووس سوئیس درباره تحولات ترکیه-یونان بود که گفته بود: "ما به دنبال جنگ با ترکیه نیستیم اما در این سه سال تنشهای زیادی را تجربه کردیم."

او گفت: ما باید بتوانیم بنشینیم با ترکیه منطقی حرف بزنیم و اختلافات اصلی را حل و فصل کنیم یکی از آنها تعیین حدود مرزهای دریایی در دریای اژه و شرق مدیترانه است.

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره اظهارات میتسوتاکیس مبنی بر اینکه آتن خواهان جنگ با ترکیه نیست و همه مشکلات را میتوان از طریق گفتگو حل کرد، با تکرار واکنش آنکارا به تلاشهای آتن برای مسلح سازی جزایر نزدیک به سرزمین اصلی ترکیه گفت: میتسوتاکیس این گونه صحبت میکند اما سخنان او برای تعیین سرنوشت منطقه کافی نیست. یونان با مسلح کردن این جزایر معاهده لوزان و سایر معاهدات را نقض میکند. اما ما اقدامات لازم را در سازمانهای بینالمللی در مکان و زمان مناسب انجام میدهیم. ترکیه و یونان مدتهاست که بر سر مشکلات ناشی از دریای اژه و مدیترانه، جایی که ادعاهای دو طرف در مورد آبهای سرزمینی و حقوق حاکمیتی با هم تداخل دارند، با هم اختلاف دارند.

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره روند انتخابات، پس از اینکه اعلام کرد ممکن است رای گیری در ۱۴ مه برگزار شود، یادآور شد که او این اختیار را دارد که کشور را از طریق یک فرمان به انتخابات برساند. او گفت: فرض کنید تاریخ انتخابات را در ۱۰ مارس اعلام میکنیم، سپس هیات عالی انتخابات (YSK) یک روند ۶۰ روزه را برای برگزاری انتخابات آغاز میکند. پس از آن روز ۱۰ مارس، هیات عالی روند را کنترل میکند.

طبق قوانین فعلی، هیات عالی باید در اولین یکشنبه پس از ۶۰ روز که رئیس جمهور فرمان را صادر میکند، انتخابات را سازماندهی کند.

اردوغان در مورد انتقادات اپوزیسیون گفت: «به نظر میرسد که آنها ۱۴ مه (به عنوان روز انتخابات) را پذیرفتهاند. این یک چیز مثبت برای آنها است.»

اردوغان همچنین عصبانیت خود را از مجله اکونومیست که در آخرین نسخه خود او را "قلدری" توصیف کرده که ترکیه را به سمت دیکتاتوری سوق میدهد، اعلام داشت و دوباره به یونان برای تجهیز جزایر حمله کرد.

رئیس جمهور ترکیه پس از نماز جمعه خطاب به اکونومیست گفت: آیا یک مجله انگلیسی میتواند سرنوشت ترکیه را تعیین کند؟ ملت من است که آن را تعریف میکند. آنچه ملت من میگوید تعیین خواهد کرد که در ترکیه چه اتفاقی میافتد.

اردوغان در مورد تسلیح یونان گفت: آنها با تسلیح جزایر گامهای متضادی در مورد معاهده لوزان و سایر توافقات برمیدارند و آنچه میتسوتاکیس میگوید برای تعیین سرنوشت منطقه کافی نیست. ما آنچه لازم است را انجام میدهیم و آنچه لازم است را در جلسات بینالمللی خواهیم گفت، یونانیها مراقب خودشان باشند.

او در ادامه هرگونه طرحی برای حمله به آتن با موشکهای جدید تایفون را تا زمانی که یونان «هوشمندانه عمل کند» رد کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه